Sinema sever birisinin korku filmi izlememesi imkansızdır. Hatta öyle manyaklar vardır ki sadece korku filmi izler, hangi psikopatlık varsa adı gibi bilirler. Geçmişten bugüne de birçok korku filmi ve onlarla özdeşleşmiş karakterler vardır. Çoğu insan da bunların hayranıdır. O kötü insanları araştırdık, yazdık.

Sizler için derlediğimiz bu yazıda okuduğunuz her karaktere hayranlığınız daha fazla artacak.

17Michael Myers – Halloween

Cadılar Bayramı filminin katil karakteridir. 8 seriden oluşan Cadılar Bayramı filmlerinin 7’sinde rol almıştır. Michael Myers, lacivert işçi tulumu ve maskesi ile tüm dünyada efsane hale gelmiştir. Ayrıca kitaplara ve çizgi romanlara da konu olmuştur. İlk olarak 1978’deki filmde görülmüştür. İlk filmdeki karakterin adı The Shape idi. 31 Ekim 1957’de doğmuştur. 6 yaşındayken de anlasını öldürmüştür. Öldürme sebebi de ablasının erkek arkadaşıyla cinsel ilişkiye girme isteğidir. Eve gelen anne babası Michael’i elinde kanlı bıçakla bulmuştur ve onu islah evine yatırmışlardır. 21 yaşındayken ıslahevinden kaçan Michael, ilk olarak bir işçiyi öldürmüş ve tulumunu almıştır. Bir eğlence dükkanından da maske çalmıştır. Böylelikle kahramanımızın hikayesi de başlamış olur. Toplam 7 filmde rol almıştır ve çoğu zaman da filmlerin sonunda da onu öldü olarak gösterilse de her zaman yeniden dirilmiştir. Filmlerin Türkçe isimlerini sıralayacak olursak; Cadılar Bayramı, Cadılar Bayramı 2, Cadılar Bayramı 4: Michael Myers’ın Dönüşü, Cadılar Bayramı 5: Michael Myers’ın İntikamı, Cadılar Bayramı 6: Michael Myers’ın Laneti, Cadılar Bayramı: 20 Yıl Sonra, Cadılar Bayramı Diriliş, Cadılar Bayramı Yeni Versiyon.

16JasonVoorhees – 13.Cuma

Korku filmlerinin en sevilenlerinden biri 13. Friday’dır. Yani 13. Cuma. Bu kahramanımızın adı Jason Voorhees. 13 Haziran 1946’da Wessex Country’de doğmuştur. 1957 yazında ise Crystal Lake isimli gölde boğulmuştur ve cesedi bulunamamıştır. Bir yıl sonra 13 Haziran’da iki kamp görevlisi sevişirken boğularak öldürülmüştür ve katili bulunamamıştır. Bu sebeple de kampı kapatmışlardır. Ancak onları öldüren Jason değil, Jason’un annesidir. Oğlunun intikamını almak istemiştir. Jason, annesinin kesilen kafasını izlemiştir ve bir sonraki filmde görünmeye başlamıştır. Üçüncü filmde de insanları öldürmeye başlamıştır. Yüzünü bir maskeyle saklayan Jason, üçüncü filmden itibaren öldürdüğü kurbanlarından birinin buz hokeyi maskesini takmaya başlamıştır. Konuşmayı sevmez, kurbanlarının peşinden koşmaz ve asla sevişenleri affetmez. Toplam 10 filmin sonunda tam 146 kişiyi öldürmüştür.

15Freddy Krueger – Elm Sokağı Kabusu

14Hannibal – Kuzuların Sessizliği, Hannibal

Korku filmlerinin yamyam doktoru olarak bilinir. Cinayetlerini büyük bir soğukkanlılıkla işler ve akıl almaz yöntemler uygular. Çok karizmatik bir katildir. Sadizmi desteklemiştir. Operadan ve klasik müzikten hoşlanır. Kuzuların Sessizliği filminde opera dinlerken iki polisin yüzünü bıçakla sıyırarak öldürmüştür. İkinci film olan Hannibal’da ise asarak öldüreceği dedektife “Bağırsakların içeride mi olsun, dışarıda mı” diye sormuştur. Yine aynı filmde öldürdüğü başka birisinin beyin zarına kızartıp kendisine yedirmiştir. İşte sadistlik böyle bir şey olsa gerek.

13Chucky – Çocuk Oyunu, Chucky’nin Gelini

Sıra geldi şirin mi şirin, küçük mü küçük katilimize; Chucky! Boyundan büyük işi yapmak onun işidir. 70 cm’lik boyu ve 15 kg’lık ağırlığına rağmen çok güçlüdür kerata. Hikayesi bir oyuncakçı dükkanına dayanır. Kendine yeni bir vücut bulmak isterken Andy Barclay isimli bir çocuğu seçer ve öldürmeye başlar. Chucky, diğer seri katillerden biraz daha farklıdır. Tam bir pislik ve sinir bozucudur. Bir kere insan değil, plastiktir. Bir plastiğe zarar vermekte epey bir zor olsa gerek. Dalga dalga kızıl saçları ve mavi gözleriyle insanların korkulu kabusu haline gelmiştir. Ruhsuz olduğu kadar sapıktır da. Hani her mahallenin piç bir çocuğu vardır ya, Chucky’de öyledir işte. Hatta daha çok çok daha fazlasıdır. Serinin dördüncü filminde Chucky’bir arkadaş gelir. Bir kız arkadaştır ve onunla beraber öldürmeye başlarlar. Chucky’nin gelini filminde bir de çocukları vardır. Tabi o anne ve babasına göre daha sakin yapılıdır ve katil değildir.

12Dracula – Dracula

Korku filmi sevenler bu karakteri çok iyi bilir. Dracula, şatosunda yaşayan bir vampirdir ve insan kanıyla beslenir. Sadece geceleri ortaya çıkar. Vampirlerin atası olarak kabul edilir. En eski korku filmlerinden biridir. Birçok filmi de vardır.

11Esther – Orphan

10Frankestian – Frankestian

Filminden daha çok romanıyla hatırlanır. Hem filmleriyle, hem romanıyla, hem de tiyatro oyunlarıyla herkes tarafından bilinir. Bunların hiçbirini bilmeyenler bile Frankestian’ı bilirler. Gerçekte korku salan kahraman değil, toplum dışına itilen insanların hikayesidir. Dr. Frankestian’ın insanı yeniden yaratmak ve ölümsüzlüğe ulaşmak için yarattığı bir karakterdir. Deneyleri sonucunda bu ucube görünümlü çıkar. Dr. Frankestian, ondan memnun kalmaz ve kaçar. Ucube Frankestian ise onu aramaya koyulur ve intikam ister. Görüntü itibarı ile korkunç olsa da diğer korku filmi karakterlerine göre daha zararsızdır.

9Gulyabani – Süt Kardeşler

1976 yapımı olan Süt Kardeşler komedi filmindeki efsanevi karakterdir. Film her ne kadar komedi olsa da Gulyabani’den hepimiz küçüklüğümüzde korkmuşuzdur. Filme Şener Şen, Kemal Sunal, Adile Naşit, Halit Akçatepe ve Ali Şen gibi usta oyuncular yer alıyor. Melek karakterini canlandıran Adile Naşit’in damadı olan Bayram’ın babası (Ali Şen), Melek Hanım’ı delirterek paralarının üstüne konmayı amaçlar. Bu sebeple de Gulyabani kostümünü ayarlar. Kocaman dev görünümündeki Gulyabani, sadece geceleri ortaya çıkar. Bunun gerçek olduğunu sanan ev halkı da epey bir korkar. Olayın gerçek yüzü sonradan anlaşılır ki aslında Gulyabani’yi bekçi canlandırmaktadır. Her izlenildiği zaman fazlaca reyting alan bu efsane film hala unutulmaz Yeşilçam filmlerindendir.

8Jack Torrance – The Shining

1980 yapımı The Shining filminin sapık katilidir. Stephan King’in aynı isimli romanından esinlenerek filme çevrilmiştir. Kendisi şizofrenik bir katildir.

7Leatherface – Teksas Katliamı

Teksas Katliamı filminin canavar karakteridir. Michelle ve Ryan arabayla Kalifornşya’ya dönüş yapmaktadır. Teksas’a vardıklarında da başına geleceklerden habersizlerdir. Bir benzin istasyonunda mola verdiklerinde testereli katilimiz Leatherface onları bekliyordu. Bu canavarın yüzünün derisi yüzülmüştü ve bir maske takıyordu. İnsan üstü işkenceleri olan Leatherface’ın acıma duygusu asla yok.

6Norman Bates – Psycho

Psycho filmindeki katildir. Annesinin büyüklüğü karşısında ezilmiş utangaç bir adamdır. Kesici mutfak aletleriyle cinayet işlemekten hoşlanır. Bates Hotel’inde sahibidir. Babası erken yaşta öldüğü için annesini sahiplenmiştir. Annesinin yanına yaklaşan her erkeği öldürmüştür. Üvey babasını öldürme sebebi de budur. Sadece annesine yaklaşan erkeklere değil, kendisine yaklaşan kızları da öldürür. Tek amacı, annesinin hayatındaki tek erkek olmaktır.

5Regan – Şeytan

1973 yapımı Şeytan filmindeki karakterdir. Kocasından ayrılmış olan Chris, kızı Regan için bir doğumgünü partisi hazırlar. Ancak Regan’ın dengesiz davranışlarını fark eder. Onca doktora götürmesine rağmen bir teşhis koyamazlar. Son olarak da ona şeytan çıkarma işlemini uygulayabilecek bir rahip önerirler. Chris’in arkadaşı Burke’nin boynu kırılarak kızının odasının camından atılması üzerinde rahipten yardım istemeye karar verir. Regan’ın içine şeytan kaçmıştır ve hikaye başlar.

4Samara – Halka

2002 yapımı Halka filminin efsanevi filmidir. Film, tüm dünyada büyük bir ilgi odağı olmuştur. Karanlık mesajlarla dolu bir kaset ve kasedi izleyenler 7 gün içinde ölüyor. Samara, küçük bir kızdır ve aslında ölüdür. Ancak geri dönmüştür ve televizyon ekranından çıkarak kurbanlarını boğarak öldürüyor. Düz, siyah ve yüzünü kaplayan uzun saçlarıyla büyük korku salıyor.

3Jigsaw (Saw)- Testere

Bir başka deyişle “Testere”. 2004 yapımı gerilim-psikolojik bir filmdir. Seride toplam 7 film vardır. Jigsaw, filmde akıl almaz yöntemlerle insanları öldürüyor. Jigsaw, katil olmadan önce bir oyuncakçıymış gibi kullandığı maskeyi doğacak çocuğu için yapmıştır. Ancak çocuğu ölünce karısı da onu terk eder. Bir de yetmezmiş gibi kansere yakalanır ve tam bir psikopata dönüşür. Kurbanlarını bir o da ya da depo gibi bir yerde bağlar. Onları birbirine düşürecek şekilde kameradan izler ve talimatlar verir. İnanılmaz işkence araçlarıyla da canlarını alır. Maskesi ve küçük bisikletiyle tüm dünyada tanınmıştır. Serinin dördüncü filminde kendisi ölmüştür ancak cinayetlere asistanı devam eder.

2Scream – Scream

Serinin toplam 6 filmi vardır. İlk olarak 1996’da çekilmiştir. Kurbanını telefonla arayan ve ona çeşitli kişisel bilgiler veren katil, ona öleceğini de bildirir. Kurbanı genelde annesi intihar etmiş olan Sidney’dir. Klasik bir “Katil kim” filmi olan Scream, kendine has maskesiyle de büyük beğeni toplamıştır. Dramatik ve korkunç bir iskelet maskesi herkesin ilgisini çeken maskelerden biridir. Aslında maske o kadar çok korkunç olmasa da sonuçta ortada bir cinayet vardır. Serinin her filminde katil değişmektedir.

1Toshio – Ju-On

Garez serisinin il orijinal filmi olan Ju-On filmindeki mavi suratlı velettir. Mavi suratlı Japon velet, anne-oğul çalışan bir çetenin üyesi. Babası tarafından öldürülmüştür ve ne zaman ortaya çıkacağı hiç belli olmamıştır. En büyük korku yöntemi de kedi gibi miyavlamak!

Bilinen en meşhur karakterler bunlardır. Yazmayı unuttuğum ya da aklıma gelmeyen korku film karakterini aşağıdaki yorum kısmına yazabilir, bana hatırlatabilirsiniz.

Kaynak: https://kolaykolay.com/en-iyi-100-film/

Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
9 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
ahmet
ahmet
6 yıl önce

Ayı yogi o kocaman çirkin suratı hepimizin gece rüyasına girmedi mi sanki ve bide o zavallı arıların bin bir zahmet ile yaptıkları balı zevkle indirdiği devasa yağlı pis göbeğine ne demeli… tam bir kabus. Gene ürperdim

Ayşenur
Ayşenur
Reply to  ahmet
2 yıl önce

benim girmedi sen onu bile izleyemicek kadar korkuyorsan yaniii…

ferit
ferit
6 yıl önce

tessekurler

mertgünal
mertgünal
6 yıl önce

nenemiçhael

mertgünal
mertgünal
6 yıl önce

miçhael halloween myers

Sevgi Yıldırım
Sevgi Yıldırım
2 yıl önce

Çok güzel bir yazı olmuş, ellerinize sağlık erdem bey.