Son günlerde ülkemizde gündem haline gelen iflas konusu sayesinde konkordato nedir, ne demektir, nasıl ilan edilir, nasıl talep edilir ve ilan eden firmalar gibi aramalara denk gelmekteyiz. Bende biraz araştırma yapmak istedim. Bir çok sonuca rastladım basitçe bu yazımda bahsedeceğim.

Konkordato Nedir?

Vatandaşlar çok merak ettiği için ilk olarak konkordato nedir ile başlamak istiyorum. Kelime anlamı olarak dilimize İtalyanca’dan geçmiş bir olgudur. Temelinde uzlaşma anlamı taşımaktadır ve concordatum kelimesinden türemiştir. Genellikle firmaların iflastan kurtulması için karşılıklı olarak için karşılıklı tavizlerin verilmesi amacı ile talep edilen finansal bozukluklar durumunda yapılan talep türüdür. Bu sayede işletmelerin korunması ve iş hayatının devam etmesine olanak sağlamaktadır.

Borçları yapılandırmak amacı ile son günlerde adını sık sık duyduğumuz bu sistem mali durumların düzeltilmesini amaçlamıştır. Örnek vermek gerekirse İcra ve İflas Kanunu’nun konkordato alanında yaptığı düzenlemelerin içerisinde yer verilmesi dolayısı ile grup şirketlerinin durumu ve borç düzenlemesi kanunda yer alır.

Konkordato Sürecinin Bilinen Aşamaları Nelerdir?

  • Konkordato’nun firma tarafından talep edilmesi,
  • Karar verici tarafından geçici mühlet kararı,
  • Karar verici tarafından kesin mühlet kararı verilmesi,
  • Alacaklılar ile toplantı yapılması,
  • Konkordato’nun kamoyuna tasdiki ve ilanı yapılması,
  • Konkordato’nun hüküm ve sonuçlarının açıklanması,
  • Konkordato’nun karar verici ve ya talep edici tarafından fesh edilmesi.

Kimler Konkordato Talebinde Bulunabilir?

İflas eşiğinde olan veya olmayan tüm borçluların talep etmesi uygun görülmektedir. Alacaklı ve borçlu olan herkeste talepte bulunmaktadır.

Konkordato İlan Eden Firmalar Hangileri?

Son günlerde konkordato ilan eden firmalar gittikçe çoğalmakta. Bizde bir kaç örnek vermek istedik. Tam olarak gerçekliği bilinmemesi ile birlikte Pamukkale Turizm’in ilan ettiği söylenmektedir. 1 yıllık mühlet verildiği de haber sitelerinde yer almaktadır. Mahkeme ayrıca görevlerinde devam etmesinin uygun olmasını duyurmuşlardır.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments