Bulut sunucunun en önemli özelliği, ihtiyaca göre bellek ve bant genişliği gibi gereksinimleri sağlayan altyapı sistemine sahip olmasıdır. Yani, her ne olursa olsun bulut sunucu içerisinde bulunan bir site veya yazılımın kapanma riski söz konusu değildir. Siteye veya yazılım programına yapılan girişlerin dünden daha fazla olması halinde bulut sunucu altyapısı kendisini günceller ve ihtiyaca cevap verecek şekilde çalışmaya başlar. Bu durum, bulut sunucu sistemlerinin stabil kaynaklara göre daha tercih edilebilir hale getirdi.

Müşterilerine yüksek performansla hizmet sunmak isteyen yazılım firmaları, alışveriş siteleri veya daha farklı kurumlar bulut sunucu sistemleriyle dijital teknolojilerinin hem verimli hem de güvenli şekilde çalışmalarını sağlayabilir. Bu sistemin sağlamış olduğu birden fazla fayda ve avantaj vardır. Ancak avantajları yazmaya geçmeden bulut sunucu sistemlerinin çeşitliliği hakkında bilgi vermeliyiz.

 1. Genel bulut sistemi

Genel bulut sistemi KOBİ ve dengi firmalar için en ideal çözümlerden birisidir. Üçüncü taraf şirketlerinden kiralanacak bulut sunucu sistemine arzu edilen program ve site kurulabilir. E-mail özellikleri ücretsiz şekilde kullanılabilir. Bu sistemin avantajı ise, ücretlendirme protokolüdür. Kullanım grafiğine göre ücretlendirme yapılır. Böylece, kullanılmayan gün veya aylarda sunucu masrafı ödemek durumunda kalınmaz.

 1. Özel bulut sistemi

Bu sistem büyük firmalar için caziptir. Veri güvenliğinin daha iyi sağlanması adına özel bulut sunucuları satın alınabilir. Microsoft tarafından sunulan Hyper-V gibi ürünler, özel bulut sistemine örnek gösterilebilir. Özel bulutun kontrolü tamamen şirketin kendi kontrolündedir.

 1. Melez bulut

Yine firmanın bilgilerinin çok önemli olması halinde tercih edilecek bulut sunucu sistemidir. Bu sistem aynı zamanda çok fazla veri depolaması gereken şirketler için de uygun bir sunucu modelidir. Daha çok büyük çaplı firmalar tarafından kullanılan sistemdir. KOBİ ve dengi şirketler için gerekli değildir.

 1. Topluluk bulut

Firmalar tarafından tercih edilen bir sistem değildir. Birden fazla şirketin aynı bulut sistemini kullanmasına dayalı bir çözümdür. Yönetiminde birden fazla şirket bulunan grup ve holding gibi yapılar tarafından tercih edilebilir. Bu tip kurumlar firmalarının aynı sunucu içerisinde barındırılmasını seçebilir.

Bulut hosting ile sunucu arasındaki fark nedir?

Bulut hosting ve sunucu teknolojileri birbirine oldukça benzerdir. Bu nedenle birinden birisi satın alındığı zaman şirket ihtiyacınızın karşılandığını düşünebilirsiniz. Ancak ikisi arasındaki farkların bilinmemesi nedeniyle çoğu zaman yanlış tercih yapılır. Bulut sunucu teknolojisi daha yenidir ve diğer sisteme nazaran avantajlıdır. Farkları ise…

 1. Hosting hizmetinde yetki oldukça sınırlıdır. Sadece FTP protokolünün izin verdiği alanı yönetebilirsiniz. Hosting içerisinde bulunması gereken dosyaları, yazılımları belirleme yetkiniz vardır. Ama daha fazlasına erişim söz konusu değildir.
 2. Bulut sunucu yetkileri ise, daha geniştir. Sunucuyu özelleştirme yetkisi söz konusudur.
 3. Bulut hosting için aylık veya yıllık ödeme planları uygulanır. Stabil bir bant genişliği söz konusudur. Bu genişliğin aşılması halinde ikinci bir ödeme yapılması lazımdır.
 4. Bulut sunucu ise, ihtiyaca göre altyapısını ayarlar. Ne kadar kullanılırsa, o kadar ödeme yapılır. Kullanmayan aylar için ödeme alınmaz.

Bulut sunucu sisteminin yararları ve avantajları nedir?

İşin daha iyi anlaşılabilmesi için bulut sunucu sisteminin sağladığı avantajların da bilinmesi gerekir. Böylece, neye ihtiyacınız olduğu konusuna isabetli karar verebilirsiniz. İşte sistemin faydaları…

 1. Düşük maliyet

Her firma için sunucu sistemlerinin uygun fiyata kiralanması önemlidir. Bu bakımdan en iyi fiyat performans ürünü bulut sunucu sistemidir. Firmanız için bilişim sistemlerine sahip olmak maliyetlidir. Bunun yerine ikinci taraf bir firmadan bulut sunucu sistemi kiralanması daha doğrudur. Kullandığın kadar öde mantığıyla çalışan bulut sunucu hizmetleri, az maliyetlerle kaliteli hizmet almanızı sağlar.

 1. Yer ve zaman kavramı ortadan kalkar

Firmalar için şirket içi kullanılan programlara veya verilere her yerden her zaman için ulaşmak önemlidir. Bulut sunucu sistemleri bunu sağlayıcı bir sistemdir. İster şirketten isterseniz de evinizden bulut sunucuya bağlanabilir ve şirketin CRM, ERP gibi programlarını kullanabilirsiniz. İşinizi daha geniş bir alana yayabilirsiniz.

 1. Yedekleme imkanı

Önemli verilen birden fazla yere yedeklenmesi oldukça önemlidir. Bulut sunucu sistemlerinde bunu yapabilmeniz mümkündür. Yedeklemeyi günlük, haftalık veya aylık bazda yapma imkanınız vardır.

 1. Teknik destek avantajı

Sanal sistemler üzerine kurulan bulut sistemler için teknik destek ihtiyacı yok denecek kadar azdır. Herkes tarafından çok kolay bir şekilde kullanılabilen sistem ihtiyaca göre kendisini günceller ve teknik bir ekibin yardımına ihtiyaç duyulmasına gerek bırakmaz.

 1. Yüksek performans

Daima aktif ve efektif bir sistemin kullanılması yüksek performans elde edilmesini sağlar. Şirketteki yazılımlar sürekli çalışır ve herhangi bir kesinti yaşanmadığı için iş kaybı söz konusu olmaz.

Bulut sunucuya ihtiyacın var mı?

Yararları, avantajları, farklı türlerini saydığımız bulut sunucunun sizin için ihtiyaç oluşturup oluşturmadığı hakkında da ön bilgi verelim. Öncelikle şunu bilmelisiniz. KOBİ ve dengi bir firmanız varsa, iş verimliliğini sağlamak adına birtakım programlardan yararlanmayı düşünebilirsiniz. ERP gibi programların verimli şekilde çalışmasını sağlayıcı sistem bulut sistemidir. Ancak sadece yazılımlarla ilgili gereksinimler için değil, veri depolama ihtiyacını karşılamak üzere de bulut sistemlere gereksinim vardır.

Fiyat açısından bulut sunucu sistemleri tercih etmemeniz durumunda VDS veya VPS sunucu hizmetlerinide incelemenizde fayda var.

Güvenlikle ilgili endişelerinizin giderilmesi de bulut sistemi kullanmakla çözülebilir. Ayrıca, siteniz üzerinden satışlara başladıysanız ve sürekli büyüyen bir trafiğiniz varsa daha iyi performans sunacak bir sistemi tercih etmelisiniz. Sitenizin sürekli kapanması ve siteyi yeniden yayına almak için ekstra para ödemek zorunda kalmanız doğru değildir. Bulut sunucu sistemlerinde ihtiyaca göre altyapı yenilenir ve sistem her zaman açık kalabilir. Bu da, site üzerinden satışları olumsuz etkilemez veya kurumsal siteye erişim kısıtlanmasını önler.

Birçok açıdan avantaj sağlayan bulut sunucu sistemleriyle yeniliklere ayak uydurabilirsiniz. Firmanızın bir adım öne geçmesi için bulut sunucunun sunduğu yararları mutlaka keşfedin!

Turhost, bulut sunucu hizmetlerini incelemek için tıklayınız.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments