Bodrum’a daha önce gidenler hiç duydu mu emin değiliz ama Bodrum açıklarında harika bir ada bulunuyor. Kuşbakışı bakıldığında şekli orağa benzediği için Orak adını alan bu ada, Bodrum’un en popüler tekne turu duraklarından biri. Turkuaz rengi denizi, berrra mı berrak suyu ile yüzmesi de izlemesi de ayrı keyifli.

Peki Bodrum Orak Adası nerededir, nasıl gidilir merak ediyorsanız hemen sizlere anlatalım.
Bodrum Orak Adası, Bodrum limanının yaklaşık 16 kilometre açığında bulunuyor. Açıkta bulunduğu için de hem bakir hem de temiz koylara sahip. Su inanın çok berrak ve yüzeyden baktığınızda dahi derini cam gibi görmeniz mümkün. Suyun bu denli güzel olması dalış severleri de Orak Adasına getiriyor. Bodrum’da bulunan popüler dalış nooktalarından birisi burası çünkü.

Adından da anlaşılacağı üzere burası bir ada ve araba ile ulaşım mümkün değil. Ya Orak Adası tekne turu ile ya da özel tekne ile geleceksiniz. Normal tekne turu ile giderseniz fiyatlar oldukça makul. 90-100 lira arası bir fiyatı oluyor ve öğle yemeği de fiyata dahil. Özel tekneler ise tahmin edersiniz ki Bodrum’da biraz pahalı ama 8-10 kişilik bir grup iseniz oldukça ekonomik hale de gelebilir. Atıyorum 2000 liraya kiraladınız diyelim kişi başı neredeyse 200 lira zaten. Hem siz size olacaksınız hem de size özel bir tur olacak. Hiç de mantıksız değil yani. Üstelik genelde yemek de dahil oluyor bu turlara. Size sadece içeceğinizi almak kalıyor.

Konaklamalı özel teknelerin de akşam durağı Orak Adası oluyor genelde. Korunaklı koylara sahip olduğu için ve genelde dalgasız olduğundan tekneler akşamları buranın koylarında geçiriyor. Gündüzü de akşamı da ayrı bir güzel ayrı bir sakin oluyor Orak Adasının.
Adanın koyları gibi kendisi de güzel. Üzerinde yüzlerce zeytin ağacı var. Hem yeşilin hem de mavinin tüm tonlarını görme imkanı sunuyor size. Ada içerisinde birkaç saat geçirebilir, koylarda doyasıya yüzebilirsiniz.

Kısacası Bodrum’a geliyorsanı Orak Adasına da uğramayı kesinlikle düşünmelisiniz. Buna yüzde yüz değeceğine eminiz. Orak Adası dönüşü çektiğiniz birbirinden güzel fotoğraflara bakınca bana hak vereceksiniz. Herkese şimdiden iyi tatiller.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments