Oyun meraklıları eskiden beri oyun oynarken kulaklık takıyor. Fakat gelişen oyun motorlarının sunduğu ses teknolojileri, artık geleneksel yapıdaki kulaklıkların baş edemeyeceği işitsel detaylar yaratıyor.

Teknik yapıları sayesinde pek çok özelliğe sahip olan gaming kulaklık modelleri, oyun sırasında oyunculara birçok avantaj sağlayabiliyor. Bu nedenle standart kulaklıklar yerine gaming kulaklık önerisi yapan kullanıcılara daha çok denk gelmeniz doğal. Peki, oyunculara özel kulaklıklar, onlara oyun sürecinde ne gibi artılar katıyor?

Oyuncu Kulaklığı Modelleri ile Yalnızca Oyunlara Odaklanın

Günümüzün en büyük sorunlarından biri, dikkat dağıtan unsurların yoğunluğu; hatta güncel işletim sistemlerinde bile “Odaklanma Yardımı” modları bulunuyor. Gelen mail’ler, yazılım bildirimleri, telefonlarla senkronizasyon neticesinde bilgisayara düşen gelen aramalar ve daha nicesi dikkat dağıtmada birebir. Yazılımsal bildirimleri ve dikkat dağıtıcı etmenler ortadan kaldırılsa bile dışarıdan gelen sesler, oyun sırasındaki konsantrasyonu alt üst edebiliyor. Çalan kapılar, dışarıdan gelen sokak sesleri, araç kornaları ve daha nicesi kimi zaman aksiyon dolu anlarının kimi zamansa duygusal rol yapma oyunlarının tadını kaçırabiliyor.

İşte böyle durumlarda, gaming kulaklık modelleri devreye giriyor. Oyuncuların kulaklarını kaplayacak formda üretilen ve kafa bantlarıyla rahatlık sağlarken baş kısmına tam oturarak dışarıdan gelen seslerin duyulmasını önleyen kulaklıklar, yalnızca oyunlara odaklanılabilmesini mümkün kılıyor. Oyun oynarken bilgisayarın fan devir hızı da artsa, dışarıdan araç konvoyları da geçse, oyuncular yalnızca o an oynadıkları yapımlardaki sesleri işitiyor. Böylece, dikkat dağınıklığı tamamen ortadan kalkıyor. Daha gelişmiş çözümler arayanlar ise aktif gürültü engelleyici özelliğine sahip ürünleri tercih ediyor. Bu sayede dış seslerden tamamen izole bir oyun deneyimi yaşanabiliyor. Aktif gürültü engelleyici özellikli gaming kulaklık fiyatları, diğer modellere kıyasla daha farklı aralıklarda yer alabiliyor.

Yüksek Ses Kalitesi ve Gelişmiş Mikrofonlarla Genel Oyun Performansınızı Artırın

Bugüne dek oyunlardaki sesleri, harici hoparlörler kullanarak duyan oyun meraklıları, buldukları ilk fırsatta gaming kulaklık modellerini deneyimledikten sonra daha önce işitmedikleri detayları işittiklerini fark ediyor. Bu yalnızca oyun seanslarında değil müzik ve filmlerde de geçerliliğini koruyor. Farklı frekanslardaki ses efektlerinin eksiksiz şekilde oluşturulabilmesi için mümkün olan en geniş kulaklık hoparlörlerinin (sürücü) kullanıldığı oyuncu kulaklıkları, bas ve tiz tonlarını olması gerektiği gibi orta tonları ise aslına en yakın şekilde sunuyor. Bu da yapımlardaki diyalogların, çevre unsurlarının, ses efektlerinin ve birçok oyuncu için büyük önem arz eden oyun müziklerinin en iyi şekilde duyulabilmesini sağlıyor.

Oyuncu kulaklıklarında katlanabilir ya da çıkarılıp takılabilir formda bulunan mikrofonlar ise yapımlardaki oynanışı doğrudan doğruya etkiliyor. Özellikle takım hâlinde oynanan oyunlarda arkadaşlarınızla iletişim kurmak istiyorsanız, mikrofonlu oyuncu kulaklığı modellerini alışveriş listenize ekleyebilirsiniz. Böyle süreçlerde, harici mikrofon kullanma imkânı da bulunuyor ancak mikrofonlu kulaklıklar, oyunculara ekstra konfor ve kullanım kolaylığı sağlıyor. Aynı zamanda oyuncuların, video kayıtlarında kendi seslerini alabilmelerine ve dilerlerse canlı yayınlar yapıp yine konuşmalarını, takipçilerine duyurabilmelerinde de mikrofonlu gaming kulaklık modelleri görev alıyor. Oyunculara yönelik geliştirilen hemen her kulaklıkta bir mikrofon bulunuyor ancak oyuncu kulaklığı fiyatları doğrultusunda hem kulaklığın kendisinin hem de üzerindeki mikrofonun performansı büyük değişiklik gösteriyor.

Türkiye’deki oyun tutkunlarının yakından tanıdıkları Monster Notebook, geliştirdiği oyuncu bilgisayarlarının yanı sıra oyun ekipmanlarıyla da fırtınalar estiriyor. Ürünlerine Türk mitolojisinden isimler veren ve oyuncu ekipmanlarını Pusat başlığı altında toplayan Monster, gaming kulaklık çözümleriyle oyuncuların takdirini kazanıyor. Geniş sürücülere ve ayrıntılı sesler sunan mikrofonuyla hayranlık uyandıran oyuncu kulaklıkları; titreşim, uzaktan kumanda, RGB LED aydınlatma gibi birçok özelliği de beraberinde getiriyor.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments