B12 nedir, nelerde bulunur ve b12 vitamini eksikliği belirtileri en çok arananlar listesinde yerini almış durumda. Peki sizlere b12 hapı, iğnesi ve spreyi hakkında önerisi yapsam nasıl olur? Eğer sizlerinde b12 yüksekliği veya düşüklüğü varsa bu yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyorum. Ancak unutmayın, ben bir doktor değilim. Sadece internette bulduğum bilgileri derleyen bir blog yazarıyım. Demem o ki sağlığınız için bilgilenin, ancak uygulama için doktorunuza gidin, sağlık her şeyden önce gelir.

B12 Nedir? Vitamin Hakkında Bilgiler

Bu vitaminin asıl adı yani doktor terimi olarak kullanıldığında kobalamin anlamına gelir. İnsan sağlığı açısında son derece önemli olan bu vitaminin, ülkemizde oldukça sık bir şekilde eksikliği çekilmektedir. Bunların başlıca sebeplerinden birisi de yetersiz yada sağlıksız beslenmedir. Eğer sizler de B12 faydaları ve ya zararları nelerdir diyorsanız yazımızın devamını mutlaka okumalısınız.

B12 Vitamini Ne İşe Yarar?

Vücudumuzun hemen hemen her hücresinde yer alan bu vitamin enzim reaksiyonu açısından olmazsa olmaz denilecek anlamda önemlidir. Protein ve DNA üretimi sağlayan madde oluşmasına yardımcı olmaktadır. Eğer eksikliği görülür ise hücre yenilemesi yavaşlar ve daha sağlıksız bir yaşam geçirmiş olursunuz.

Günlük B12 İhtiyaçları Listesi

Günlük almamız gereken b12 miktarları için aşağıda hazırladığımız tabloyu inceleyebilirsiniz. Bu tabloda gerekenler mcg cinsinden belirtilmiştir.
MCG Nedir?
Sözlükten alınan bilgilere göre; “Mikrogram anlamına gelen bu belirteç metrik sistemlerde kullanılan bir ağırlık birimidir. Toplam ağırlık biçimi olarak bir gramın milyonda birine eşit, ya da bir miligramın binde birine eşittir.”

Yaş Erkek Kadın
0-6 ay için, 0,4 mcg 0,4 mcg
7-12 ay için, 0,5 mcg 0,5 mcg
1-3 yaş için, 0,9 mcg 0,9 mcg
3-8 yaş için, 1,2 mcg 1,2 mcg
9-13 yaş için, 1,8 mcg 1,8 mcg
14 yaş ve sonrası için, 2,4 mcg 2,4 mcg
Gebeler için, 2,6 mcg
Emzirenler için, 2,8 mcg

B12 Eksikliğinde Neler Tüketmeliyiz?

Eğer doktor muayeneleri sonucunda eksiklik bulunur ise tüketmeniz gereken şeyler belli başlı yiyeceklerdir. Önemi fazla olan bir kaç yiyecek; Kuzu Eti, Ciğer, Yumurta, Peynir ve Balık. Bu yiyecekleri tükettiğiniz takdirde gözle görülür düzelme gözlemlenebilir. Ancak doktorunuz belirli ilaçlar önerebilir. Yani bir muayene oldukça önemlidir diyebiliriz.

B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Genellikle gözlemlenen bilgilere göre yorgunluk, kusma, kasınızın ağrıları, ishal olma, kabızlık, denge kaybı, el ve ayaklarda hissizlik, mide bulantısı ve sinirlilik hali ortaya çıkmaktadır. Bir çok hastalığın da habercisi olabileceği gibi doktor teşhislerin de daha da kolay bir hastalık bulunmasına yardımcı olacaktır. Eğer B12 eksik olmaz ise kendinizi daha enerjik ve dinamik hissedeceğinizden emin olabilirsiniz. Peki tam olarak bu eksiklikler nelerdir, isterseniz daha fazla uzatmadan göz atalım.

 • Kendinizi halsiz hissetme,
 • Eskisinden daha çok unutkanlık yaşamak,
 • Cildinizin belirli yerlerinde sararma,
 • Zihinsel fonksiyonlarda azalma
 • Kansızlık hastalığı,
 • Dilinizin şişmeye başlaması,
 • Depresyon halleri,
 • Bazı durumlarda yoğun şekilde halüsinasyon görme durumu,
 • Midenizde bulantı yaşama,
 • Elinizde ve ayaklarınızda uyuşma yaşama,
 • Ekleminiz de aniden oluşan ağrılar,
 • Tırnaklarınız da kırılmalar,
 • Kısmi görme kaybı yaşanmaktadır.

Genellikle B12 Eksikliği Kimlerde Görülür?

Her yaşta ve her kişide görülebileceği gibi bazı gereklilikleri yerine getiremeyen kişilerde de görülebilir. Peki bunlar nelerdir size detaylıca araştırdık. Vegan olmaya karar veren bireylerde daha sık bir şekilde görülmektedir. Bunun yanı sıra alkolü haddinden fazla kullanan kişilerde ve yeterli dengeli beslenmeyi yapamayan kişilerde görülmektedir.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments