VPN kullanımı her geçen dün daha da artıyor ve artık birçok internet kullanıcısı, birçok sebepten dolayı VPN kullanmayı tercih ediyor. Peki, temel olarak VPN nedir? ve VPN neden kullanılır? Bu iki sorunun yanıtı oldukça önemli çünkü birçok açıdan bilinmesi gereken önemli detaylar bulunuyor.

VPN-Virtual Private Server yani Sanal Özel Ağ açıklamasının kısaltılarak kullanılan halidir. Kısaltmasının açıklamasından da anlaşılacağı üzere VPN, kişiye özel sanal bir ağ oluşturmak için kullanılır.

VPN nedir?

VPN, internet trafiğini güvenli bir hale getirmek için kullanılan bir sistemdir. Kısaca özetlemek gerekirse, tüm trafiği özel bir bağlantı üzerinden gerçekleştirir ve bu bağlantının kimse tarafından izlenememesi için şifreli olmasını sağlar.

Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse, VPN kullanılan sistem ile internet üzerinden ulaşılmak istenen adres arasında, Virtual Private Server ile birlikte özel bir boru hattı oluşturulur. Söz konusu olan bu boru hattı, çeşitli şifreleme protokolleri ile birlikte güvenli bir hale getirilir.

Bu güvenlik sayesinde ortada bir internet trafiği oluşmaktadır ancak bu trafiğin hedefi ve veri akışı tanımlanamamaktadır. Zira bu veri akışı, daha önce de ifade edildiği üzere şifreli olarak sağlanmaktadır.

VPN, açıklamasını tam manasıyla yerine getirir ve internet dolaşımları için özel ve şifreli bir bağlantı oluşturur. “Dolayısıyla VPN güvenli mi?” sorusuna, kolaylıkla güvenlidir demek mümkündür.

VPN güvenlik sorunlarının çıkış noktası ise, VPN programı sağlayıcı firmaların problemlerinden çıkagelmektedir. Dolayısıyla VPN sisteminin kendisi güvenli olmakla beraber, iyi tercih edilmeyen VPN hizmetleri, çok daha farklı güvenlik sorunları ortaya çıkartabilir.

Bu konu ile ilgili detayları, daha değineceğiz ve güvenli VPN adresleri konusunda da örnekler sunacağız.

VPN neden kullanılır?

İlk dönemlerde VPN yani Sanal Özel Ağ, sadece kurumsal alanlarda kullanılmaya devam etmekteydi. Şirketlerin uzaktan erişimler için oluşturmaya başladığı VPN sistemleri, internetin temel iletişim teknolojisi haline gelmesi ile birlikte tüm kullanıcılara yayılmaya başladı.

Şimdilerde ise birçok kişi tarafından vazgeçilmez internet programları arasında yer almaya başladı.

Her ne kadar ülkemizde yasaklı sitelere girmek için tercih sebebi haline getiriliyor olsa da aslında kendi internet trafiğini güvenli hale getirmek ve veri akışını şifreli olarak tutmak isteyen kullanıcılar, VPN kullanımı tercihinde bulunuyor.

Nitekim “VPN nedir ve işe yarar?” sorularına, temel olarak bu yanıtları vermek mümkündür.

VPN kullanmak ne kadar güvenli?

VPN konusunda daha önce de ifade edildiği gibi VPN güvenli mi sorusu, aslında tam manasıyla doğru bir soru değildir. Zira VPN yani Virtual Private Network, çıkış amacı güvenlik oluşturmak olan bir sistemdir.

Güvenlik problemlerinin yaşanmasının temel sebebi ise bu hizmeti sağlayan firmalardan kaynaklanmaktır. Bu konuda VPN hizmeti noktasında ismini öne çıkaran birçok firma bulunmaktadır.

Örneğin Hide My Ass gibi VPN programları, sektörde isminden en çok bahsedilen firmalar arasında başı çekmektedir.

Bu VPN hizmeti sağlayan firmaların hemen hemen birçoğu, herhangi bir şekilde log tutmadıklarını yani trafik bilgilerini tutmadıklarını iddia eder. Ancak söz konusu herhangi bir siber sorun olduğunda, kullanıcıların log bilgileri gerekli kurumlara iletilir, iletilmek zorundadır.

Bu bağlamda log tutmadığını iddia eden VPN hizmetleri ardına sığınamamakta fayda var. Zira daha önce Sony’yi hack eden grup, HMA VPN kullanıyordu. Lakin bir dizi çalışma sonucunda yakalandılar. Ayrıca kısa bir süre önce de Hotspot Shield konum açığı ile gündeme gelmişti.

Dolayısıyla eğer kendi VPN servisinizi oluşturmayacaksanız, kullanacağınız VPN programına dikkat etmeniz ve teknoloji haberleri ile o program ile ilgili herhangi bir sorun gündeme geliyor mu, öğrenmeniz gerekmektedir.

Toparlamak gerekirse VPN, internet teknolojisinin temel iletişim haline gelmesi ve siber güvenlik konusunun da her geçen gün artması ile beraber, sadece kurumsal alan ile sınırlı kalmayıp, tam anlamıyla bir gereksinim olma yolunda ilerliyor.

Her geçen gün sayısı artış gösteren VPN kullanıcıları ve VPN firmaları, sektördeki varlığını giderek artırmaya devam edecek gibi görünüyor.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments