Broşür; Potansiyel müşterilere ulaşmak için işletmelerin kullandığı önemli bir reklam aracıdır. Broşür hazırlama işi de bu nedenle önemli bir detaydır.

Broşür hazırlama programları ve çeşitli hazır şablonlarla yeni ve özgün broşürler hazırlanabilir. Bu tip işlemlerde genelde photoshop ve fireworks gibi programlar yerine illustrator tarzı vektörel programlar kullanılır. Matbaaların çeşitli şekilde kalıba uydurmak için tasarımda değişiklik yapabilmeleri için vektörel tasarım hazırlanmalıdır. Eğer tasarım vektörel olmazsa hem baskı kalitesi, hem de boyut değiştirme konusunda sıkıntı yaratacağından hazırlık aşamasındaki en önemli detay olarak görülebilir.

Broşür fiyatları; Renk adedi, kalite, kullanılacak kağıt cinsi, kat sayısı, boyut gibi değişkenlere göre farklılık göstermektedir. Bilinen en ucuz broşür az renkli, tek sayfa ve kağıt kalitesi oldukça düşük olan, genelde küçük işletmelerin kullandığı bir yöntemdir. Kağıt kalitesi, tasarım düzeni ve renk adedi değiştikçe fiyat ve kalite doğru orantılı olarak artmaktadır.

Broşür bastırma işlemi için işin ehli matbaalar tercih edilmelidir. Aksi halde yaptığınız son derece kaliteli vektörel tasarım bile amatör ellerde firma imajınızı yansıtamayabilir.

El broşürü hazırlarken öncelikli olarak hedef kitlenizi belirlemelisiniz ve uygun bir slogan ile broşürü eline alan insana detayları okutmalısınız. Bu nedenle broşür örneklerinin tasarımdan önce incelenmesi faydalı olacaktır. Çünkü sizin gözünüze güzel gelen, birkaç tasarımdaki önemli detaylar, yapacağınız tasarımın ilgi çekici olmasını sağlayabilir.

Broşür nasıl hazırlanır?

Günümüzde online broşür hazırlama işlemi de yapılabildiği için işin ehli olmadan da yalnızca mantıklı tercihlerle efsanevi tasarımlar elde edebilirsiniz.

Bu konuda şablon sayısı epey fazla olan web siteleri mevcuttur ve buralardan yardım almak sizlere avantaj sağlayacaktır.

Bir restorant için katlı broşür uygunken, siyasi parti için vurucu bir slogan ile küçük detaylar ilgi çekici olacaktır. Bu nedenle sektörel bazlı işlemler için farklı broşür tiplerini denemekte fayda vardır.

Broşürler yalnızca el ilanları olarak düşünülmemeli, zaman zaman basit menüler de broşür klasmanında değerlendirilmelidir. Özellikle ülkemizde yoğun şekilde karşımıza çıkan küçük gıda işletmelerinde broşürler kullanılarak maliyet azaltılır ve fiyat değişimlerinde broşür masrafı da normal bir menüye oranla daha kolay ve ucuz bastırılacağı için tercih sebebi olmaktadır.

Broşürler bilinen kağıt boyutları A3, A4, A5’e basılabildiği gibi özel tasarımlar da kullanılabilmektedir. Bir fast food restorantı için hamburger biçimli bir broşür hazırlamak pek de zor değildir ancak bunun baskısını yapacak matbaa sayısı epey azdır. Kalıp değişimleri ve bunun firmaya çıkaracağı maliyet düşünüldüğünde birçok matbaa bundan kaçınırken, müşteri memnuniyetini önemseyen, farklılığa ayak uydurabilen firmalar iyi bir tercih sebebi olarak görülebilir. Matbaa’nın büyüklüğü ile broşürün kalitesi bu nedenle oldukça önemlidir. Yapılan bir araştırmaya göre broşürlerdeki sloganların satışları %60’lara kadar artırdığı gözlemlenmiştir. Bu da bireylere tasarım hususunun ne kadar önemli olduğu konusunda yardımcı olabilmektedir.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments