Uzun bir süredir beklenen GTA 5 PC sürümü en sonunda çıktı. Peki GTA 5 Sistem Gereksinimleri haberlerine hiç baktınız mı?

Son zamanların belkide en çok oynanan oyunlarından birisi olan GTA serisi her geçen gün biraz daha büyüyor. Bildiğiniz üzere GTA 5 uzun bir süre önce konsollar için piyasaya çıkmış, PC sürümü ise epey bir süre ertelenmişti. En sonunda PC sürümünün de geçtiğimiz günlerde piyasaya çıkışı ile oyun sektörünün resmen bir çalkantı yaşadığını söyleyebiliriz. Çünkü tüm oyuncular bir anda GTA 5 sunucularına yüklenmiş ve tüm haber siteleri GTA 5 PC‘den bahsetmeye başlamıştı. Bu uzun bekleyişten sonra ise PC oyuncuları oyundan gayet memnun görünüyorlar. Özellikle oyunun 4K çözünürlük desteği ile gelmesi bu memnuniyeti artırmış.

GTA 5 Sistem Gereksinimleri ise aynen beklendiği gibi geldi. Oyunun çalışabilmesi için GTA 5 minimum sistem gereksinimleri içerisinde bizlerden en düşük 2.4 GHz hızda çalışan ve 4 çekirdeğe sahip olan Intel Core 2 Quad veya eşdeğer performansa sahip olan AMD Phenom 9850  işlemci modelleri isteniliyor. Bu işlemcinin Intel i serisinden daha düşük olduğunu biliyoruz. Bu nedenle herhangi bir i5 işlemci ile oyunu açabilirsiniz. Esas sorun ekran kartında başlıyor. Oyunun açılması için en az Nvidia 9800 GT veya 1 GB AMD HD 4870 ekran kartı modellerine yada daha üstüne ihtiyacınız var. Bu kartların şu anda piyasada bulunan yeni nesil oyunların pek çoğunun sistem gereksinimleri içerisinde olduğunu görüyoruz. Yani yeni oyunlar için standart bir gereksinim diyebilirim. Fakat yinede orta seviye bir ekran kartı ile bu oyunu açabilmeniz zor görünüyor. Ayrıca Nvidia 9800 GT modeline sahip olsanız bile bu oyunun yavaşlamayacak anlamına gelmiyor. Yani oyunu ancak düşük ayarlarda rahat oynayabiliyorsunuz. Hatta bazı durumlarda bu bile mümkün olmuyor. Bu nedenle ben her zaman oyunculara önerilen gereksinimlere bakmalarını söylerim. Önerilen gereksinimlerde ise ekran kartı olarak 2 GB kapasiteye sahip Nvidia GTX 660 veya AMD Radeon HD 7870 modelerinin yeterli olduğu yazılmış. Yani bu ve bundan yüksek modellerde yüksek çözünürlükte oynayabiliyorsunuz. Hatta oyunun 4K video desteğinin olduğunu düşünecek olursak oyunu 4K grafiklerde bu kartlar ile sorunsuz oynayabilirsiniz.

Tabi sistemleri bu gereksinimleri karşılayamayan oyuncuların hemen üzülmemesi gerekiyor. Çünkü bir önceki oyun olan GTA 4 gibi bir efsane henüz rafa kaldırılmamış durumda. GTA 4 Sistem Gereksinimleri içerisindeki bilgilere bakacak olursak oyunun açılabilmesi için en düşük Nvidia GeForce 7900 ya da ATI Radeon X1900 ekran kartı modellerinin yeterli olduğunu görüyoruz. Fakat tecrübelerime göre bu eski oyunda ufak bir optimizasyon sorunu bulunuyor. Yani sisteminiz yüksek olsa bile bazı durumlarda yavaşlamalar yaşanabiliyor. Bu nedenle oyunu yüklemeden önce bunu da araştırmanızı tavsiye ederim. Yüksek detaylarda oynamak için verilen GTA 4 önerilen sistem gereksinimleri içerisinde ise ekran kartında Nvidia GeForce 8600 veya ATI Radeon HD 3870 modelleri yazılmış. İşlemci olarak ise 2.2 GHz veya üzeri bir Intel Core 2 Duo işlemci yeterli olacaktır. Daha fazlasını sistemgereksinimleri.net adresinde bulabilirsiniz.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
6 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Berk
Berk
6 yıl önce

GTA 5 hepimiz biliyoruzki uzun zamandan beri takip ediyoruz bilgisayari ıyı olanda olmayanda sistem gereskinimleri açıklanınca tabiki kaldırmayanlar için mutsuzluğa yol açtı, sistemlerin biraz daha dusuk olamasını bekioruduk.

Umut Uzunöz
Umut Uzunöz
Reply to  Berk
6 yıl önce

GTA 5 Sistem Gereksinimlerinin daha düşük olması bence imkansız gibi bir şey. Oyun zaten 4K grafikleri destekliyor ve yeni çıktı. Şu anki minimum gereksinimler hali hazırda pek çok oyunda zaten bulunuyor.

Enes
Enes
6 yıl önce

Gecikti ama sonunda geldi. Sistem gereksinimleri anlaşılan o ki yetiyor, sıra bu oyunu almakta 🙂

fixfon
fixfon
6 yıl önce

Gördüğüm kadarıyla GTA 4’ten daha iyi bir optimizasyonla geliyor bilgisayara 🙂 Buda düşük sistemli oyuncular için büyük bir avantaj demek.

Murat Dinç
Reply to  fixfon
6 yıl önce

GTA 4 ile GTA 5 arasında devrim niteliğinde gelişmeler olmuş durumda, özellikle GTA 5’in sistem gereksinimleri ile sunulan grafik kalitesi çok iyi.

Erdem Cırık
Erdem Cırık
Reply to  fixfon
6 yıl önce

Bazı eklentiler ile de kalitesi düşürülebiliyor bildiğim kadarıyla.