Bundan 20 yıl önce evebeynler çocuklarının küçük yaşlardaki eğitimi üzerinde çok fazla farkındalığa sahip değillerdi. Ama günümüzde artık neredeyse çoğu anne ve baba yeni doğmuş çocuğunu iyi şartlarda eğitmeye çalışıyor. Hatta onlar doğmadan dahi bunun eğitimlerini alıyorlar. Ailelerin gitgide daha da fazla bilinçlendiği bu günlerde eğitici oyunlar üzerine yapılan araştırmaların sayısı da bir hayli artmış durumda. Neredeyse internete erişimi olan her evebeyn çocuklarıyla oynayabilecekleri öğretici oyunları araştırıyor.

Ben de bu yazımda araştırdığım ve oldukça hoşuma giden bir tekniği sizlerle paylaşmak istiyorum. Çünkü çocuğunuza küçük yaşlarda göstereceğiniz bu minik eğitici oyun, onlara ilerleyen yaşlarında çok daha iyi düşünebilme kabiliyetine sahip olmalarını sağlayacaktır. Konumuz şekiller. İlk olarak ona şekilleri tüm vücutlarını kullanarak öğrenmesine izin verin. Bunun için onu bir daire şeklinin etrafında yürütün ve ardından bu oyuncağa ya da legoya dokunup tutmasını sağlayın. Son olarak da bu şekli kağıda çizin ve onun tanımlamasını sağlayın.

Çocuğunuzun bu ilk şekli öğrendiğine emin olduktan sonra sırasıyla daire, üçgen, kare, dikdörtgen, çapraz, elmas, yarım daire, oval ve yıldız gibi şekilleri de öğretmeye devam edin. Daha doğumunun ilk yılında çocuğunuzdan üstün performans görmeniz beklenmiyor. Zaten bu egzersizlerin amacı onlara şekiller üzerinde farkındalık yaratmak. Eğer tam tersine bu şekillere tepkisi normalden iyiyse zaten oldukça şanslısınız. Evde onlarla geçireceğiniz oyun zamanlarını bu basit eğitsel oyun ile geçirebilirsiniz. Tabi pratiğe de ihtiyaçları olacak. Tamamını öğrettiğinize emin olduktan sonra egzersizlere başlayabilirsiniz.

Yeni oyunlarınızda artık şekillerin ismini söyleyebilirsiniz. Örneğin “bu top yuvarlak ve bu lego kare” gibi. Mümkün oldukça sık bir şekilde farklı örnekler vermenizde fayda var. İkincil olarak topları, legoları ve diğer farklı şekle sahip tüm oyuncakları bir kaba yerleştirin ve onları az önceki gibi isimlerini söyleyerek kabın içinden tek tek çıkarın.

Üçüncü tavsiyemiz ise onun odasını farklı farklı şekillerle donatın, fotoğraflar ya da posterler yapıştırın. Eğer onların biriyle oynadığını farkederseniz de hemen o şeklin adını söyleyin ve ona devamlı olarak bu kelimelere maruz bırakın.

Son tavsiyemiz ise onu kucağınıza oturtarak şekillerin içinde bolca olduğu bir kitabın sayfalarını kurcalayın. Yine aynı metodları burada da ilerletin ve bu şekillerin isimlerini sık sık telaffuz edin.

Henüz bunlardan hiç birşey anlamadığını düşündüğünüz çocuğunuza tüm bunları yapmak, siz farkında olmasanız bile onların zekasını olumlu yönde etkileyecektir. Bunun gibi birçok öğretici oyunlar ve teknikler var, onlara da göz atmanızı tavsiye ederim.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments