Makat hastalığı denince ilk akla gelen hastalık olan hemoroid (basur) 4 insandan 3’ünde görülmektedir. Hastalığın sebebi toplardamarların genişlemesidir. İç hemoroid ve dış hemoroid diye 2’ye ayrılmaktadır. Bunların şikayetleri tamamen birbirinden farklıdır. Bu sebepten dolayı erken teşhis çok önemlidir.

Hemoroid’in dereceleri ve tedavi yöntemleri nelerdir ?

1. Derece hemoroidler için tuvalet alışkanlıklarını ve yeme-içme düzenini değiştirmek yeterlidir.

2. 3. Derece hemoroidler için üstteki tavsiyelerden sonra ilaç tedavilerine başlanır. Eğer sonuç alınamazsa alttaki yöntemlere başvurulur.

4. Derece hemoroidlerin tedavisi kesinlikle Ameliyattır.

Hemoroid’e sebep olan sorunlar neledir ?

Kabızlık (Konstipasyon), Gebelik ve Normal Doğum, Fazla Kilo (Obezite) genellikle basur’a sebep olan başlıca sorunlardır.

Hemoroid’in belirtileri nelerdir ?

Rektal kanama Ağrı, Makatta ele gelen şişlik, Akıntı, makatta ıslaklık hissi, Kaşıntı hastalığın belirtilerindendir. Bunlardan bir veya daha fazlasını yaşıyorsanız en yakın hastaneye gitmenizi öneririz.

Hemoroid’in tanısı nasıl konulur ?

Başvurduğunuz hekime sorunlarınızı anlatırsanız, sizden bazı tahliller isteyebilir. Sonrasında duruma göre anal muayene yapılabilir. Eğer tanı konulamıyorsa rektoskopi istenebilir. Bu kesin sonuç veren bir yöntemdir. İlerleyen zamanlarda genellikle kolonoskopi yapılır.

Hemoroid’in tedavi yöntemleri nelerdir ?

Çeşitli yöntemlerle ishal edici yollara başvurulabilir. Çünkü kabızlık makatı zorlayacak ve şiddetli acıya sebep olacaktır. Bir başka yöntem ise krem yöntemidir. Pomatlar ile birlikte lokal krem işlemi yapılabilir. En son yöntem ise cerrahi tedavidir. Cerrahi tedavinin başlıca adımları şöyledir: Skleroterapi, Bant ligasyon, Lazer tedavisi. Ama genellikle üçüncü dereceye kadar olan hemoroidlere uygulanır.

En iyi Hemoroid doktoru hangisidir ?

Her doktorun kendine özgü yöntemleri vardır, ancak benim Ankara için önerdiğim bir doktor var. Önceden bir akrabamı buraya yönlendirdim gerçekten çok ilgili olduğu için blog okuyucularıma da önermek istedim. Hemeroid tedavisi ankara içinde ki en güzel kliniktir. Alanındaki en uzman doktor Op. Dr. Mustafa IŞIK’tır bunu sizlere gözüm kapalı bile söyleyebilirim.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments