E-ticaret isimli bu sistem, dünyanın her yerinde internet kullanımının çok fazla artmış olmasıyla ortaya çıkmıştır. Sistemin başlangıcı yaklaşık olarak 1995 yılı ve sonrasına tekabül etmektedir. Bu sistem içerisinde ticaret dijital ortam olarak online yapılmaktadır. Söz konusu alışverişler bir ürün veya hizmet için olabilmekle beraber birbirinden farklı ödeme yöntemleriyle bir internet sitesi vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. Bu şekilde kişi veya kişiler oturdukları yerden doğrudan sipariş vererek istediği ürün veya ürünlere ya da hizmete rahatlıkla ulaşabilmenin keyfini yaşayabilmektedir.

Tüm dünyada geleneksel satış ve pazarlama çalışmalarına yönelik çalışmakta olan büyük markalar, zaman içerisinde dijital çağa ayak uydurarak internet üzerinden e-ticaret ile sipariş sayfalarının kurulumunu gerçekleştirmişlerdir. Bu sayede hem mağazalarda hem de internet üzerinden satış yaparak dünyanın her yerine ulaşmayı sağlamış ve gelir düzeylerine oldukça kâr sağlamışlardır. Özellikle de web sitesi üzerinden yapılan satışların öncelikle gönderim ücreti olmaksızın veya farklı kampanyalarla birleştirilmesiyle daha çok tercih edilmesini sağlamış ve sitelerinin kullanımını artırmak için doğru bir satış stratejisi gerçekleştirmişlerdir. Tüm teknolojik gelişmelere katılım sağlayan Türkiye de bu anlamda e-ticaret sitesinden yapılmakta olan satışlara yönelme kararı almıştır. Hem dünyaca ünlü markaların hem de Türk kuruluşlarının yer aldığı bu platformda artık neredeyse her kuruluşu görebilmek mümkündür. Bunların yanı sıra butik ve özel atölyeler de bu sayede satışlarını artırmış ve neredeyse tüm Türkiye’ye hizmet sağlayabilir duruma gelmişlerdir.

E-ticaret adlı sistem bu anlamda özellikle de KOBİ olarak adlandırılan küçük ve orta ölçekli işletmeler açısından çok kullanışlı ve gelir sağlayan bir sistemdir. Ufak kuruluşların ve kendini geliştirmek isteyen firmaların bu anlamda sadece bulunduğu alan ile sınırlı kalmayarak daha fazla yere ulaşmasını, kargo firmaları vasıtasıyla gerçekleştirme ve sunmuş olduğu ödeme olanaklarıyla da en çok tercih edilenler arasında yer alabilmektedir. Yapılan alışverişlere yönelik gerçekleştirilen müşteri yorumları da alışverişlerin artışına büyük anlamda katkı sağlamakta ve e-ticaret sitesinden satış ile varlığını sürdüren mağazalar büyüme yolunda büyük adımlarla ilerleyebilme fırsatını yakalayabilmektedir.

https://birtopal.com

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments