Bu yıl tatil fırsatları arasında hem yakın hem ekonomik bir yer arıyorsanız Yunanistan tam size göre! Arnavutluk, Makedonya, Bulgaristan ve Türkiye ile sınırı bulunan Yunanistan; resmi adıyla Helen Cumhuriyeti dünyada en fazla denize kıyısı olan 11 ülkeden biri olma özelliğine sahip. Yunanistan’ın başkenti Atina ve ülkenin diğer önemli şehirleri arasında Selânik, Patras, Kandiye, Volos, Yanya, Kavala ve Vodina bulunuyor.

Yunanistan, Ege’nin en güzel adalarına ev sahipliği yapan ve eşsiz doğal güzellikleriyle ön plana çıkan bir ülke. Santorini, Mykonos, Leros ve Kos Adaları en ünlüleri arasında olup, her birinin tarih dokusu, mimarisi ve karakteristik konumları açısından önemli değerleridir. Eski çağlarda dünya kültürü anlamında birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Yunanistan’ın esas köklerini ise Antik Yunan Medeniyeti oluşturuyor. Antik Yunan Medeniyeti, tarih yazıcılığı, tiyatro ve siyaset bilimi ile birlikte matematikte de öncü olmuş. Antik Yunan Medeniyeti eserleri olarak şu an 17 farklı yeri Unesco Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor.

Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerden biri olan Yunanistan’a gitmek için Schengen vizesi almanız gerekiyor. Yunanistan turları ile şehir gezilerine katılırsanız, vize işlemlerinizi daha kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler

  • Tarih Kokan Şehir: Atina

Yunanistan’da gezilebilecek başlıca şehirler Atina ve Selanik’tir. Atina, öyle bir şehir ki,1 haftanı buraya ayırsanız bile her yerini gezemeyeceğiniz, dünyaca ünlü tarihi mekanlarıyla ünlü bir şehir. Atina, ismini Tanrıça Athena’dan almış, önemli tarihi kalıntıların bulunduğu bir kent olup, tarihi ve kültürel anlamda dünya çapında önemli bir yeri var. Athena adına yapılan tarihi Akropolis’teki2500 yıllık Partheon Tapınağı, Yunanistan turunuzun unutulmazlarından olacak. Yine önemli bir antik eser koleksiyonuna sahip bulunan Ulusal Arkeoloji Müzesi ise Atina’da gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı.

  • Hem Ucuz Hem Güzel: Selanik

Yunanistan’ın ikinci büyük kenti olan Selanik kentininözellikle bizler için ayrı bir manevi değeri var. Atatürk’ün doğduğu evin burada olmasışehrin önemini arttırdığı gibi, yine Kanuni döneminde yaptırılıp zaman içinde kale, garnizon ve zindan olarak kullanılmış olan Beyaz Kule de önemli tarihi yapılarından birisi. Tarihi 14. yüzyıla kadar uzanan Bizans kilisesi Ayios Nikolaos Orfanos, kulenin altındaki Türk mahallesi olan Anapoli, Arkeoloji Müzesi ve Bizans Kültürü Müzesi kentin başlıca gezilecek yerlerinden sadece birkaçı. Selanik, şehir düzeni olarak İzmir’e benzemesinden dolayıhiç yabancılık hissetmeyeceğiniz bir yer.

  • Gastronomide Çağ Atlamış Ada: Girit

Yunanistan’ın en büyük ve en yüksek nüfusa sahip adası olan Girit, Akdeniz’in en büyük 5 adası olma unvanını taşıyor. İraklio (Kandiye), Hanya, Rethimno (Resmo), İerapetra (Yerapetra), AyosNikolaos ve Sitia kentlerine sahip olan Girit’in yakın çevresinde birçok ada ve irili ufaklı kayalıklar var. Bazıları turistik olan bu adaları ziyaret etmeden Yunanistan turunuzu sonlandırmayın. Sadece arkeolog ve biyologların ziyaret edebildiği bu adaların bir kısmı ise koruma altında bulunduklarından dolayı giriş izni olmayanları önceden araştırmanızda fayda var.Birbirinden güzel tarihi yerleriyle zamanda yolculuğa çıkaran Girit’teki doğayla iç içe bulunan kanyon ve milli parkları da gezebilirsiniz.

  • Bütçe Dostu Ada: Mykonos

Mykonos, renkli gece hayatıyla ünlü olan bir Yunan Adası. ‘’Eğlence Adası’’ olarak da bilinen Mykonos yıl içinde binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Chora‘daki yel değirmenleri adeta bu adanın sembolü haline gelmiş. Mykonos’un en popüler plajları olan Paradise Beach ve Elia Beach‘te denize girebileceğiniz gibirüzgar sörfü yaparak da farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

  • Aşk Tazeleyen Ada: Santorini

Yunanistan’ın en romantik adası lakaplı, Santorini Adası son zamanlarda düşük bütçeli balayı çiftlerinin gözdesi. Ege Denizi’ne tepeden bakan kayalıkların üzerine inşa edilmiş tarihi yapı ve kiliseleriyle gerçekten muhteşem bir doğal güzellik sunuyor. Santorini’nin havasını solumak, gün batımını izlemek bile insanın ömrünü uzatıyor.

Her anlamda tarihi medeniyetlere ev sahipliği yapmış birçok önemli eseri barındıran Yunanistan, gerçekten kelimelerle anlatılamayan, yaşayıp deneyimlenmesi gereken bir ülke. Özellikle tarihe merakınız varsaen yakın zamanda Yunanistan turlarının programlarına göz atmanızı öneriyoruz.

Yunanistan’da Ne Yenir?

Yunan mutfağı, Türk mutfağına olan benzerliğiyle bilinir. Öyle ki, yemek isimleri bile aynı olan lezzetler var. O sebeple genellikle alışık olduğunuz her tür yemeği bulabileceğiniz Yunanistan’dayeme içme konusunda da yabancılık çekmeyeceğiniz muhakkak. Özellikle en önemli sebzeleri olan kabak ve patlıcandan harikalar yarattıklarını söyleyebiliriz. Ege mutfağının olmazsa olmazı zeytinyağlı yemekler, Yunan mutfağında sıkça rastlayabileceğiniz lezzetlerin başında geliyor. Mezelerinin hepsi birbirinden güzel ve lezzetli. Kekik, biber ve nane de en çok kullandıkları baharatlar arasında bulunuyor. Milli içecekleri haline gelen uzo ise halkın genellikle balıkla birlikte tükettikleri, tadı rakıya benzeyen bir tür alkollü içecek.

Yunanistan’dan Ne Alınır?

Alışveriş konusunda oldukça fazla seçeneğe sahip olan Yunanistan’ın her şehrinde ve adasında bulunan hediyelik eşya dükkanlarından özellikle yöresel ürünleri hediyelik olarak alabilirsiniz. Mitolojik tanrı ve tanrıçalara ait minyatür heykeller bulabileceğiniz gibi zeytin ve zeytinyağı ürünlerini de satın alma olanağına sahipsiniz.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments