Site sahiplerinin kafasını kurcalayan, arama motorlarında iyi bir yer edinmenin başlıca kurallarından biri de kuşkusuz backlink profilidir. Oluşturduğunuz bu profil ne kadar güvenilir ve etkin olursa, başarı da o kadar kesin olacaktır.

Backlink sistemi, bir referans sistemi gibidir. İşe gireceğiniz zaman CV’nizde birkaç kişinin size kefaleti hakkında bilgi verir, telefon ve mail adresleriyle bunu desteklersiniz. Hakkınızda soru sorulabileceğini belirttiğiniz insanlar ne kadar yetkinse işe alınma sürecini o denli olumlu etkiler. Web siteleri için de benzer bir gerçeklik söz konusudur. Size bağlantı veren web sitesinin profili ne kadar etkiliyse, sitenize yansıması o kadar etkili olacaktır.

Ancak; Gıda sektöründe bir işe girerken, üst düzey bir doktorun tavsiyesi ne kadar işinize yararsa, alakasız bir web sitesinden aldığınız link de benzer işe yarayacaktır. Niteliksiz ve yalnızca dostane olduğu açık ve net şekilde belli olacaktır. Oysa Google’ın sıralama yaparken başlıca dikkat ettiği kriter ” fayda ve doğru bilgi ” yoludur. Bir arama motorunun amacı, en doğru ve çözüm içeren bilgiyi kullanıcıya aktarmaksa bunu en iyi ” gerçek referanslarla beslenmiş ” bir site aracılığıyla yapabilir.

Backlink edinmenin en basit yolları kuşkusuz işinizi en iyi şekilde yapıp referans bir site oluşturmaktan geçmektedir. Peki bunu yaparken sosyal bağlantılar sayesinde sitenizin güçlendirmeniz mümkün mü?

Elbette mümkün. İşte backlink edinmenin 11 basit yolu!

 1. Sosyal Medya’nın gücünü kullanın. Güzel bir paylaşım size binlerce backlink kazandırabilir.
 2. Yararlı paylaşımlar yapın. Öğretici ve özgün bir paylaşım size hiç beklemediğiniz geri dönüşler kazandırır.
 3. Mobil uygulama oluşturun! İnanılmaz bir geri dönüşü olacaktır!
 4. Ücretsiz ve indirilebilir ürünler oluşturun.
 5. Viral reklam yapın! Bu, insanları fark ettirmeden reklama alıştırma yöntemidir.
 6. Sitenizi dizinlere ekleyin : https://dmoztools.net/docs/tr/add.html
 7. Yabancı blogları takip edin; sürekli araştırma yaparak size sonuçlarını iletirler ( https://www.shoutmeloud.com/101-ways-to-get-quality-backlinks-to-your-blog.html )
 8. Quora gibi tartışma platformlarında boy gösterin, ilgi çekin.
 9. Kaliteli ve içerikdaş sitelere yorum ekleyin, nofollow bile olsa etkisi olacaktır.
 10. Stumbleupon kullanın!
 11. Türkçe backlink kaynaklarından faydalanın. ( https://www.backlink.com.tr/backlink/backlink-calismasi-yapmanin-68-yolu )

Son olarak elbette bizi takip edin.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments