Enerji Kimlik Belgesi 01.01.2011 tarihinde yürürlüğe giren ve bütün binaların alması zorunlu olan bir belgedir. Ev satın alırken bir standart olması gereği ile yapılan bu projenin amacı binanın enerji verimliliğine göre seçim yapılmasına olanak sağlamaktır.

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

Binalar için gerekli olan bu belge için “Bayındırlık ve İskan Bakanlığı” tarafından yetkilendirilmiş olan veya bünyesinde bulunan enerji kimlik belgesi uzmanları tarafından istihtam edilmiş enerji verimliliği danışmanlık şirketleri tarafından verilmektedir. Başvuru yaptınız takdirde şirketler binanızın yapım yılı, yalıtım durumu ve konumu gibi durumları inceleyerek bilgi toplayacaktır. Sonrasında bu veriler ile gerekli kurumlar tarafından onaylanır ve belgeniz size teslim edilir. Bu belge 10 yıl geçerli olduğu gibi binanızda yapılacak bir değişiklik durumunda tekrardan alınması gerekir.

Enerji Kimlik Belgesi Notu Nasıl Yükselir?

Binanızın Enerji Kimlik Belgesi (EKB) notunu yükselten faktörleri bilmeniz gerekmektedir. Bunun başında mantolama gelmektedir. Eğer bu işlem yapıldıysa notunuz daha yüksek çıkacaktır.

SEMTRIO Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Avantajları Nedir?

Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları Ne Kadardır?

Yapınıza ait Enerji kimlik belgesi fiyatını hesaplamak için daire sayısını ve metrekare bilgisini bilmeniz gerekmektedir. Türkiye ortalamasına göre baz alınan fiyatlar ile karşılaştıran uygulamalar İnternet’te bulunmaktadır.  Bu ortalamalara göre Konutlar için minimum 150 TL bedel alınmaktadır. Daire sayısı ne kadar artarsa fiyat o kadar düşmektedir.

Önemli Not: “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” gereğince 1 Ocak 2020 tarihinden sonra EKB’si olmayan binaların alınması, satılması veya kiraya verilmesi mümkün olmayacaktır.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments