31 Mart 2019 yerel seçim sonuçları ülkemiz için önemli seçimlerden birisidir. Tabii ki insanlar yerel seçim sonuçlarını merak ediyor. Yerel seçim nedir, neden yapılır gibi sorularda internet üzerinde sıkça aranıyor. Bu tarih geldiği zaman sonuçlar hakkında bilgilendirmeyi yapacağım. Bu yazımızda biraz daha adaylar ve seçim hakkında bilgiler vereceğim. İlk olarak partilerden başlamak istiyorum. Seçime katılan partiler sıralama olmadan şöyledir; AK Parti, CHP, Bağımsız, HDP, İyi Parti, MHP ve son olarak Saadet Partisi.

Yerel Seçim Nedir? Neden Yapılır ?

Ülkemiz siyasi tarihinde en önemli yerel seçimlerinden birisini yaşıyor. Peki herkesin merak ettiği yerel seçim nedir, ne demek, kaç yılda bir yapılır ve bu seçimlerde seçimde kimler seçilir gibi sorular geliyor. Yerel seçim halkın köyleri, mahalleleri, beldeleri, ilçeleri veya illeri için yönetim görevini yerine getirmesi amacı ile yöneticilerini seçmek amacı ile yapılan seçimlere verilen addır. Seçim sözlük anlamına göre; “Kanunlar, yönetmelikler uyarınca kanun koymak ve yönetmek için bir veya daha çok aday arasından belli birini veya birkaçını seçme, intihap.” olarak belirlenmiştir. Demokrasi bakımından seçimle yapılan bu değerlendirmeler ülkemiz için çok büyük bir önem taşımaktadır.

Yerel Seçimler Kaç Yılda Bir Yapılır?

Yerel seçimler kaç yılda bir yapılır gibi sorular da en çok arananlar da yerini almaktadır. Bu seçimler ülkemizde 5 yılda bir yapılmaktadır. Bu seçimler sonucunda seçilen yöneticiler seçildiği bölgenin idaresini ele alırlar ve belirlenen süre boyunca halkına hizmet ederler. Seçim bölgeleri de köy, mahalle, belde, ilçe veya illeri kapsamaktadır.

Yerel Seçimlerde Kimler Seçilir?

Yerel seçimlerde kimler seçilir diye merak ediliyor. Peki halk olarak kimleri seçiyoruz? Tabii ki Büyükşehirlerdeki belediye başkanlarını, il ve ilçe belediye başkanlarını, belde belediye başkanlarını, mahalle ve köy muhtarlarını seçmekteyiz. Buna ek olarak belediye meclis üyeleri de partiler tarafından seçilmektedir.

Ankara Belediye Başkan Adayları

Mansur Yavaş; Mansur Yavaş, İyi Parti ile Cumhuriyet Halk Partisi adına ortak Ankara büyükşehir belediye başkan adayı olmuştur, önceki seçimlerde seçilerek Beypazarı belediye başkanlığını yapmıştır. Normalde mesleği avukatlıktır.

Mehmet Özhaseki; Mehmet Özhaseki, 1994 ile 1998 yıllarında Melikgazi Belediye Başkanlığı görevini yapmış sonrasında da Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığında görev yapmıştır.

İstanbul Belediye Başkan Adayları

Ekrem İmamoğlu; Cumhuriyet Halk Partisi bünyesinde İstanbul büyükşehir belediye başkan adaylığını ortaya koymuştur, şu anda Beylikdüzü belediye başkanlığı görevi yapmaktadır. 1970 yılında doğmuştur.

Binali Yıldırım; 20 Aralık 1955 tarihinde dünyaya gelmiş Türk Siyasetçi ve Mühendistir. Ak Parti’de genel başkanlık görevini yapmış, sonrasında Başbakanlık görevini sürdürmüştür.

Yerel Seçim Anketi

Anket Nedir?: İlk olarak bilmeyenler için anket nedir onu da açıklama gereği duydum. Yani eğer anlamını biliyorsanız burayı okumanıza gerek yoktur. Sözlük anlamına göre baktığımızda bir araştırma yapmak amacı ile yapılan, sonucunda belli bir soruyu cevaplamak amacı ile farklı kişilerden bilgi toplanmasına anket denir.

ORC araştırma firması tarafından Ankara, Antalya içinde olmak üzere toplam 6 ilde yaptığı ankete göre, araştırmalar yapılmış ve sonuçlar kamuoyuna duyurulmuştur. Ankara için anketin sonuçları şöyle;

Yerel Seçimlerde İlk Kez Tek Zarf Kullanılacak

Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılan çalışmalar ile 31 Mart yerel seçimlerinde bir ilke imza atılacak. Yanlış zarfa koyulmasını önlemek amacı ile yapılan bu çalışmada geçersiz oyların önüne geçilmesi hedefleniyor.

Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama ve Nerede Oy Kullanacağım?

Çoğu kişi nerede oy kullanacağını bilmiyor veya muhtarlıktaki asılmış seçmen kayıtlarını kaçırabiliyor. Bunun için e-devlet üzerinden bir uygulama başlatılmış durumda. Şifreniz ile e devlete giriş yaparak yurt içi seçmen kaydınıza bakarak nerede oy kullanacağınızı kesin bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ancak unutmamalısınız ki muhtarlıklarınızdan bir basılı kağıt almanız kesinlikle çok önemlidir. Aksi takdirde seçim yapamayacaksınız.

Bu yazımızı da fazla uzatmadan burada sonlandırmak istiyorum, aklınıza takılan her türlü soruyu yorum yazarak sorabilirsiniz.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
4 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Meliha
Meliha
2 yıl önce

31 martta çok önemli bir seçim olacak, yazı için teşekkürler bu arada emeğiniz için.

Mehmet
Mehmet
2 yıl önce

Yerel seçimlerde ülkemiz için en iyisi ne ise onu olmasını diliyorum saygılarımla….