Teknolojinin ilerlemesi ile beraber hayatımıza giren yeni kavramlar var. İşte bu kavramlardan bir tanesi de son yıllarda hemen her yerde karşımıza çıkan SEO paketleri ifadesi.

Bu yazıda bu konunun ana başlıklarına yer vereceğiz.

SEO Kavramı Nedir?

SEO paketleri konusuna değinmeden önce SEO kavramı hakkında bilgi vermek gerekir ise İngilizce bir sözcük ve arama motoru optimizasyonu anlamına geliyor.

Yani kişilerin kendisinin veya kurumunun web sitesinin arama motorlarında üst sıralarda çıkması için yapılan çalışmalardır. Paketler ise bu hizmetin alınabilmesi yapılan hizmet alım sistemlerine verilen isimdir. Kapsam oldukça geniştir ve insanlar kendi gereksinimlerine göre farklı türden hizmet alımları yapmaktadır.

SEO Uzmanında Aranması Gereken Özellikler

SEO paketleri hakkında bu temel bilgileri verdikten sonra biraz da bu hizmet alınmadan önce bu hizmeti verecek olan SEO danışmanı SEO uzmanı olarak kısaca adlandırdığımız arama motoru optimizasyonu uzmanı ile ilgili bilgiler vermek gerekir ise şunlar ifade edilebilir.

Ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde herhangi bir kavram popüler olduğu zaman insanlar bu alanda az ya da çok bilgisi ile hemen o alanda çalışıp para kazanmak istese bile SEO alanında çalışmak diğer pek çok alanda olduğu oldukça özel temel bir eğitim gerektiren konudur. Yani kişi herhangi bir mühendislik eğitimini tamamlamış bile olsa bu yeterli değildir. Mutlaka bu alanda bir eğitim almış olması gerekmektedir ama o bile yetmez bunun yanında bu işi sevmesi ve bu alanda belli bir deneyim sahibi olması gerekmektedir. O yüzden bu hizmetin alınacağı arama motoru uzmanlarında tüm bu kriterlere uygun olup olmadığına bakılması gerekir.

Bunun yanında bir diğer tüm bunlardan daha önemli olan husus bu pakete dair hizmet verecek olan uzmanın sizin bilgilerinizi üçüncü şahıslar ile paylaşmayacağından emin olmanız gerekir ki bu konuda hangi paket türü olursa olsun alınmadan önce mutlaka bu konuyu içeren bir sözleşme imzalanmalıdır.

SEO Paketlerinde Fiyatları Belirleyen Unsurlar

SEO paketleri sözcüğü çoğul bir ifadedir dolayısıyla da tek bir rakamdan söz etmek olası değildir.  Bu hizmette de karşımıza değişik fiyatlar çıkabilmektedir ki fiyatları belirleyen kriterler ise şu şekildedir:

  • Hizmet alınan paketin düzeyi yani burada karşımıza 3 farklı fiyat çıkmaktadır. Başlangıç, orta ileri olarak. İleri pakette rakam en yüksek basitte ise en düşüktür.
  • Ödeme biçimi fiyatı belirleyen  diğer bir unsurdur. Örneğin düzenli aylık ödeme ile toplu yıllık ödeme arasında az da olsa fiyat değişir ve 1 yıllık toplu ödeme rakamı her zaman daha düşüktür.
  • Hizmet alınan uzmanın ve kurumun fiyat politikası. Burada da ifade edilmek istenen her uzmanın ve/veya kurumun kendince paket türü ne olursa olsun bir hizmet değeri vardır ve buna uygun rakamlar karşımıza çıkmaktadır. Aynı hizmet alınmasına rağmen 2 farklı firmadan 2 farklı rakam karşımıza çıkabilmektedir. Paket aynı diye rakam da aynı olacak diye bir kaide yoktur.
cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments