Reklam ajansları, müşterilerinin ihtiyaçlarına göre pazarlama ve reklam kampanyaları oluşturan, reklam stratejileri ile onlara özel çözümler sunan firmaların çözüm ortaklarıdır. Rekabetin hızla arttığı ve dijital reklamcılık ve açık hava reklamcılıgı gibi reklam mecralarının fazlalaştığı son yıllarda hedef kitleye doğru, özel ve yaratıcı reklamlar üreten reklam ajansları daha ön plana çıkmaktadır.
Genel anlamda reklam ajanslarında birçok bölüm olmakla birlikte iki ana bölüm kilit pozisyondadır.

Şöyle ki;

Müşteri hizmetleri; Müşteriler ile etkiletişime giren ve müşteri ile yaratıcı ekip arasında aracılık yapan bölümdür. Müşterilerin, reklam ve pazarlama danışmanı gibi çalışırlar. Stratejiler oluşturur, müşteriye özel çözümler geliştirirler. Stratejileri nasıl konumlandıracaklarını ve müşterilerini nasıl ileri götürecekleri ile ilgili görüşler sunarlar.

Yaratıcı bölüm; Müşteri hizmetlerinden gelen bilgilere göre müşteriye özel ve yaratıcı çözümler üreten bölümdür. Bu iki bölüm birbiri ile çok sıkı bir koordinasyon içerisinde çalışması gerekir. Yaratıcı bölümde yer alan kişiler mal veya hizmetle ilgili mesajı hedef kitleye iletmenin değişik ve ilginç yollarını bulmak konusunda başarılıdırlar. Ancak unutulmamalıdır ki müşteriden gelecek doğru analiz çok önemlidir.
Firmalar doğru reklam ajansı seçerken bu iki bölümü, çalışmalarını çok iyi tanıyıp tahlil etmeleri önemlidir.

Reklam Ajansı Şirketleri Nasıl Çalışır?

Profesyonel Reklam ajanslarının amacı, müşterileri ile uzun vadeli ortaklık kurmaktır. çünkü müşteriye özel çözümler için analiz süreci müşteriyi tanıdıkça daha kolaylaşır ve doğru işler daha kolay üretilir. Reklam ajanslarının çalışma aşamalarını üç kategoriye ayırabiliriz;

Değerlendirme süreci;
 Reklam ajansının müşterisini tanıdığı aşamadır. Aslında bu çift yönlü bir tanımadır. Müşterisinin pazardaki payının, hedeflerinin, sektörünün yani firmayı baştan aşağıya tanıma sürecidir. Bu kısımda müşteri ve ajans sık sık toplanarak, beklentileri değerlendirir ve birlikte stratejilere karar verirler.
Yaratıcı süreç; Reklam ajansında müşteriye özel reklam ve pazarlama stratejilerinin geliştirildiği aşamadır. Hangi stratejiye göre çalışılacak ise ona göre projeler üretilir. Televizyon reklamı mı olacak yoksa yazılı veya görsel bir kampanya mı yapılacak? Buna göre birçok çeşit çalışma yapılır. En iyi reklam ajansları için reklam ve pazarlama aşamalarını müşterinin kendilerine “reklam ver” demesi olarak görmezler.
Uygulama aşaması; Belirlenen çalışmaların ilgili mecralarda gösterilmesi, duyurulması yani reklam verme aşamasıdır. Bu kısımda ajanslar sürekli geri dönüşleri izlenerek gerektiğinde stratejilerde gözden geçirirler.

Neden Reklam Ajansları ile Çalışmalıyım?

Bu soru sık sık sorulan sorulardan biridir. Birçok firma neden bir dijital reklam ajansı ile çalışılması gerekliliğini sorgular. Reklam verme veya reklam kampanyalarınızı yürütmek için bir ajansa ihtiyaç var mıdır?
İsterseniz kısaca neden bir reklam ajansları ile çalışmanız gerektiğine bir göz atalım;

  1. Reklam ajansları çeşitli reklam ve pazarlama araçlarında deneyimlidir. çünkü bünyelerinde birçok uzman ile birlikte çalışırlar. Reklam ajansı ile çalışmak aslında birçok konuda bilgili, tecrübeli uzmanlar ile çalışmaya benzer.
  2. Reklam ajansları size zaman kazandırır. çünkü eğer kendi başınıza uğramak isterseniz hem konuyu öğrenmek hem de uygulamak için vaktinizi harcamanız gerekiyor. Ancak internet reklam şirketleridoğru stratejiyi doğru şekilde ve hızlı biçimde üretirler.
  3. Reklam ajansları kullanılacak pazarlama ve reklam araçlarında daha doğru ve hedefe giden seçimler yaparlar. çünkü birçok müşterilerinde denedikleri için hangi aracın hangi stratejiye uygun olacağını uygulamalı olarak bilirler.
  4. Reklam ajansı ile çalışmak sizin tasarruf etmesini sağlar. Bir ajans kullanılacak araçları daha uygun maliyetler ile sağlayabilir.
  5. Sizin pazarlama ve reklam stratejinizin başarısı reklam ajansının başarısıdır. Sonuçta başarılı işlerle reklam ajansları da büyürler.

En iyi reklam ajansları ile çalışmak size rakipleriniz önünde çok hızlı ilerlemenizi ve marka bilinirliğinizin daha artmasını sağlayacaktır.

Kaynak: www.morinek.com

Kurumsal ve profesyonel reklam ajans çözümleri için Morinek Ajans ile iletişime geçebilirsiniz.

Morinek Reklam Ajansı İletişim Bilgileri
Tel: 0212 909 38 40
E-mail: info@morinek.com
Adres: Barış Mah. Nigar Sok. B-Blok Çitilkent Apt. No: 3 / D: 3 Megakent – Beylikdüzü / İstanbul
Harita: https://goo.gl/maps/GETJiKpTAYJ2

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ayşegül
Ayşegül
3 yıl önce

Morinek reklam ajansından bizde hizmet aldık neşe hanım bir logo yapmıştı gerçekten ALLAH razı olsun çok güzeldi. Tekrar logo alsam yine onlardan alırım.