Herkesin ortak sorunu olan para biriktirmek aslında o kadar da zor değil, peki para biriktirme yöntemleri nelerdir? nelere dikkat etmeliyiz ve nasıl biriktirilir gibi soruları duyar gibiyim. İsterseniz lafı uzatmadan birbirinden güzel para kazanma ve biriktirme yöntemlerini sizlere anlatayım.

İnsanların para biriktirmek için bir çok nedeni olabilir, kimisi araba almak ister, kimisi de bir bisiklet. Bunların aslında hiç bir farkı yoktur, sadece biraz daha sabırlı ve tutumlu olmalısınız. Yani demem o ki ilk olarak hayatınızı değiştirmeniz gerekiyor. Tasarruflu olmak, dışarıdan yeme içme alışkanlıklarınızı düzenlemek ve boş yere kıyafet ve elektronik eşyalara binlerce lirayı vermemeye başlayarak para biriktirmenin ilk adımını atmış olursunuz.

Tabi ki ilk başta bu kadar kolay gözükmeyebilir, çünkü toplumun baskısı insanları yeni şeyler almaya ve para harcamaya iter. Günde 10 lira bile biriktirmek gelecekte hayatınız için gerekli miktarda paraya eşit gelecektir. Bir erkek için söylüyorum o işler 10 lira ile de olacak gibi görünmüyor, evlenirken baya sıkıntıya girmek istemiyorsanız yatırım yapmanız gerekiyor. Kazandığınız paranın büyük bir miktarını altın alarak yada çeşitli yatırım araçlarını kullanarak değerlendirebilirsiniz. Bu sayede harcayamayacaksınız, eğer para olarak saklarsanız bunu elinizde tutmak zor olabilir.

12Neden Para Biriktiremiyoruz?

Yanlış bir şekilde, plansız, gereksiz onlarca alışveriş bizim için bütçemizin çökmesine sebep olacaktır. Yani gelen gidecek, hayatınızda hiç bir değişiklik olmayacaktır. Böyle uzun yazılar yazarak sizleri sıkmak istemiyorum, basit başlıklar halinde yazıma devam edeceğim ki sizde kendinize en uygun olan yolu seçesiniz.

11Tasarruf Yapın

Telefonunuzu bir üst modele geçirmek, banyoda uzun süre kalmak, evde yemek varken dışarıdan yemek söylemek kulağa çok hoş gelebilir ve bu liste uzar gider. Eğer bu konularda tasarruf yaparsanız ayda yüzlerce lira cebinize kalacaktır.

 

10Hobileriniz Üzerinden Para Kazanın

Eğer çok güzel fotoğraflar çekebiliyorsanız stok fotoğraf sitelerinde satışa çıkartabilirsiniz. Tabi satılması biraz zor olacağı için Sadeceon ve Bionluk gibi freelance sitelerinde yeteneklerinizi insanların istekleri doğrultusunda satışa sunabilirsiniz. Bu bir seslendirme olabilir, resim çizimi olabilir yada her hangi bir yetenek olabilir. Hiç fark etmeksizin her türlü ilanı bu sitelere verebilirsiniz.

9Plan Yapın

Eğer plan yaparak harcama yaparsanız tasarruf edeceğinizden alabilirsiniz. Bir heyecan ile alışverişe çıkmak bile sizin için büyük bir zarar olacaktır. 5 yıl içerisinde bir plan kurarak neler başarmak istediğinizi bilirseniz bu sizin için daha iyi olacaktır.

8Mutlaka Kurallarınız Olsun

Kendinize çeşitli sınırlar koyarak ödeme limitlerinizi ayarlayabilirsiniz. Eğer kendinizi tutamıyorsanız kartınıza limit koyabilirsiniz, bu sayede biraz rezil olabilirsiniz ancak paranızın cebinizde kalacağından emin olabilirsiniz.

7Kendi Muhasebenizi Yapın ve Borç Yapmayın

Yaptığınız ödemelerin, ödediğiniz faturaların hatta yediğiniz kekin bile muhasebesini kendi kendinize yaparsanız harcamalarınızda daha tutarlı olacağınızı sizde göreceksiniz. Eğer kredi kartınız var ise zaten yandınız ilk olarak bunlardan kurtulmanız gerekiyor. Eğer bir kredi kartınız var ise yazıyı bile okumadan bankayı arayarak kapattırmanız gerekiyor.

6Gelirinizi Arttırma Yolları Bulun

Eğer boş zamanlarınız var ise ek işler bularak kazancınızı arttırabilirsiniz. Bu sayede daha çok para biriktirmeye olanak sağlamış olacaksınız. Unutmayın her şey geleceğiniz için.

5Sigara veya Alkol Gibi Şeyleri Kullanmayın

Tabi ki her insan bunları yapmakta özgür, ancak cebinizdeki paraları buralara saçarsanız kesinlikle paranız birikmeyecektir. Aslında bu yazının tepesinde olması gereken bir kriter olduğunu düşünüyorum.

4İşinize Kendi Yemeğinizi Götürün

Üstte de belirttiğim gibi, eğer evinizden kendi yemeğinizi işe götürürseniz günde en az 20 lira kar edersiniz. Buda ayda 600 liraya tekabül ediyor. Bu hem sağlık açısından hemde para açısından incelenebilir, demedi demeyin.

3Evde Tasarruf İçin Cihazlara Bakım Yaptırın

Kombi yada buna benzer cihazlara makul bir ücret karşılığında bakım yaptırarak yılda binlerce lira tasarruf yapmış olursunuz. Size basit bir şey gibi gelebilir, ama bütçeniz için en büyük etkenlerin içinde yer almaktadır. Unutmadan söyleyeyim, tasarruflu ampül ve bunun gibi şeyler hayat kurtarıcıdır.

2Tatil İçin Evinizi Tercih Etmelisiniz

Eğer gezmeyi çok seven biri iseniz harcamalarınız da bunun ile doğru orantıda büyüyecektir. Evde vakit geçirmek binlerce lira uçak bileti, tatil, konaklama ve barınma ihtiyaçlarınızın önüne geçecektir. Eğer mümkün ise kendi yazlığınızı alarak hem yatırım yapmış hemde tatili daha ucuza getirmiş olacaksınız.

1Bilen Birisinden Destek Alın

Eğer bir danışmanlık hizmeti alırsanız bu sayede motivasyonunuz artacaktır. Hemde harcamalarınızı kısıtlamak için bilinçlenmiş olacaksınız. Bir yol yordam belirlemek para biriktirmenin en önemli etkenlerinin başında gelmektedir.

Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments