Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere müzik yapımı ve dağıtımı hakkında bir kaç bilgi vereceğim. Bu sayede yapacağınız iş hakkında aklınızdaki soru işaretlerini aşağı yukarı cevaplamış olacağım. Bu konu eskiden beri internette aranan ancak pek kaynağı olmayan bir konu. Ben işinin ehli olan bir arkadaşımın yanına gidip sizler için özel olarak araştırdım. 2 saatlik bir konuşmanın ardından hemen kolları sıvayıp blog yazımı yazmaya başladım.

Bu miktarlar her şarkı yada her albüm için aynı olmayabiliyor. Yapım şirketi size ayırdığınız bütçe doğrultusunda ücretler çıkartabilir. Ben ortalama bir maliyet hesabı yapacağım ve gerekenleri sırasıyla anlatacağım.

Öncelikle unutmayalım ki bu iş gaza gelerek yada oradan buradan bulduğunuz besteleri aranje edip piyasaya sürmek değildir. Reklam vermek için çok paranızın olması gerekiyor, bir kitleniz yoksa şarkı çıkartmanın sizin için kardan çok zararı olacaktır. Çok paradan kastımı aşağıda anlatacağım. Ancak bu konuda önerimiz amatör çalışmalarınızı internet ortamında paylaşmak ve bir kitle toplamaktır. Bodoslama dalarsanız yere çakılacağınıza emin olabilirsiniz. Eğer inanmıyorsanız ünlü olan kişilerin hayatlarını araştırabilirsiniz. Eskiden internet mi vardı ? diyorsanız bunu da size şöyle söyleyebilirim ki sizin başınıza İbrahim Tatlıses’in ünlü olduğu gibi bir olay başınıza gelmez. Ünlü olanlar da genellikle halka açık mekanlarda şarkı söyleyerek yada önceden ünlü olan kişiler ile birlikte gezip adını duyurdular. Bana tepkiler gelebilir ama bence bu piyasada bu işler böyle gelişiyor.

Konuyu saptırmadan hemen maliyet hesaplarına geçeceğim, hazır mısınız ?

Albüm yapım ücreti ne kadardır ?

Şarkıyı kendiniz yazacaksanız bunların dinlenir hale getirilip düzenlenmesi gerekmektedir. Bunu yapan kişilere aranjör denir. Aranjörlerin ayrı ayrı fiyatları vardır genellikle hepsi değişkendir. Ortalama ve en düşük fiyatlardan düşünürsek, şarkı başı 5.000 TL + Stüdyo ve müzisyen maliyetleri 10 şarkı için aşağı yukarı 75.000 TL tutacaktır.

Gelelim ikinci adıma, mix ve mastering yapılma aşaması en önemli kısmıdır. Bu kısımda bütün şarkının dinleyiciye ulaşmadan önceki en son halidir. Bunun da maliyeti en düşük miktardan hesaplarsak şarkı başı 1.500 TL, 10 şarkı için de toplamda 15.000 TL eder.

Hadi bakalım daha başlamadan 90.000 TL cepten gitti, ama hala piyasada albümümüz yok. Size bu aşamada herhangi bir yapım şirketi gerekmektedir. Bu şirket ile maximum 5 yıllık bir sözleşme yapmak gerekiyor. Bunu tabi ki şirketten şirkete değiştiği için pek saptamak mümkün değil. Kitlenizin olmadığını varsayarsak mutlaka bir desteğe ihtiyacınız olması gerek. O yüzden kesinlikle şirket ile bağlantı kuruyoruz.

Tabi gider gitmez sizi buyur etmiyorlar, kendinizi onlara anlatıp yatırım yapmaları için ikna etmelisiniz.

Klip çekim maliyeti ne kadardır ?

Geldik en can alıcı noktalardan birine, artık genellikle youtube üzerinden yayınlanacak elle tutulur bir klip için ortalama 10.000 TL gidecektir. Fotoğraf çekimleri, montajlar, baskılar ve ıvır zıvır giderler için de 10.000 TL daha gidecektir.

Evet, daha elimizde bir şey yok ve yaklaşık 110.000 TL harcadık.

Sıra geldi güvenilir bir yapımcı bulmaya, bu çok zor bir iştir. Diyelim ki buldunuz ve piyasaya süreceksiniz. İlk önce sözleşme yapmanız gerekmektedir, hadi ünlü oldunuz. %30 bütün konserlerinizden ücret alacaklardır. Ancak ki harcadığı para daha fazla ise %60 kadar alabilirler. %30’a anlaştığınızı varsayarsak 3.000 TL verdiniz. 7.000 TL cebinize kalmıyor, hemen sevinmeye gerek yok. Orkestra için hemen hemen 3.000 TL gidecektir. Kalan 4.000 TL’den de %18 vergi vereceksin. Ivır zıvırları da harcadıktan sonra sana kalacak para asgari ücret kadar bile olmayacaktır. O da zaten ekibin yemeği vs. çar çur olacaktır.

Yani buradan çıkartacağın sonuç bir ünün yoksa bu kadar parayı harcamak aptallık olacaktır. Ama sen yine de ben çıkartacağım diyorsan bu kadar ücreti göze alabilirsin.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
4 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Yusuf Savsak
Yusuf Savsak
3 yıl önce

Selam! Ben Yusuf,16 yaşındayım.Kendi yazdığım 100+ şarkı sözü var ve 17 tane de bestem var.Benim düşüncem şuydu; İlk şarkımı yayınlarım,oradan elde edeceğim gelirin bir kısmıyla 2.şarkımı da yayınlarım ve sonrası çorap söküğü gibi gelir.Ama bilin bakalım ne eksik? Tahmin etmişsinizdir;ilk şarkıyı çıkaracak para :). Büyük yapım şirketlerinden biriyle anlaşma yapıp çok daha az para vererek yahut vermeyerek ilk şarkıyı çıkarabilir miyim? Bunu öğrenmem benim için çok önemli.Lütfen cevaplar mısınız? Ha bir de ben şuan 6 kitap ve 2 senaryo yazıyorum.Bunları da göz önünde bulundururlar mı,bunu da merak ediyorum(Hani gelecek vaat etmek falan işte)Cevaplarsanız çok mutlu olurum,araştırmanız için teşekkürler.İyi akşamlar dilerim… Read more »

Berkay İnan
Reply to  Yusuf Savsak
3 yıl önce

Selam! Yeni bir proje üzerinde çalışıyoruz. Projemizin amacı sesini duyuramamış yeni sanatçılara bağış sistemiyle fon bulmak, albüm masraflarını bağış sistemiyle karşılamak. Sanatçıdan istediğimiz şarkının demosunu sitede paylaşması. Çok basit ve hızlı bir sistemle çalışmayı hedefliyoruz Geliştikçe diğer sanat alanlarına da katkıda bulunacağız. Bu konuda sizin gibi genç sanatçıların da fikrini merak ediyorum açıkçası. Sizce böyle bir projeyle büyük kitlelere ulaşabilir miyiz? Fikrinizi bizimle paylaşırsanız çok mutlu oluruz. Teşekkürler!

Ladykugu
3 yıl önce

Çok güzel bir fikır 👍👍

Erdem Arslan
Erdem Arslan
3 yıl önce

berkay size ulaşabileceğim bir e posta verirmisiniz