steam
Merhaba sevgili Erdem Cırık -Blog dostları,
Bu makale yazımda son günlerde çokça konuşulan ve oyuncuların bir kısmının bilgi eksikliği çektiği ’in yepyeni özelliği ”” hakkında bilgiler vereceğim. Steam’de son günlerin furyası olmayı başaran bu sistemin köklerine inersek ve daha önceye dönecek olursak, bu sistem ilk olarak 15 Mayıs tarihinde kullanıcılara sunuldu.Sistem ilk devreye alındığında tüm oyuncular için açık değildi ve katılmak için betaya başvurmanız gerekmekteydi.
26 Haziran Çarşamba günü sonlanan beta ile tüm oyuncular bu sisteme dahil oldu. Şimdi dilerseniz, bu sistemin ne işe yaradığını ve ne olduğunu öğrenelim.
rozet işleme
levelup
Bu kart sistemini destekleyen oyunları oynadıkça kartlar elde edeceksiniz, fakat bir oyun için kazanılabilecek olan tüm kartları kendi başınıza elde edemeyeceksiniz. Başka bir oyuncuyla var olan kartlarınızı ya takas ederek yada marketten satın alarak, o oyun için bulunan tüm kartları yani desteyi tamamlamaya çalışacaksınız. Bu desteyi tamamlar tamamlamaz, rozet elde ediyorsunuz ve bu rozeti işleyerek Steam hesabınızın seviyesinin artmasına yardımcı oluyorsunuz. Ek olarak bu rozetler size pek çok  sunuyor.
csgo
Sistemi destekleyen oyunlar ilk olarak DOTA 2, Don’t Starve, Counter-Strike: Global Offensive, Team Fortress 2, Portal 2, Half-Life 2 idi, fakat gün geçtikçe bir çok oyun daha bu sistemi desteklemeye başladı. Grid 2, Euro Truck Simulator 2, Metro: Last Light, Tomb Raider, The Elder Scrolls V: Skyrim ve daha onlarca oyun halihazırda sistemi desteklemekte.
Fakat bir önemli unsur daha bulunmakta. DOTA 2 ve Team Fortress 2 oyunları halihazırda ücretsiz olarak oynanabilir oldukları için bu oyunlardan kart kazanabilmeniz, oyun içinden yapacağınız alışveriş miktarına bağlı. Yani bu demek oluyor ki, yapacağınız yaklaşık 9 dolarlık her alışverişiniz için bir kart kazanabilme hakkı elde ediyorsunuz. Diğer oyunları zaten ücret ödeyerek satın aldığımız için böyle bir sıkıntı bulunmamakta. Fakat, Team Fortress 2 oyununu ücretsiz olmadan önce satın alanlardansanız, hiç bir ekstra ücret ödemeden 4 yada 5 kart kazanabilirsiniz.
Bir de Foil Card olarak adlandırılan kartlar var. Yani normal kartların birde Foil tipte olanları bulunmakta. Desteyi tamamlamamız için ya hepsi normal kart olmalı yada Foil kart olmalı. Karışık bir şekilde desteyi tamamlama imkanımız bulunmamakta. Ayrıca desteyi Foil tipteki kartlarla tamamlamanın ve sonrasında rozete dönüştürmenin ekstra bir yararı bulunmamakta.
Booster Pack olayından bahsetmezsek olmaz. Bir oyun için belli miktarda kart kazanabilme hakkımız bulunmakta ve bu kartların tamamını kazanabildiysek, Booster Pack kazanabilme şansımız doğmakta. Rozet işledikçe olağan şansımızı arttırabiliriz. Booster Pack’in içinden 3 adet kart çıkmakta ve bu kartların Foil olma ihtimali çok yüksek. Artış yüzdeleri alt kısımda sizler için alt alta sıralandı.
  • Level 10: +20%
  • Level 20: +40%
  • Level 30: +60%
  • Level 40: +80%
  • Level 50: +100%
05 06 07
Dilerseniz şimdi bu kartların bize ne kazandırdıklarını görelim. Kartları satarak para kazanabilir, rozetleri işleyerek profil arka planları, oyun veya DLC kuponları yada Steam ifadeleri kazanabilirsiniz. Kupon sistemini biraz daha açacak olursak, rastgele bir oyun için  kuponu elde edebilir yada indirilebilir içerik sahibi olabilirsiniz. Tabii rozetleri işlememiz sadece bizlere bunları kazandırmakla sınırlı kalmıyor, yazının başında da bahsettiğimiz üzere Steam hesabımızın seviyesinin artmasına yardımcı oluyor.
09 10
Rozetlerden kazandığımız XP sayesinde hesabımızın seviyesini arttırırken, yeni seviyelerde arkadaş listemizi genişletebiliyor, vitrin elde edebiliyor yada hesabımızı farklı yönlerde geliştirebiliyoruz. 10. seviyeye ulaştığınızda ilk vitrin hakkınızı elde edeceksiniz. Profil sayfasında yer edinen vitrininizde, başarımlarınızı, rozetlerinizi ve bunun gibi özellikleri sergileyebilirsiniz. Steam hesabınız 20. seviye olduğunda ikinci vitrin hakkını kazanabilir, 30. seviye olduğunda ise 3. vitrininizi açabilirsiniz.
Bir çok oyuncu kartlarını satmayı isteyecektir. Fakat işin bu kısmında da önemli bir kural bulunmakta. Steam’de en az 30 gün önceden olmak üzere son bir yıl içerisinde alışveriş yapmalısınız ve Steam Guard aktif olmalı. Eğer bu kriterlere uyuyorsanız, kazandığınız kartları dilediğiniz gibi satabilirsiniz.
Umuyorum ki bu makale ile  ”Steam Trading Cards” sistemi hakkında bilgi sahibi olabilmiş ve aklınızdaki soru işaretleri silinmiştir. Eğer aklınızda halen soru işaretleri varsa, yazının altına yorum bırakabilir yada forumdaki   ”Steam Trading Cards” genel başlığından yine sorularınızı gönderebilirsiniz. Forumdaki genel başlığımıza buradan ulaşabilirsiniz. Başka bir makale yazısında görüşmek üzere, hoşçakalın.
cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments