Yangın esnasında dumanın ve alevlerin dağılımının daha da yoğunlaşmasını engellemek için olması gerekenlerin başında yangına dayanıklı kapılar gelmektedir. Özellikle insan yoğunluğunun fazla olduğu alanlarda yangına dayanıklı kapı mutlaka kullanılmaktadır. Yangına dayanıklı kapı denildiğinde, belirli bir süre yangına dayanan kapı anlamına gelmektedir. Bu kapıların doğru üretimi ve uygulanmasıyla büyük felaketlerin önüne geçilmektedir. Yangına dayanıklı kapıların ahşap olanları da, ahşabın metal ya da cam yangına dayanıklı kapılarına göre daha hafif olması nedeniyle tercih edilmektedir. Bu da günlük kullanıma uygun olmasını sağlar. Estetik açıdan da iç mekanlara en uygun yapılardan biri olduğu için, dekoratif olarak tercih edilmektedir. Doğal olarak düşünüldüğünde, ahşap kolay yanan bir malzemedir. Ancak günümüzde bunun için gereken teknolojiler de mümkündür.

Yangına dayanıklı kapılar, yönetmeliklerle zorunlu kılınmış durumdadır. Kamuya açık alanlarda isteğe bağlı olarak yangına dayanıklı ahşap kapı kullanılmaktadır. Bu projelerde mimari bütünlük göz önüne alındığında, genel olarak yangına dayanıklı ahşap kapı kullanılmaktadır. Görüntü itibariyle yangına dayanıklı ahşap kapıların, standart iç kapı tasarımlarından bir farkı bulunmamaktadır. Farkı yangın esnasında ortaya çıkmaktadır. İstenen her malzemeyle de yüzey kaplaması yapılabilmektedir. Ancak yanına dayanıklı ahşap kapılarda, kapı yüzeyi tezgahlarda oyulup, desen ve hareket verilmesi de mümkün olmaktadır. Bu işlemler için bir katman daha atılıp uygulama yapılabilir. Ancak bu uygulamalarda kapı kanadı kalınlaşmaktadır. Bu nedenle kapı kasaya zor oturtulacaktır. Bunun yerine çıtayla desen uygulaması daha kolay ve sağlıklı olacaktır. Ahşap insan sağlığına en zararsız malzemelerden biridir. Pek çok ağaç türünden uygulanabilen ahşap kapılar, TSE normlarına uygun aksesuarlarla da tamamlanmaktadır. Bunların yanında mutlaka yangına dayanıklı kapı kolları ve kilitlerin olması da, korumayı daha sağlam hale getirmektedir. Özellikle yüksek binalarda, 30,60,90 dakikalık dayanıklılık süreleri testlerle belirlenmektedir. Otel, ofis, hastane, okul gibi alanlarda özellikle bu dayanıklılık süreleri daha da önem kazanmaktadır. Sertifikalı olması bu nedenle gereklidir.

Bu kapıların üretiminde üretimden üretime, firmadan firmaya farklı teknolojiler kullanılmaktadır. Hem form hem fonksiyon açısından birçok teknolojiyle daha dayanıklı ve şık hale gelmektedir.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments