Domain ve Hosting seçimleri oldukça önemli bir yere sahiptir. Webmaster’lar genellikle yeni bir web sitesi açarken bunlara dikkat ederler. Ancak bazı kişiler dikkatsiz davranabiliyor. Bu yazımızda sizlere yeni site açarken yapılması gerekenler hakkında bir kaç bilgi vereceğim. Dilerseniz lafı uzatmadan yazımıza geçelim.

Domain Nedir?

Domaini tarayıcınızın adres çubuğunda yer alan, web sitelerinin hostinglerine ip adresi yazmadan kolayca giriş yapmanızı sağlayan adreslerdir. Bu adresler ilk gelen alın mantığı ile çalışmaktadır. Yani sizin istediğiniz alan adını başkası almışsa, onun hostingine yönlenecek ve bu sayede web sitesi kullanıcının önüne gelecektir.

Hosting Nedir?

Üstte bahsettiğim Hosting olayına dilerseniz biraz da yakından bakalım. Hostingler web sitesi verilerini depolayan barındırma sunucularına verilen isimdir. Kolayca anlatmak gerekirse, içine önceden yüklediğiniz dosyalar bu sayede kullanıcının tarayıcısına ulaşacaktır. Ne kadar çok ziyaretçi gelirse, yük o kadar artacağından dolayı kaliteli ve sizin sitenize göre özel paketler almanız gerekmektedir.

Domain ve Hosting Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Peki web sitesi açarken domain sorgulama ve hosting satın alma aşamasında nelere dikkat etmeliyiz? İlk olarak domainimiz kolay ve anlaşılır olmalıdır. Eğer kendinize uygun bir alan adını bulduysanız veya ikinci el olarak alıp firmaya taşıdıysanız bu firmanın da bazı özellikleri olması gerekiyor. Dikkat etmeniz gereken en büyük nokta kullanıcı yorumlarıdır. Bunun ardından destek ve köklü bir firma olması önde gelmektedir.

Hosting alırken de kullanıcı yorumlarının yanı sıra, hız, destek, kalite ve uptime göz önünde bulundurulması gerekiyor.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments