Hepimizin bildiği gibi dantel hanımların vazgeçilmezi ve aynı zamanda evlerin bir numaralı aksesuarlarıdır. Ülkemizde hemen hemen dantel olmayan hiç bir ev yoktur kullanım alanı o kadar geniştir ki televizyon örtüsünden tutun da büfe içlerine, masa örtüsünden mutfak dolaplarına kadar birçok alana yayılmış vaziyette hayatımızda yer etmiştir. Kullanım açısından sadece sergi ve gösteriş amaçlı evlerimizde bulunmaktadır. Eskilerden beri Türk örf ve adetlerinde bulunduğu için günümüze kadar ulaşmıştır.

Dantel örnekleri çok farklı tarz ve çeşidi ile mevcuttur. Çeşitliliğin çok fazla olması ve kullanım alanının bu kadar geniş olmasına sebep olmuştur. Bulunabilecek her türlü dantel örneği ile yeni türde modeller oluşturulmakta ve her geçen gün yeni tarzlar ortaya çıkmaktadır. Hanımların çok fazla önem verdikleri bir tür olan dantel genel olarak tığ, iğne veya ince şiş ile oluşturulmakta ve işlenmektedir.

Tığ ile yapılan dantel örnekleri daha ince ve zarif görünmekte dolayısı ile hanımlar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra şiş ile yapılanlar hem biraz daha kalın görünmekte hem de tercih edilme oranı daha düşük olmaktadır. Son olarak diğer bir dantel işleme aleti olan iğne ise oldukça ince ve zarif bir görünüm sunmaktadır. İğne ile yapılan danteller adeta bir şaheser niteliğinde olduğu için hanımlar oldukça beğenmekte ve tercih etmektedir.

Dantel Örnekleri Nelerden Oluşur

Dantel genellikle estetik ruhu güçlü insanlar tarafından oluşturulur. Mesela bir dantel örneği ortaya çıkarılırken doğanın ve evrenin güzellikleri göz önüne alınarak dantel örnekleri oluşturulur. Bu örnekler genellikle güzel çiçekleri, ağaçları, kuşları ve bir takım böcekleri içerir. Bu nedenle ortaya güzel sonuçlar çıkmaktadır.  Danteller genellikle beyaz iplikle oluşturulur fakat dantel yapımındaki çeşitlilik ve fazlalık bu ipliklerin zamanla renklenmesine olanak sağlamıştır. Danteller genellikle havlu kenarlarına, örtü köşelerine ve yastık kılıflarına montelenmiş vaziyette olsa da sade olarak da kullanılmaktadır.

Dantel Fiyatları Ve Sebepleri

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi dantel örnekleri iğne, tığ ve şiş olmak üzere üç farklı türde piyasada bulunmaktadır. Bu sonuç ise fiyat farkını ortaya çıkarmıştır. En pahalısı iğne, tığ ve şiş olmak üzere çoktan aza fiyatlandırılmışlardır. İğne oyalı dantelin pahalı olmasının nedeni yapımında çok fazla zaman harcanması ve bittikten sonra size zarif bir görünüm sunmasıdır. Diğerleri de zaman ve zariflik verilerine göre sıralanmış ve fiyatlandırılmış olarak piyasada satılmaktadır. İstediğiniz her modele internetten ulaşabilirsiniz.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments