Popülarite kazanmış dijital oyunlar hakkında herkes bilgi sahibi olsa da oyun firmaları arka planda kalmaktadır. Online oyun çeşitliliğinin artması ve reklam piyasası ile birleşmesi dijital bir pazar oluşturmuştur. Dolayısıyla bazı şirketler, uluslararası platformda hizmet vermektedir. Ciddi rakamlar kullanarak gelişmiş oyunlar üretmekte, piyasaya sürdürmektedir. Piyasa değerini son yıllarda ciddi bir şekilde arttırmış olan Tencent Türkiye ulusal haber kaynaklarının da gündemi haline gelmiştir. Türkiye’ye yaptığı milyon dolarlık yatırımı ile çok konuşulmuş, büyük bir yankı uyandırmıştır.

Tencent şirketi, oyun sektörünün ana kaynağı niteliğindedir. Pazarda yer alan oyunların neredeyse yarısı bu şirkete aittir. Türkiye oyuna en çok ilgili olan ülkelerden biri olduğu için Tencent tarafından yatırım kararı alınmıştır. Özellikle oyun severlerin ilgisini çeken bu karar, 2017’de yapılan basın toplantısında açıklanmıştır.  Yatırıma neden olan Strike of Kings oyununa Steam Türkiye üzerinden ulaşılabilir. Piyasaya sürülme tarihi 2016 olduğu için teknolojik bakımdan gelişmiş bir oyun olduğu söylenebilir. Kullanıcılar tarafından ilgi ile karşılanmış, birçok platformda heyecan duygusunu hissettirmiştir. Savaş ve rekabet sistemine dayalı oyun, gelişmiş özellikleri ile gerçeklik izlenimi vermektedir. Steam üzerinden oyun ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşılabilir, çeşitli aksesuarlar da elde edilebilir.

Tencent, Çin’e bağlı çalışan ve global olarak hizmet veren bir şirkettir. Özellikle eğlence sektörüne yönelik büyük çalışmalar yapmaktadır. Oyun pazarının en güçlü markalarından biridir. Yatırım miktarı büyük olduğu için kaliteli oyunlar piyasaya sürülmekte, kısa sürede ün kazanmaktadır. Türkiye’ye yapmış olduğu yatırım da bu bakımdan büyük bir ses getirmiştir. Bilişim şirketi olarak anılmakla beraber dijital alanda büyük bir yol kat etmiştir. Teknolojik olarak her bakımdan gelişmiş bir altyapıya sahiptir. Online oyunların yanı sıra birçok alanda yapılan çalışmalar, dünya genelinde kullanılmaktadır. Yapay zeka ve çeşitli eğlence ürünlerinde önemli adımlar atılmıştır. Steam içerisinde de önemli bir yer edinmiştir. Dünyanın en büyük oyun platformu ile en büyük oyun şirketi birbiri ile ilişkilendirilebilir. Şirketin piyasaya sürdüğü oyunlar Steam üzerinden satın alınmaktadır. Hem ülkemizde hem de dünyada büyük bir ilgi ile takip edilmektedir.

Detaylı bilgi için; https://www.hubogi.com/

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments