Sanal özel ağın kısaltması olan VPN, insanların uzaktan internet erişim yapabilmesine olanak sağlayan bir bağlantı çeşididir. En genel anlamı ile VPN ayarı güvenilmeyen bir ağa bağlandığınız anda bağlantıyı şifreler ve sizin için daha güvenilir bir hale getirir. Aynı zamanda bu bağlantı türü, farklı konumlarda bulunabilme özelliğine sahip olduğundan sizleri ülkelerin birçok farklı kısıtlamasından da kurtaracaktır. Kullandığınız VPN bağlantısı tamamen şifreli olduğundan göndermiş olduğunuz ve aldığınız her veri de şifreli olacaktır. Böylece meraklı gözlerin sizin ne yaptığınızı görmesinin de önüne geçmiş olacaksınız. Ancak VPN alırken de önemli noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.

Mobil VPN Seçiminde Önemli Detaylar

VPN’ler bilgisayarlarda kullanılabildiği gibi mobil cihazlardada kullanılabiliyor. Mobil cihazlar için VPN satın almak konusunda bazı önemlinoktalara dikkat etmenizde yarar var. İlk olarak VPN satın alırken  kullanım limitlerini göz önünde bulundurarakbir alım işlemi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Satın alacağınız aboneliğinücretsiz kullanımın sunduğu imkanların ücretlilerde sunulabilmesi gibi birdurum söz konusudur. Bu nedenle satın almadan önce mutlaka VPN aboneliğinin limitleri gözönünde bulundurularak satın almalısınız. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konuise VPN servis hizmeti veren firmaların gizlilik konusundaki prensipleridir.Mutlaka bu konuda bir ön araştırma yaparak hizmet almanız gerekiyor. Çünkü bazıfirmalar sizin bağlantılarınızı kayıt altında tutarken bazıları kayıt altındatutma gereği duymuyor. Mobil VPN seçiminde müşteri desteğinden hızına kadarbirçok detayı en ince ayrıntısına kadar hesaplamanız gerekiyor. Bu nedenleücretsiz olan abonelikleri denemek yerine sektörde bulunan daha kaliteli vestandartları yüksek olan abonelikleri tercih edebilirsiniz.

VPN Aboneliğinde Çoklu Platformlar Ve Hız

VPN aboneliği almaya karar verdiyseniz mutlaka bu aboneliğin çoklu ortamları destekleyip desteklemediğine de önem verin. Eğer bir servise iyi bir ödeme yapılacaksa bunun karşılığı fazlası ile alınabilmelidir. Bu nedenle satın alma işleminden sonra bu aboneliğin akıllı telefon, tablet gibi çoklu ortamlarda kullanılabilmesi gerekiyor. İnsanların artık mobil cihazları çok sık olarak kullanmaya başlaması neticesinde VPN aboneliği hizmeti bu cihazlarda da gerekli hale geldi denilebilir. Bu yüzden satın alınan VPN aboneliklerinde internete bağlanan tüm cihazlar desteklenmelidir. VPN seçiminde önemli detaylardan bir diğeri de hız sorunudur. Mutlaka seçilen aboneliğin hızlı olmasına da özen gösterilmelidir. Tercih etmek istediğiniz abonelik hizmetinin her türlü kullanım açısından hızlı olması ve bağlantıda sorun yaşamayacağınız bir model olması gerekiyor.

Kullanım Kolaylığı Ve Çok Yönlülük

Çok fazla teknik bilgi gerektiren VPN’ler sizi yoracak ve zaman harcamanıza neden olacak olan VPN’lerdir. İdeal bir servis seçme esnasında her zaman kullanıcı deneyimlerinden taviz vermeden seçim yapmanız gerekiyor. Bir siteye bağlanırken çok fazla detaya girmeden ya da hızınız düşmeden bağlanabilmeniz oldukça önemlidir. Pratik kullanımı olan VPN aboneliklerini tercih etmeniz oldukça önemlidir. Önemli detaylardan bir diğeri de seçilecek olan VPN’nin çok yönlü olmasıdır. Yani çok geniş  platformu desteklemesine özen göstermelisiniz. Bu abonelikleri tercih ederken kendinizi hiçbir zaman tek bir işletim sistemi ya da platform ile sınırlamayın. Daha geniş bir yelpazede kullanım çok önemlidir. Aynı zamanda bir VPN erişimi ne zaman işinize yarayacak bilemezsiniz. Bu nedenle mutlaka çok yönlü olan servisleri tercih etmeniz gerekiyor.

>>> Bu kılavuz ile iphone veya ipad cihazınıza vpn yükleyebilirsiniz.

Teknik Destek Ve Fiyat Bilgisi

VPN aboneliğinde dikkat edilecek olan hususlardan bir diğeri deteknik destek hizmetidir. Bu alanda yeteri kadar tecrübe sahibi değilsenizmutlaka size destek verecek bir sistemin olması oldukça önemlidir. Size yararsağlayacak ve müşteri sorunlarını hızlı şekilde çözecek  sistem bulmak o kadar kolay değildir. Ancakbunun verilmesine özen göstermelisiniz. En azından iyi bir SSSsayfası olmasına ya da online destek sisteminin olmasına dikkatedebilirsiniz. VPN aboneliği alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan birdiğeri de fiyat bilgisidir. Tüm abonelikleri araştırarak en uygun fiyatlardaolanını tercih edebilirsiniz. Ancak ucuz diyerek size kapsamlı hizmet vermeyenbir VPN aboneliği de tercih etmemelisiniz. Ücretsiz servislerden yararlanmaimkanı sunulsa da bu servislerin güvenilirliği tartışılabilir bir konudur.Genel performansından da emin olmayacağınız bu sistem size yeterli hizmetvermeyeceği için farklı aboneliklerden yararlanmanız öneriliyor.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Murat
3 yıl önce

Yeni yorum alanı hayırlı olsun 😉 Ben uzun zamandır ZenMate VPN’ı kullanıyorum ve gayet memnunum, şu an yeni yıl kampanyası falan da var oldukça uygun fiyata geliyor 2 yıllık falan alınca. Yoksa aylık almaya para yetmez, çok pahalı.