Farklı kültürlerin buluşma noktası olarak da bilinen Çanakkale hali hazırda sahip olduğu güzelliklerin içinde bulunmaktadır. Bir tarafında Çanakkale Boğazı, diğer tarafında ise Ege Denizi’nin kuzeyinde olan Saros Körfezi bulunan Gelibolu en çok turistin geldiği ilçesi konumundadır. Başta Çanakkale Zaferi’nden dolayı böyle bir durum söz konusu olurken geçmişten gelen mirasın sahibi de olmayı devam ettirmektedir.

TÜİK tarafından açıklanan son verilere göre 50 bine yakın nüfusa sahip olan Gelibolu ile ilgili gezilecek yerlere geçmeden önce konumu hakkında bilgi verilmesi gerektiği kanaatindeyim. Çok daha kolay anlaşılması için Çanakkale’ye 50 kilometre uzaklıktan olan Gelibolu, Trakya kıyıları arasındadır. Kuzeyinde yer alan Korudağı sayesinde çok sert bir iklime ve havaya sahip değildir. Eceabat ile birlikte Şarköy, Keşan ve Malkara ise komşularından olup küçük bir tarihi kent misyonuna sahiptir. Çanakkale Boğazı’na olduğu gibi Marmara Denizi içinde kıyısı vardır. Plajlarıyla meşhur olan ilçenin berrak koyları da doğal güzellikler arasında çıkılacak seyahatleri çok daha keyifli hale getirir.

 

İlçe Tarihi

Üçgen şeklinde sahip olan Gelibolu, çok eski medeniyetlerin merkezi konumunda bulunmuştur. Yunanca orijinal ismi “Galli Polis” olarak bilinirken “Güzel Şehir” anlamına gelir. Sonradan ise Türkçeleşme yaşayarak Gelibolu olarak tanımlanır. Hititler, Frigler ve Lidyalılar tarafından da merkez üssü olarak kullanılan eski yerleşim yerinin Persler tarafından kısa süre olsa da kullanılması önemini gösterir. Bununla birlikte Yunanlılar tarafından çok daha fazla eser kazandırıldığı ise Avrupa kökenli tarihi kitaplarla sabittir. Sonrasında ise Bizanslılar tarafından değerlendirilen Gelibolu Bölgesi, Osmanlılar zamanında ise zeniz üssü haline getirilmiştir. Ancak Haliç Tersanesi inşası sonrasında ise İstanbul’a uzak olması sebebiyle işlevselliği düşmüştür. 1915 yılında çok daha şiddetli hale gelen Çanakkale Savaşı sırasında büyük bir mücadelenin sahnelendiği yer olarak da tarihteki yerini almıştır. Çok büyük hasarlara uğramış olmasına karşın günümüzde çeşitli tarihi yapıların korunması ise önemini ortaya çıkarır. 1920 yılında bir süreliğine Yunanlılar tarafından işgal edilen Gelibolu’nun tekrar kazanılması ise 3 Ekim 1922 günü gerçekleştirilmiştir. Sonrasında ise vilayet haline getirilmesine rağmen 1926 yılında Çanakkale’nin ilçesi olmasına karar verilmiştir.

Gezilecek Tarihi Yerler

Çanakkale’den yarım saatte varılabilen Gelibolu, İstanbul’a ise 290 kilometre mesafede bulunur. Trakya üzerinden karayoluyla gelerek tarihi öneme sahip yerler görülebilir, yaz aylarında sessiz ve güzel bir tatil yapılabilir. Ayrıca arabalı vapur seferleri de mevcut olurken havayolu ile gelinmesi de söz konusudur. Ulaşımın kolay ve çeşitli olmasından ötürü de yıl içinde devamlı olarak turist akınının devam etmesini sağlar. Bununla birlikte ilk ziyaret edilen yer ise şüphesiz ki Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı olur.

Tarihi Milli Parkı Nedir?

Gelibolu ilçesinde yer alan Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı toplamda 33.000 hektar alan üzerinde olup Bakanlar Kurulu kararıyla koruma altındadır. Yapılan araştırmalara göre sınırları içerisinde 60.000 civarında Türk askerinin mezarı vardır. Bunun dışında Yeni Zelandalı, Fransız, İngiliz ve Avustralyalı askerler içinde anıtlar mevcuttur. Savaş mezarlarıyla birlikte çeşitli kitabelerde görülebilir. Duygu yüklü bir gezi için mutlak surette bu yerin ziyaret edilmesi gerekirken zor dönemlerde yaşanılanlar gözler önüne serilir. Şehitlik Turları içinde imkanlar var olurken Gelibolu açısından değeri yadsınamaz bir alandır. Gezi sırasında görülebilecek en eski yapıların başında Gelibolu Kalesi gelir. Halen yalnızca bir burcu sağlam olan yapının içerisinde konak ve evlerle birlikte su sarnıçları ve camilerin olduğu da tarihi kitabelerden öğrenilir. Surları ise Bizans Dönemi içerisinde yenilenmiş olup yapının Osmanlılar zamanında da onarımlardan geçtiği tahmin edilmektedir. Plajlarıyla da meşhur olan Gelibolu ilçesinde yaz aylarının serin geçmesi ve imkanların çok daha geniş olması da fırsatları arttırır. Berraklık açısından eşsiz olan kayalıkların altından deniz gezileri yapılabilir, insan eli değmemiş ıssız bölgelere maceralı geziler düzenlenebilir.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments