Güneş Enerji Sistemleri kurulurken veya kurulum öncesi fizibilete çalışması yapılırken en önemli noktalardan birisi de güneş paneli fiyatları olacaktır. Güneş Enerji Sistemleri kurmayı düşünen veya bu konu hakkında araştırma yapanların ister bireysel olsun ister kurumsal güneş paneli fiyatları konusunu da göz önünde bulundurarak yapmalıdır.

Devletin bu konuda hükümet politikalarının dışında ciddi teşvikleri ve yönlendirmeleleri bulunuyor. Enerji sistemleri kurmak isteyenlerin mutlaka devlet teşviklerinden yararlanmaları gerekmektedir çünkü hem maddi olarak hem de kurulum aşamasındaki teknik destek olarak ciddi katkılar sağlamaktadır.

Güneş Enerjisi Panel Fiyatları belirlenen kriterlere ve bazı özelliklere göre değişiklik gösterebilir.

Güneş Paneli Fiyatları Neye Göre Değişir?

Güneş Paneli Fiyatları ,sağlayacağı akıma, teknolojisine, gelişmişliğine, özelliklerine, teknik yeterliliklerine ve daha birçok niteliğine göre değişiklik gösterebilir. 

Güneş Paneli Fiyatlarında değişiklik arz eden en önemli nokta ise günaş panelleri sınıflarına göredir. Sınıflarına ve çeşitlerine göre güneş paneli fiyatları arasında fiyat farkları vardır.

Kısaca Güneş Panelleri için belirlenmiş sınıflara ya da çeşitlere değinmek gerekirse şöyle diyebiliriz.

  1. MonoKristal Güneş Panelleri
  2. PoliKristal Güneş Panelleri

Güneş Enerji Sistemleri değerlendirilirken Monokristal Güneş Panelleri eski bir teknoloji olarak değerlendirilir ancak buna rağmen uzmanlar tarafından da en verimli güneş paneli sınıfı olarak görülür. Verim oranı %15 ile 18 arasında değişmektedir. Bu nedenle güneş paneli kurulumunda uzmanların en çok tercih ettiği çeşit monokristal güneş panelidir.

PoliKristal Güneş Panelleri ise birçok kristal hücresinin bir araya getirilmesi ile elde edilmiş bir güneş paneli çeşididir. Mono panellere göre daha az verimli olan bu çeşit aynı zamanda daha az dayanıklıdır. Polikristal güneş panelinin tercih edilmesinin en büyük sebebi farklı açılardan gelen güneş ışınlarını toplayarak enerji elde edebilmesidir. 

Güneş Paneli Fiyatları ve Sağladığı Tasarruf

Güneş Paneli Fiyatları göz önüne alındığında sağladığı tasarrufun yanı sıra sağlayacağı enerji üretimini de göz önünde bulundurmak gerekir. Güneş Enerjisi Sistemlerine bir masraf olarak bakmak veya değerlendirmek doğru olmayacaktır. Neticede bir enerji sistemine yatırım yapılıyor ve harcanan para kendi kendini yeniden enerji üretimi ile tedarik ediyor.

Güneş Enerjisi Sistemleri bu şekilde değerlendirilir ve kurulum aşamasında maliyeti düşürmek adına kalitesiz, ucuz parçalar kullanılırsa en büyük yanlışlardan birisi yapılmış olur.

Güneş Panelleri Ne İşe Yarar?

Güneş Paneli Fiyatları kadar ilgilenilmesi gereken şey, güneş panellerinden ne beklendiği, ne kadar verim beklendiği ve ne kadar üretim beklendiğidir. Tüm kurulum aşamalarını sürdürürken yukarıda belirttiğimiz özelliklere değinen sorulara doğru cevaplar verilirse güneş panelinden en yükek derecede verim elde edilmiş olunur.

Güneş Panelleri doğayı korur ve maddi anlamda büyük bir tasarruf sağlar. Halk arasında Bedava Elektirik olarak da adlandırılan güneş panelleri sağladığı tasarruf dikkate alındığında harcanan kurulum ücretini kısa zamanda telafi ederek halk arasında kullanılan Bedava Elektirik kavramına uygun hale gelir.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments