Bugün sizlere Google’da en çok aranılan konular arasında olan kredi notu sorgulama ve kredi notu öğrenme yöntemlerinden bahsedeceğim.

İlk olarak bilmeyenler için kredi notu nedir ondan biraz bahsedeceğim. Kredi notu’nun asıl amacı sorgulama işlemini yapan kişinin, bankalar veya finans kuruluşları arasındaki hesaplarda geçen tüm ilişkiyi raporlar. Yani bankalara ne kadar borcunuz olduğunu ve bu bankalar kişinin kendisine ne kadar toplamda kredi limiti vermiş hepsini raporda sunar.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Findeks Kredi Notu, bankaların kullandığı bireysel ve kurumsal tüm kredi hesaplarının ve geçmişte olan verilerin üzerinden sunulur. Findeks Kredi Notu’nuz yüksek bir durumda hesaplanmış ise kullanıcının daha kolay bir şekilde krediye erişebileceği anlamına gelmektedir. Sizde notunuz yüksek ise bir bankaya gidip size uygun bir faiz oranlarıyla istediğiniz krediyi kullanabilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunuzu öğrenmenin 2 adet yolu vardır, KBB aracılığı ve bankalar aracılığı ile öğrenmeniz mümkündür. İsterseniz biraz detaylandırayım.

Bankalar Aracılığı ile Kredi Notu Öğrenme

Bankaların müşteri hizmetleri kullanıcılarını kendine bağlamak amacı ile bazı hizmetler vermektedir. İster şubeden ister internet bankacılığından öğrenebilisiniz. Yada kredi başvurusu yaptığınızda hesaplanan rapora göz gezdirebilirsiniz. Ancak ki her bankada ücretsiz olmayabilir. Makul bir ücret karşılığı bu hizmetten yararlanmak mümkündür.

KKB ile Kredi Notu Öğrenme

Findeks yani Kredi Kayıt Büro’suna üye olarak 8 TL karşılığı kredi notunuzu öğrenmek mümkündür. Bu en zahmetsiz yöntemdir, bu sitede ödeme yöntemleri de çok olduğu için önerimizdir diyebilirim.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanıyor?

Kredi notunuz bankalar veya çeşitli uygulamalar üzerinden hesaplanırken dikkate alınan bazı kriterler yer almaktadır. Kişilerin bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları kredi notunun %30’unu etkilerken, mevcut olan hesabın borç durumu %25’ini kapsamaktadır. Bu kriterlere ek olarak yakın zamanda kredi almış olmanız kredi notunuzun %20’sini, kredi kullanım yoğunluğunuz ise %15’ini etkilemektedir.

Kredi Notunu Öğrenmenin Ücreti Nedir?

Kredi notu öğrenmek ne kadar, ücreti nedir, kaç para gibi aramalar gelmektedir. Bu her servisi sunan firma tarafından belirlenmiş olması ile beraber genellikle 10 TL’den ucuzdur. Tam olarak fiyatları aşağıdaki listede belirteceğim.

  • Turkcell Kredi Puanı Sorgulama Ücretleri: 9 TL
  • Türk Telekom (Avea) Sorgulaması: 9 TL
  • Bankalardan Kredi Puanı Sorgulama: Her bankaya göre değişmektedir.
  • Findeks Kredi Notu Ücreti: 8.85 TL

Risk Raporu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kredibilite puanı ve finans kuruluşları tarafından belirlenen referans belgesinin durumu bu kısımda önem taşımaktadır. Son 5 yıla ait tüm işlemleriniz baz alınarak hazırlanan raporda borç durumunuzu kapsayan bilgiler yer almaktadır. En önemlisi ise kişinin kendi cep telefon numarasından sadece kendine işlem yapabiliyor olmasıdır. Bunu unutursanız mesaj veya hizmet ücreti boşa gidebilir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi veya kredi kartı ödemelerinizi bütçenizin planına göre yaparak yapılandırmanız büyük öneme sahiptir. Buna göre yapılandırmak düşük limitli dahi olsa borçlarınızı aksatmamanız gerekmektedir. Kartlarınızı tek kredide birleştirip düzenli çalışabilirsiniz. Ödemelerinizi otomatik ödemeye alarak yada günü gününde düzenli olarak yaparak bankaların karşısında güvenilirliğinizi arttırabilirsiniz.

Kredilerinizin Takibe Düşmesi Durumunda İzlenecek Yollar

Kredileriniz takibe düştü ise bu borçlarınızı kapatmanız gerekmektedir. Eğer bunu düzeltmezeniz finansal işler yapamayacağınız anlamına gelmektedir. Bunun yanı sıra yapılandırma işlemlerinde vadeyi uzatmaya özen gösterebilirsiniz. Eğer kredi takibini kapatırsanız bile bankalar sizi kırmızı listeye alacağından dolayı kredi kartı talepleriniz red edilebilir. Aşağıda sizlerle paylaşacağım listeden puan notu değerlendirmesine bakabilirsiniz.

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Sms ile Nasıl Kredi Notu Öğrenilir?

Turkcell: TC Kimlik Numaranızı yazıp boşluk bırakarak doğum yılınızı yazdıktan sonra 1122’ye gönderebilirsiniz. (Örnek: 12345677555 1980)

Avea: TCKN ile birlikte doğum yılınızı aralarında birer boşluk bırakarak 1122’ye gönderebilirsiniz.

Vodafone: Vodafone Hat kullanan kişiler de “TC Numarası Doğum Yılı” yazarak 1122’ye sms gönderebilir.

E-Devlet’ten Kredi Notu Sorgulama

Şu anda e-devlet’ten kredi notu sorgulama hizmeti verilmemektedir. Ancak yakın bir zamanda ücretsiz bir şekilde sunulabilir. Bunun hakkında bir duyuru yapılmamıştır. Bunun işin şimdilik alternatif sorgulama yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

E-devlet’te olduğu gibi buda şu anda sadece bankaların sunduğu hizmetler doğrultusunda ücretsiz olarak sunulabilir. Kampanyalara göz atarak sizde bu fırsata sahip olabilirsiniz. Çoğu taksit yapan firmalar da kredi notunuzu ücretsiz olarak sunmaktadır. Size güven sağlaması açısından kendine de faydalı olacak bir sistem olduğunu düşünmektedirler. Şu anda günümüzde ücretsiz hizmet verilmemektedir. Bunun nedeni ise KKB’nin ücretsiz sorgulamaları kısıtlaması yani bir nevi yasak getirmesiden dolayıdır.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi puanı 0 ile 1900 arasında değişen bir değerde sizlere sunulmaktadır. Bunun yüksekliği sizin yararınızadır. Yani bu ne kadar yüksek ise o kadar kredi alma ihtimaliniz daha fazla olacaktır. 0 olursa belirsiz yani hesaplanamadı anlamına gelmektedir. Bankalar bu durumda kredi vermeyecektir. Eğer risk faktörlerine bakmak istiyorsanız yukarıdaki numara aralarına göz atabilirsiniz. Genellikle kredi skoru 1500 ile 1900 arasında olan kişiler kolaylıkla kredi almaktadır.

Ticari Kredi Notu

Ticari Kredi Notu, firmaların başka bankalardan aldığı kredilerin zamanında geri ödeme koşullarını ilerideki 12 aylık dönem içerisinde ne kadar ölçüde yerine getirebileceğini tahmin etmek amacıyla üretilmiş bir risk puanıdır. Notu daha da düşük olan firmaların kredi notu risklerinin hemen hemen daha yüksek olduğu araştırmaların sonucunda istatistiksel olarak bilinmektedir.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
6 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Murat DİNÇ
2 yıl önce

E-Devlet üzerinden ücretsiz olarak kredi notu sorgulanabilir ise gerçekten çok iyi olur, zira istenilen ücretlerin pahalı olduğunu düşünüyorum. İdeal fiyat 4-5TL olmalı.

Mert Şekerci
Mert Şekerci
2 yıl önce

Avantajlı faiz oranları ile ihtiyaç kredisi hesaplamak ve bankalara ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmak için kullandığım sitelerden birisi. Çok güzel olmuş, bu sitelerden Garanti, Akbank, Yapı Kredi, İş Bankası, Vakıfbank, ING Bank, QNB Finansbank gibi bankalar için kredi hesaplaması yapabilir, başvuruda bulunabilirsiniz.

Osman Avcı
Osman Avcı
2 yıl önce

Banka kartı plastik bir karttır ve kullanıcının banka hesabından para ödemesi yapmasını sağlar. Kullanıcı ödemeyi pos cihazından geçirerek, pos cihazının şifresi girilerek ve daha sonra kartın şifresi girilerek yapar. Dünya çapında her yerde kullanımda olan sadece Visa ve MasterCard vardır.