Selam sevgili okuyucularım! bugün sizlere yeni hobimden bahsedeceğim. Hemen hemen 2 – 3 ay önce Yandex maillerimi okumak için servise giriş yaparken gözüme bir banner takıldı. Yandex Map Editör yazıyordu bende yeni şeyleri ve insanlara yardım etmeyi sevdiğim için hemen giriş yaptım. Google’nin da bir map editör servisi vardı, onu eskiden kullandığımdan dolayı biraz tecrübe sahibi olduğumdan hemen düzenlemelere başladım. Yandex’in harita verilerini aldığı yerlerden bazıları güncel değildi. Atıyorum Sivas’a bağlı bir köyün yerlisi orayı eklemezse zaten yanlış veya eksik olacaktır.

Kolları sıvadım ve işe koyduldum, ilk bildiğim yerleri sonrasında ise imar planlarına göre gelecekte yapılacak olan yerleri ekledim. Sonrasında sıkılmıştım, ama şehirlere yeni yerler ekledikçe daha fazla sarmaya başladı. Şuan hobi olarak giriyorum ve çıkamıyorum gerçekten bana çok eğlenceli gelmeye başladı. Lafı uzatmadan biraz da detaylara girmek istiyorum.

Yandex Map Editor Nedir?

Kullanıcıların, Yandex Navigasyon ve diğer harita servislerini düzenleyebilmesine olanak sağlayan bir servistir. Bunun yanı sıra istediğiniz yerlere yeni harita çizebilir, haritaya obje ve özellik ekleyebilirsiniz. Spamı engellemek için bir moderasyondan geçmektedir. Yani bir nevi doğrulamaya tabi tutuluyorsunuz. Gerek GPS izleri gerek harita resimleri referans alınarak bir doğrulama gerçekleşiyor.

Neden Yandex Map Editör Kullanmalıyım?

İster hobi amaçlı, ister insanlara yardım amaçlı kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra sistemi bir oyun gibi düşünebilirsiniz. Ancak bu oyunun tek farkı hiç tanımadığınız kişilere bile yardım etmek.

Uygulamanın Sevdiğim Yanı Neler?

Ekibin her türlü konuda kendini geliştirmek için bizim önerilerimizi alması çok hoşuma gitti. 30 dakika bir telefon konuşması yapmış ve görüşlerimi onlara bildirmiştim. Hatta bir kaç hafta kullanmadığım da seni aramızda göremiyoruz bir sorun mu oldu diye sormuşlardı. Unutmadan aktif çizimim için tarafıma gönderilen bazı hediyeler var, bunlar termoslu bardak, not defteri, kablo toplayıcı ve bir kaç ufak hediye. Bunların fotoğraflarını sizlerle paylaşamayacağım ancak yanında gönderilen notu paylaşmak istiyorum.

Peki Bu Uygulamanın Eksikleri Neler?

Biraz eleştiri gibi olacak ancak, gönüllü kullanıcıları sayesinde elde ettiği veriyi ticari olarak kullanan Yandex’in Taloka gibi para kazandırması kullanıcıların teşvikini arttıracaktır diye düşünüyorum. Sonuçta insanlar vakit ayırıp bir servisi yararlı hale getirmeye çalışıyor. Ancak görünüşe göre başka da bir eksiği yok gibi görünüyor.

Türkiye’de Kullanım Oranları Ne Kadar?

Bana ulaşan basın bülteninden aldığım bilgilere göre; Rusya’dan sonra Türkiye’ye gelen Map Editör’de Temmuz – Ekim 2018 döneminde 1.000’e yakın kullanıcı harita üzerinde 60 binden fazla düzenleme yapıldı. En çok düzenlemeler yol ve güzergahlar üzerinde yapıldı. Yapılan bu düzenlemeler sonucunda moderasyondan geçtikten hemen sonra Yandex Haritalar’da ve Yandex Navigasyon’da diğer kullanıcılara yardımcı olmak amaçlı gösterime girdi. Yandex Map Editor gönüllüleri, farklı şehirlerde pek çok noktanın çizilmesine katkıda bulundu. Bu şehirler arasında en çok Ankara, Antalya ve İstanbul haritalarında düzenleme yapıldı. Bu üç şehri Kırıkkale, Kocaeli, Kütahya ve İzmir takip etti.

Yandex.Türkiye‘ye bir not: Kendi yaşadığımız sorunları başkalarının yaşamaması için, köy ve kasabalarımızı ekleme imkanı sunduğunuz için ve son olarak diğer servisler gibi yapmayarak bize değer verdiğiniz için ekibinize teşekkürlerimi sunuyorum.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments