Araç kiralamak kısa veya uzun zaman diliminde, bir aracın bütün kullanım haklarını satın almak olmaksızın belirli bir miktar karşılığında aracın haklarına sahip olmaya denilmesidirr. Araç kiralama çeşit olarak ikiye ayrılmaktadır bunlar günlük araç kiralama ve uzun dönemli araç kiralamak olarak ikiye ayrılmaktadır. Araç Kiralama Hangi Şekillerde Yapılabilir? Araç kiralamak ihtiyaca bağlı olmak üzere değişmektedir, günlük, haftalık kiralama seçenekleri genelde turistik ve acil ihtiyaç sebepleriyle toplumumuz tarafından tercih edilmektedir.

Günlük kiralama daha çok havaalanların da ve sonrasında tren istasyonu ve otobüs terminalleri gibi şehir ve ülke dışı seyehat trafiğğinin bulunduğu yerlerde tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra internetten ve şehier içerisinde bulunan bazı araç kiralama noktalarından da araç kiralama yapılabilmektedir Aynı zamanda bazı firmalar telefon ile iletişim dahilinde bulunduğununuz konuma araç temini yapmaktadırlar. Diğer bir ihtiyaç seçeneği olan araç kiralama ise uzun dönemli araç kiralamalarıdır. Bu tip araç kiralamalar daha çok kurumsal firmalar ve normal firmalar tarafından ekonomik sebeplerden dolayı tercih edilmektedir. Çünkü bir çok araç kiralama firması filo kiralama hizmeti sunmaktadır buda demek oluyorki araç sayısı fazla olduğu için, fiyatın düşüşü aynı zamanda bir şirketin filo kiralamasının avantajı bakım masraflarından kurtulmasıdır.

İki, üç yıllık süreçte düşünüldüğünde firmalar için araç kiralamak, satın almaktan daha düşük fiyatlı bir seçenek olmasının yanısıra otomobil yenileme masrafları ve yeni araç kullanımı göz önünde bulundurulduğunda daha uygun ve cazip bir seçenek ortaya çıkmaktadır. Bu sebepten dolayı firmalar araç kiralamayı tercih etmektedir. Araç kiralarken, aracın birçok özelliği göz önüne alınır bunlar, aracın yakıt tipi yani tüplü, benzinli, dizel olması. Araçtaki koltuk sayısı ve bagajın hacmi. Bunlar araç kiralarken göz önünde bulundurulacak önemli konulardır çünkü, müşteri tamamen tasarruf etmeyi amaçlayabilir aracın tüplü olması hızı ve performansı etkilerken yakut tasarrufu sağlamaktadır.

Benzinli bir araç kiralandığında tamamen konforlü bir sürüş yaparken benzin maliyetinden kaynaklı cebe olacak zarar yükselecektir bu nedenle aracın yakıt tipi önemlidir. Müşteriler daha çok hangi aracı kiralamak istiyor sorusuna gelirsek, dizel araç tercih ediliyor kiralanan araçlar genelde şehir dışı, uzun yol için kiralandığından kaynaklı dizel araçlar biraz daha tasarruf ve performansttan dolayı dizel araç tercih ediliyor. Bir dizel araç kiralamak, tamamen mantık içerisinde olmaktadır benzinli araç kiralamaya gelirsek dediğimiz gibi performans gayet iyi fakat benzin tüketimi yüksek olduğu için maliyeti yükseltmektedir. Kiralanan araçların bakımı ve temizliği kontrol edilmeli, araç kiraladığınızda sizi yolda bırakmaması çok önemlidir. Kiraladığınız araç ile uzun yola çıktığınızda aracın arıza yapmasından dolayı vakit kaybı yaşayabilirsiniz, tabii şirketin sözleşmesini kontrol ederseniz çoğu firma araç arızasında yeni bir araç gönderebiliyor fakat bu zaman alabiliyor.

Sonuca gelirsek, firma araştırması yapmalısınız uygun ve güvenilir firmayı bulduktan sonra eğer büyük bir araca ihtiyacınız yoksa küçük araç kiralamanızı tavsiye ederiz. Aracın yakıt durumunu, yakıt tipini ve size uygun olanı seçmenizi, aracın kesinlikle ve kesinlikle sigortasının olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Herşeyden önemlisi aracın sözleşmesine dikkat etmenizi ve aracın koltuk sayısını kişi sayınıza göre kiralamanızı öneririz. Fiyatta uygunluk açısından erkenden rezervasyon yapmanızı tavsiye ederiz.

Daha fazla bilgi almak isterseniz yht rent a car sitesine göz atabilirsiniz.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments