Foça, İzmir kuzeyinde bulunan eşsiz güzelliklere sahip bir sahil kasabasıdır. Adını, bir İyon yerleşimi olarak Antik Çağda ortaya çıktığı sırada denizinde çok fazla fok balığı bulunması dolayısıyla Phokaia olarak almıştır. Uzun yıllar çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan bu güzide kasabada zamanı daha iyi değerlendirmek adına Foça Gezilecek Yerler ve Foça da gezilecek en iyi 10 yer belirlemek tatilin daha verimli geçmesini sağlayacaktır.

Eski Foça Sokakları

Bu sokaklarda küçük bir gezinti yapmak ve bol bol fotoğraf çekilmek Foça’ya gelindiğinde yapılması gerekenlerin başında geliyor. Sokaklardaki evlerin rengarenk pencere ve kapıları bulunuyor. Kordon boyu üzerinde de eski taş evleri görmek mümkün. Ancak ara sokaklarına girilerek yeni yerler keşfedilmesi de önerilmektedir. Bu aktivite için günün nispeten daha serin olduğu zamanlarını tercih etmek yerinde olacaktır.

Kozbeyli Köyü

Kozbeyli köyü, Foça’nın fazla popüler olmayan ancak eski havasını muhafaza etmeyi başarmış bir kasabasıdır. Köyün serin sokaklarında yürümek, kendine has yaşam tarzını keşfetmek, bir yerlerde mola vererek dibek kahvesini yudumlamak için bile kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir.

Foça Plajları

Foça’ya gelip de denize girmemek olmayacağı için Foça’nın çok sayıda ve hepsi birbirinden güzel ve nezih plajını ziyaret etmemek olmayacaktır. Bazı plajlarında kamp yapabilmek de mümkündür. Bunun yanı sıra görkemli mavisiyle göz kamaştıran koylarından birini tercih etmek çok daha akıllıca olacaktır. Plajların çoğu Eski Foça ile Yeni Foça arasındaki yol üzerinde bulunmaktadır. Arabası olmayanlar minibüsler ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilmektedirler.

Tekne Turu ve Foça Adaları

Foça adaları ile ünlü olan bir kenttir. Bunun için tekne turları da tercih edilebilmektedir. Kordon üzerinde yürürken turlar hakkında bilgi almak mümkün olacaktır. İncir Adası, Orak Adası ve Siren Kayalıkları görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Bu adalara yapılacak bir tekne turunun dışında gün batımını izlemek için hususi olarak düzenlenmiş turlar da bulunmaktadır. Bunlara katılarak günü huzurla noktalamak mümkün olacaktır.

Şeytan Hamamı

Şeytan hamamı Eski Foça’nın güneybatısında kalmaktadır. İl merkezine 2 km uzaklıkta bulunmaktadır. Antik Çağdan kalmış kayaların yontularak oluşturulduğu bir aile mezarıdır. Araştırmalar mezarın M.Ö 4. yüzyıla ait olduğunu ortaya koymuştur. Bunların dışında Fatih Camii, Yel Değirmenleri, Sur ve Beşkapılar Foça’ya gelip de görülmeden ayrılınmaması gereken yerlerdir

Kaynak : focaotel1887.com

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments