Latince kökenli bir kelime olan pergule’den gelmektedir. Dilimize “pergola” şeklinde geçmiştir. Saçak ve gölgelik anlamlarına gelmektedir. Gölgelik olarak tanımlanan İtalyanca vesilesiyle tüm dünyaya yayılmış ve evrensel olarak kullanılan bir kelime haline gelmiştir. Pergola tente adı verilen bu güneşlik sistemi ile belirli açık alanlar güneşten muhafaza edilmektedir. Yatay, bükümlü ve çatı şeklinde olan bu alanlardaki pergola tente sisteminde özel bir kumaş tercih edilmektedir. Bu özel kumaş açılıp kapanan bir sistem içermektedir. Güneşin yanı sıra, su geçirmez yapısı ile yağmurluk görevi de görmektedir. Bu sayede yağmurlu günlerde keyifli vakitler geçirmeye yardımcı olacaktır.

Kişisel alanlarda kullanılması dışında kafe, restoran gibi alanlarda da özellikle de tercih edilmektedir. Şık görünüşüyle her mevsim kullanılmasından kaynaklı işletmelerde kullanılan pergola tente sistemi, birbirinden farklı renk ve desenleriyle kullanıcıya geniş bir yelpaze sunmaktadır. Kullanıcının yaratmak istediği ortama göre şekil alan pergola tenteler, tercihe göre modern bir görüntü veya klasik bir görüntü içerisinde sunulabilmektedir. Kafe ve restoranların yanı sıra müstakil evlerde de sıkça karşılaşılan bir teknoloji olmaktadır. Özellikle tercih edilen 10 çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlerin başında standart pergola sistemi gelmektedir. Klasik bir görüntüye sahip bu tentenin dışında ise;

  • Askılı Pergola Sistemi
  • T Pergola Sistemi
  • T Askılı Pergola Sistemi
  • Yarı Oval Pergola Sistemi
  • Yarı Oval Askılı Pergola Sistemi
  • Oval Pergola Sistemi
  • Oval T Pergola Sistemi
  • Oval T Askılı Pergola Sistemi
  • Bioklimatik Pergola Sistemi bulunmaktadır.

Raylı bir sisteme olan pergola tenteler, uzaktan kumanda ile çalışabilme rahatlığını da kullanıcısına sunmaktadırlar. Bu sebepten ötürü müşterinin rahatsız olmaması adına güneşin gelişi ve yağışın başlaması sırasında kullanım açısından rahatlık verdiği için tercih edilmekte olan bir güneşlik veya diğer adıyla gölgelik sistemi olarak da anılmaktadır. Sahip olunan coğrafi bölgeye göre de kullanılan pergola tenteler, kuraklığı ile bilinen Ankara’da kullanılmasının yanı sıra İstanbul, İzmir, Antalya, Muğla gibi büyük şehirlerde de hayatı kolaylaştıran buluşlardan biridir.

Pergola tente sistemi kış bahçesi şeklinde kullanılmak amacıyla camla da kapattırılabilmektedir. Özellikle de yağmur ve kar yağışının olduğu günlerde keyifli günler geçirmek amacıyla kullanılan bu kış bahçelerinde, soğuk havalardan da etkilenme durumu söz konusu değildir.

http://berekettente.com/

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments