İnternet dünyasına giriş yaparken markanızın özgünlüğü ve akılda kalıcılığı önemlidir. Sonuçta kurumsal bir adım atıyorsunuz. Bu adımı atarken marka adınızın seçimlerini doğru yapmalı ve internet dünyasına girerken domain seçimini doğru tercih etmelisiniz. Bunlar basit adımlar ancak markanızı ve domain adresinizi belirlerken dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır.

Bu konulara girmeden önce marka adınızı eğer öncesinden belirlediyseniz domain alımlarında ki dikkat etmeniz gerekenleri de alt başlıklarda görebilirsiniz. Örnek olarak uzantı seçiminin nasıl yapılması gerektiğini, domain adının kısa tutulması veya marka adının kısa seçilmesi gibi önemli etkenler vardır. Özellikle seçtiğiniz marka adının sektör ile alakalı olması önemli bir unsurdur. Şimdi marka domain seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini başlıklar altında toplayalım.

Tavsiye edilen kayıtçı firma : https://www.turhost.com/domain/

Marka Domain Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Uzantı seçimi, isim seçimi gibi dikkat edilmesi gereken önemli konular vardır. Bunları sizler için başlıklar altında belirtelim.

1- Marka Adı Seçerken Özgün Olun

Tercih etmek istediğiniz marka adını farklı bir siteden veya forumlardan örnek almamanızı öneririz. Bu şekilde yapmak müşterileriniz tarafından anlaşılabilir bir durumdur. Seçim yapacağınız marka adının özgün olması, yaptığınız işi yansıtması, prestij açısından büyük bir öneme sahiptir. Eğer sektörünüz medya ile ilgiliyse marka adınızı içerisinde medya geçen veya medya ile ilgili anlamlı kelimelerden oluşturabilirsiniz. Unutmayın bir marka adı seçerken özgün olmaya özen gösterin.

2- Domain Adını Kısa Tutun

Seçim yaptığınız marka adı ne kadar uzun olursa müşterilerinizin hatırlaması o kadar zor olur. Bundan dolayı marka adınız uzunsa bile domain adında kısaltmaya çalışın. Yapacağınız sektör ile alakalı kelimeler ile birleştireceğiniz marka adınızı kısa ve öz bir seçim yapmaya dikkat edin. Domain adresinin kısa olması ziyaretçiler açısından tercih edilen bir unsurdur.

3- Akılda Kalıcılığa Önem Verin

Bir markanın ziyaretçinin aklında kalması müşteri potansiyelini olumlu etkileyecektir. Bunu başarmak, dönüşleri olumluya çevirecektir. Markanızın altında oluşturduğunuz blog sayfası bile markanız sayesinde hatırlanabilir ve devamlı giriş olabilir. Sayfanızda ki bir hizmete bakan daha sonrasında markanızı hatırlayacak ve tekrardan ziyaret edecektir. Burada marka adınızı ve domain uzunluğunu kısa tutmanız akılda kalıcılığı en çok verim sağlayan etkendir.

4- Sektörünüze Yakın veya Anlatan Domain Seçin

Bir üst başlıklarımızda da verdiğimiz örnekler gibi Medya markanız olduğunu düşünürsek, domain adınızın da medyayla alakalı olması, sitenizi ziyaret eden kullanıcının bu işle ilgilendiğinizi direk marka adınızdan anlayacaktır. Bu sektörel açıdan size büyük etkenler sağlayacaktır. Gerek sosyal medyada paylaştığınız linkler veya Google tarafında çıkan sıralamalarda sıranız. Bu sıralarda gezen bir ziyaretçi markanızda medya adını gördüğünde etkilenebilir ve giriş sağlayabilir. Bundan dolayı sektörel planlamaya dikkat edin.

5- Domain Uzantısına Dikkat Edin

İnternet sektöründe en fazla kullanımı olan uzantı “.com” ‘dur. Genel olarak tüm sitelerin uzantılarının arasında en çok tercih edilen ve tüm sitelerde hemen hemen kullanılması internet kullanıcılarına artık tanıdık ve bilindik bir hale gelmiştir. Günlük rutin hayatımızda da karşılaşabildiğimiz “.com” uzantıları herkes tarafından bilinmektedir. Markanızın domain adresini seçerken “.com” olarak tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Tercihlerinizi bu yönden kullanmanızı öneririz. Markanızın prestij açısından da “.com” veya “.com.tr” olarak kullanılması oldukça verimli olacaktır.

Hosting ve domain ihtiyaçlarınızı seçerken markanızın yeni adımlarını doğru firmalar ile yürütmeniz en doğru tercihtir. Uzun süredir hizmet veren kurumsal bir firmada, markanızın güvenli ve hızlı bir şekilde kullanılması önemlidir. Sizlere bu konu hakkında Turhost firmasını önerebiliriz. Soru ve görüşleriniz ilgili firmaya ulaşarak canlı destek hattından sorularınızı sorabilirsiniz.

Turhost firmasından alan adı satın almak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

https://www.turhost.com/domain/

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments