E-ticaret sektörü dünyada hızla büyümeye devam etmektedir. Ülkemizde 2013-2016 yılları arasında %34 büyüme kaydeden perakende e-ticaret hacmi, 2016 yılı itibari ile 17,5 milyar TL’lik bir hacme ulaşmıştır.

E-ticaret sektörünün büyümesi ile birlikte paralel olarak, e-ticaret girişimlerinin sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Sermayesi yüksek e-ticaret siteleri kendi yazılımları için on binlerce dolar bütçe harcarken, kısıtlı imkanlara sahip girişimlerde hazır e-ticaret yazılımları kullanılmaktadır. Bu yazımızda dünyada en çok tercih edilen 3 e-ticaret yazılımının genel özelliklerinden bahsedeceğiz.

1- WooCommerce Ücretsiz E-Ticaret Eklentisi

WordPress şuan dünyada en çok tercih edilen açık kaynak kodlu web sitesi yazılımı olarak öne çıkıyor. Yapılan araştırmalar, dünyadaki web sitelerinin %65’inin WordPress altyapısı ile yayınlandığını göstermektedir. Özellikle blog siteleri tarafından tercih edilen WordPress, e-ticaret sektörünün dünyada büyümesi ile birlikte WooCommerce eklentisini kullanıcılarına sunmaya başlamıştır. 2017 yılı itibari ile 3 milyon+ indirme sayısına ulaşmıştır.

WooCommerce eklentisini kurarak ücretsiz e-ticaret sitesi sahibi olabilirsiniz. WooCommerce e-ticaret eklentisinin özellikleri şu şekildedir;

WooCommerce ile Mağaza Oluşturmak ve Satış Yapmak

WordPress tarafından ücretsiz olarak kullanıma sunulan WooCommerce ile her türlü fiziksel ya da sanal ürünlerin satışını gerçekleştirebilirsiniz. Ürünleriniz için kapsamlı mağaza yönetimi özelliğini kullanarak ziyaretçilerinize fiziksel mağaza deneyimi yaşatabilir, satın alma motivasyonlarını arttırabilirsiniz.

WooCommerce ile ayrıca çapraz ürün satışı için tanımlamalar yapabilir ya da ürün grupları oluşturabilirsiniz.

WooCommerce ile E-Ticaret Yönetimi

WooCommerce ile e-ticaret sitenizden alışveriş yapmak isteyen kullanıcılara geniş bir ödeme seçeneği sunabilirsiniz. WooCommerce, tüm kredi kartları ile alışveriş yapmaya imkan sağladığı gibi, PayPal, kapıda ödeme ve banka havalesi ile alternatif ödeme sistemleri ile entegre olarak çalışmaktadır.

Gelişmiş kargo yönetimi ile ürünleriniz için ücretsiz ya da sabit kargo fiyatı belirleyebilirsiniz. WooCommerce eklentisi ile ürünleriniz için stok yönetimi ve vergi hesaplarını yapabilirsiniz.

WooCommece Eklentileri

WooCommerce ile entegre çalışan eklentiler ile e-ticaret sitenize farklı özellikler ekleyebilirsiniz. Ücretsiz ve Premium olarak sunulan eklentiler sayesinde e-ticaret sitenizdeki hareketleri analiz edebilir, kargo gönderimlerinize not ekleyebilir, bayilik sistemi oluşturabilir, dinamik fiyatlandırma özelliğini kullanabilirsiniz.

Turhost WordPress Hosting paketlerinde bulunan, tek tıkla WordPress kurulumu özelliğini kullanarak, dakikalar için web sitenizi yayına alabilirsiniz.

2- OpenCart Ücretsiz E-Ticaret Yazılımı

Ücretsiz e-ticaret yazılımı denildiğinde akla ilk gelen sistemlerden biri olan OpenCart, yayınlandığı günden bu zamana büyük ir gelişim kaydederek, gerek site tasarımı, gerek ürün yönetimi, gerekse yönetici paneline eklenen özellikler ile profesyonel e-ticaret yönetimi deneyimi sunmaktadır.

OpenCart kurulumunu gerçekleştirdikten sonra, ürünlerinizi ekleyebilir ve satış yapmaya hazır bir e-ticaret sitesine ücretsiz sahip olabilirsiniz.

OpenCart ile Mağaza Oluşturmak ve Satış Yapmak

Ücretsiz e-ticaret sitesi yazılı olan OpenCart ile ürünleriniz için farklı kategorilerde mağazalar oluşturabilir ve ana sayfada ürünleriniz için özel kategori tanımlamaları yapabilirsiniz. (Sizin İçin Seçtiklerimiz, En Çok Satanlar.. vb.)

OpenCart ile anasayfa, ürün kategorisi ya da ürün detayları kısmında kullanılacak olan görsellerin boyutlarını dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Sınırsız kategori oluşturma, sınırsız ürün ekleme gibi gelişmiş özelliklere sahip OpenCart ile aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz.

 • Ürünleriniz için marka ve üretici firma ekleyebilirsiniz.
 • E-Ticaret sitenize gelen ziyaretçilere birden fazla dil seçeneği sunabilirsiniz.
 • Ürünleriniz ebatları ve ağırlıklarını belirtebilirsiniz.
 • Ürün detayları sayfasında, benzer ürün modülü kurabilirsiniz.
 • Ürünleriniz için indirim kuponları oluşturabilirsiniz.
 • Ürün değerlendirme ve yorum özellikleri ekleyebilirsiniz.
 • Farklı tedarikçilerden XML entegrasyonu ile ürün satışı yapabilirsiniz.
 • Online ödeme modülü ile dilediğiniz online ödeme sistemini kullanabilirsiniz.
 • SEO (Arama motoru optimizasyonu) çalışması yapabilirsiniz.

OpenCart e-ticaret sitesini ister manuel, isterseniz Turhost hosting paketlerinde bulunan cPanel ile tek tıkla otomatik olarak kurabilirsiniz. OpenCart ücretsiz e-ticaret sahibi olmak için yapmanız gereken ilk olarak bir domain (alanadı) kaydetmek ve Turhost web hosting paketlerinden ihtiyacınıza uygun olan paketi seçmektir.

Hiçbir teknik bilgi ya da yazılım bilgisine gerek duymadan, OpenCart sistemini kolayca kurabilirsiniz.

3- Magento Ücretsiz E-Ticaret Yazılımı

Magento, ücretsiz e-ticaret yazılımları içerisinde en çok tercih dilen sistemlerden bir tanesidir. PHP ile geliştirilmiş olan Magento, MySQL veritabanı kullanan, açık kaynak kodlu bir e-ticaret yazılımıdır.

İlk olarak 2000’li yılarda Varien tarafından geliştirilen Magento’nun tam olarak bir e-ticaret platformu olarak kullanıcılara sunulması 2008 yılında gerçekleşmiştir.

Magento E-Ticaret Yazılımının Genel Özellikleri

 • Ürün Listeleme özelliği ile dilediğiniz sayıda ürün girişi yapabilir, her ürün için birden fazla görsel ekleyebilirsiniz. Ayrıca ürünleriniz için açıklama metni oluşturabilir ve kullanıcılarınızın ürünleri değerlendirmeleri için beğendim/beğenmedim özelliği ekleyebilirsiniz.
 • Ürün listeleme sayfasında, gelişmiş filtreleme seçeneği ile kullanıcılarınızın aradıkları ürünlerini daha hızlı bir şekilde bulmasını sağlayabilir, navigasyon özelliği ile farklı sayfalara geçişlerini kolaylaştırabilirsiniz.
 • Ürün ve hizmetleriniz için farklı vergi dilimleri tanımlayabilir, stok takibi ve toplu ürün girişi yapabilirsiniz.
 • Üye hesaplarında bulunan sipariş durumu, teslimat adresi, fatura adresi ve bülten aboneliği durumlarını kontrol edebilirsiniz.
 • Satış sonrası destek için müşteri talebi alabilirsiniz.
 • Kredi kartı, PayPal, Authorize, ödeme çekleri gibi alternatif ödeme seçenekleri sunabilir, ayrıca EPAY, PAYU gibi 3. parti ödeme modülleri tanımlayabilirsiniz.
 • Birden fazla kargo seçeneği ile teslimat yapabilirsiniz.
 • E-ticaret sitenize gelen kullanıcılara, birden fazla para birimi gösterebilir, farklı dil seçenekleri sunabilirsiniz.

4- Joomla Ücretsiz E-Ticaret Yazılımı

Joomla, kurumsal web siteleri, bloglar ve e-ticaret siteleri için en çok tercih edilen hazır web sitesi yazılımdır. Ücretsiz e-ticaret sitesi kurmak isteyen kullanıcılar için gelişmiş özellikler sunmaktadır.

2005 yılında CMS kullanıcılarının hizmetine sunulan Joomla, aradan geçen yıllarda pek çok geliştirme güvenlik güncellemesi ile bugün dünyada en çok tercih edilen açık kaynak kodlu web sitesi yazılımlarından biri durumuna gelmiştir.

Joomla E-Ticaret Sitesi Genel Özellikleri Nelerdir?
 • Ziyaretçilerinize farklı dil seçenekleri sunabilirsiniz.
 • Esnek vergilendirme özelliği ile ürün ve hizmete göre vergi dilimi belirleyebilirsiniz.
 • Ürünlerinizin nakliye yönetimini yapabilirsiniz.
 • Sipariş bilgilerini listeleyebilirsiniz.
 • Sipariş onayı için mail gönderimi yapabilirsiniz.
 • Birden fazla para birimi girişi yapabilirsiniz.
Joomla E-Ticaret Sitesi Mağaza Özellikleri
 • JavaScript destekli panel ile web sitenizi dilediğiniz gibi yönetebilirsiniz.
 • Ürün ve hizmetleriniz için sınırsız sayıda kategori oluşturabilirsiniz.
 • Ürünlerinizin özelliklerini belirtebilirsiniz.
 • Stok durumu hakkında bilgiler girebilirsiniz.
 • Kullanıcılarınıza, kategori, üretici ya da fiyat bazlı filtreleme seçeneği sunabilirsiniz.
 • Ürün teslimat süreci hakkında bilgiler girebilirsiniz.
Joomla E-Ticaret Sitesi Yönetim Özellikleri
 • Her ürün için dilediğiniz kadar görsel tanımlayabilirsiniz.
 • Ürünleriniz için kilo, boy ve uzunluk gibi özellikler ekleyebilirsiniz.
 • Ürün ve hizmetlerinizi farklı kategoriler altında yayınlayabilirsiniz.
 • Fiyatlandırma bilgilerini vergi dahil ya da vergi hariç gösterebilirsiniz.
 • Satışlarınıza ait istatistiklere göz atabilir, kategorileriniz için analizler yapabilirsiniz.
 • Joomla yönetim paneli ile ürün stok bilgilerinizi kontrol edebilirsiniz.
 • Ürün satışları, iadeler, yıllık ve aylık kazançlarınızı kontrol edebilirsiniz.

Joomla ile ücretsiz e-ticaret sitesi sahibi olmak için yazılım bilgisine ihtiyaç duymadan web sitenizi yayınlayabilirsiniz. Turhost’ta bulunan Joomla Hosting paketi ile yönetim paneli üzerinden tek tıkla web sitenizi kurabilir, ürün ve hizmetlerinizi tanımlayarak satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Yazımızın en başından da belirttiğimiz gibi, e-ticaret sektörü her geçen gün büyümeye devam ediyor. Bir çok firma, fiziksel mağazalarında bulunan ürün ve hizmetlerini e-ticaret sitesi üzerinden online olarak kullanıcılarına sunmaktadır.

İnternetten satış yapmak ve para kazanmak için yukarıda bahsettiğimiz ücretsiz e-ticaret sitesi yazılımlarını kullanabilirsiniz. Bu sayede, yazılım bilgisine ihtiyaç duymadan, bilgisayarınıza program kuruyor gibi web sitenizi kurabilir, Türkçe yönetim paneli ile ürün ve hizmetlerinizi web sitenizde hemen yayınlamaya başlayabilirsiniz.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments