Çağımızda insanların en çok vakit geçirdiği platformlardan biri olan sosyal medya, pazarlama amacıyla da kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle üretici firmalar tarafından stratejik bir terim haline gelen influencer pazarlama çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. Reklam yüzü olarak genellikle hedef kitlenin güvenini ve sevgisini kazanmış bir fenomen seçilir. Fenomen ürün hakkındaki deneyimlerini anlatır ya da ürün yerleştirme şeklinde takipçilerine sunar. Bu durumda yapaylıktan uzak bir tanıtım gerçekleşmiş olur. Söz konusu pazarlama stratejisinin temel amaçlarından biri de tam olarak budur.

Geleneksel tanıtım yöntemlerinin yanı sıra influencer pazarlama tercih edilmesinde birçok avantaj etkili olmaktadır. Bunlardan biri de doğrudan hedef kitlenin karşısına çıkmaktır. Bu şekilde daha az kişiye ulaşılmakta, dolayısıyla daha az bütçe harcanmakta fakat daha iyi sonuç alınmaktadır. Bunun nedeni ise şu şekilde açıklanabilir: Örneğin;  televizyon aracılığı ile sunulan bir tanıtım herhangi bir kitle ayırt etmeden herkese ulaşır. Daha geniş bir yayılımı olmasından dolayı masrafı da daha fazla olur. Ancak influencer yöntemi ile hedef kitle belirlenir, bu kitlenin yoğun olarak bulunduğu platformda, onların ilgisini kazanacak şekilde tanıtım gerçekleşir.

Hedef kitlenin belirlenmesi ve uygun içeriğin hazırlanması ise genellikle pazarlama ajanslarının sorumluluğundadır. Üretici, ilgili firma ile çalıştığı zaman, olumlu sonuç alma olasılığı da yükselecektir. Profesyonel çalışmalar tüketici tarafından her zaman daha büyük bir beğeni ile karşılanır. Bu durum tanıtımı gerçekleştirilen ürünün kalite izleniminde de önemli bir rol oynar.

İnfluencer pazarlama yönteminde ürün yerleştirme ve fenomen deneyimleri dışında tüketicinin ilgi alanları da metot olarak kullanılabilir. Örneğin; yakın zaman içerisinde hediye ihtiyacına yönelik arama yapan bir kullanıcının karşısına sosyal medyada da hediye sitelerinin reklamı çıkması olasıdır. Bu da üreticilerin ve bu konuda hizmet veren ajansların kullandığı pazarlama stratejilerinden biridir. Bir nevi ‘ihtiyaca göre reklam’ şeklinde açıklanabilir.

Kısacası, kişilerin eğlence ve bilgi amacı ile kullandıkları sosyal medya, firmalar tarafından etkili bir reklam platformu olarak kullanılmaktadır. Sosyal medyanın yanı sıra çeşitli video ve internet siteleri de bu pazarlama taktiği için uygun alanlardan biri olmaktadır.

Detaylı bilgi için; https://www.tipeffect.com/tr/hakkimizda-video-ajansi/

cloud-server
avatar
  Yorum Aboneliği  
Yorumu Bildir