Kaliteli köpek maması seçiminde bazı kriterlere dikkat edilmesi küçük dostunuzun sağlığını doğrudan etkileyecektir. Köpek maması tercihinizi yapmadan önce patili dostlarımızın doğru miktarda beslenmesi gerektiği de unutulmamalıdır. Özellikle yavru köpeklerin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için uygun mama seçimi yapılmalı, günlük mineral ve vitamin ihtiyacı karşılanmalıdır. Köpeğiniz büyüyüp gelişirken siz de onun değişen ihtiyaçlarına göre beslenme formunu değiştirebilirsiniz. Mama çeşitlerini araştırdıktan sonra köpeğinizin yaşını, ırkını ve fiziksel durumunu da göz önünde bulundurarak köpek maması seçiminizi yapabilirsiniz.

Köpek Maması Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sadık dostlarımızın gün içinde ihtiyacı olan enerjiyi sağlayabilmek için onları doğru şekilde beslemeniz gerekmektedir. Bunun için genellikle seçeceğiniz mamanın üzerinde yer alan beslenme rehberine veya veterinerinize başvurabilirsiniz. Köpeklerin yaşına ve ırkına göre günlük beslenme ihtiyaçları değişebilir. Fakat bu süreçlerden önce mama seçiminde dikkat etmeniz gereken bazı durumlar söz konusudur. İlk olarak köpeğinizin cinsine ve yaşına göre köpek maması seçimi yapılmalıdır. Bu durumda eğer Barf diyeti veya doğal beslenme çeşitlerini seçmiyorsanız kuru köpek maması tercihinde bulunabilirsiniz. Kuru köpek mamaları hem ekonomik olacak hem de dostunuzun diş sağlığını destekleyecektir. Fakat seçiminizi yaparken bu mamaların içeriğinde katkı maddesi ve GDO bulunmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca mamanın içeriğinde soya ürünlerinin yer almaması gerekir çünkü soya ürünleri köpeğinizde alerjik etki gösterebilir. Mısır glüteni, kamış pekmezi ve mısır şurubu da köpeklerde alerjik durumlara neden olabilir. Tercih edeceğiniz köpek mamasında patili dostunuzun ihtiyacı oranında protein yer almalıdır. Minerallerle beraber A vitamini ve D vitamini bakımından zengin olan köpek maması idealdir. Fosfor, iyot, demir ve kalsiyum elementlerini bir arada sunan kaliteli köpek mamalarını da tercih edebilirsiniz. Ek olarak premium ve taze mamaları tercih ederek onların her anlamda gelişimini destekleyebilirsiniz.

Köpek Maması İçeriği ve Oranları Nasıl Olmalı?

Köpek maması içeriğinde öncelikli dikkat etmeniz gereken etmen, et oranıdır. En az %30 et oranına sahip olan et mamaları tercih etmeniz doğru olacaktır. Ayrıca tahılsız mamaların tercih edilmesi de köpeklerin sağlığı açısından önemlidir. Tahıl içerikli mamalarda yüksek oranlı pirinç ve mısır taneleri yer alır. Bunlar sevimli dostlarımızda şeker hastalığı ile obeziteye neden olmaktadır. Ayrıca ağız ve diş sağlığı da olumsuz etkiler.

Köpek maması seçerken aslında en önemli kural içerik kısmındaki ‘hayvansal ürünler’ ibaresine dikkat edilmesidir. ‘Hayvansal ürünler’ ibareli mamalar ile kümes hayvanı ve türevleri ibaresi olan mamalarda bahsi geçen hayvanların tüm bölgeleri öğütülerek kullanılmaktadır. Haliyle köpekleriniz için oldukça zararlıdır.

Köpek maması almadan önce içeriğine bakılırken tatlandırıcı ve renklendirici içeriklerinin olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Sindirim sistemine zararlı olan bu içeriklerin dışında köpeğinizin aktifliğine, kısır olup olmamasına, yaşına ve cinsine göre kaliteli köpek maması satın alabilirsiniz.

Kaliteli kuru mamaların besin değerleri oldukça yüksektir ve köpeğinizin diş sağlığını olumlu yönde etkiler. Kolayca muhafaza edilen kuru köpek maması, sindirim sistemine de yararlıdır. Ayrıca şirin dostlarımızın damak zevkine hitap eden çok sayıda alternatifi de bir arada sunar.

En kaliteli köpek maması alternatiflerine göz atmak, köpeğinizin ihtiyacı olan doğru köpek mamasını seçmek için www.petlebi.com ‘u tercih edebilirsiniz.  Köpeğinizin ihtiyaçlarının tamamına petlebi.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Sitede, mamalardan ödül mamalarına, köpek kulübelerinden tasmalara kadar yüzlerce ürün çeşidi yer almaktadır. Aynı zamanda sitede ürünlerin değerlendirme kısmındaki ürün yorumlarını inceleyebilir, soru-cevap kısmından da evciliniz ile ilgili merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments