Kurumsal SEO, kurumsal kimliğini güçlendirmek isteyen markaların mutlaka göz önünde bulundurması gereken bir arama motoru optimizasyonu çalışmasıdır. Arama motorları sonuçlarında sektörel kelimelerde yükselmek ve internet kullanıcısı olan her potansiyel müşteriye ulaşmak adına SEO çalışması her marka tarafından mutlaka SEO uzmanları ile birlikte yürütülmesi gereken bir çalışmadır.

Kurumsal SEO çalışması marka niteliği taşıyan her firma için yapılan SEO çalışmalarının yalnızca bir çeşidir.

Kurumsal SEO Çalışması Yapan SEO Ajansları!

 

Kurumsal SEO çalışmaları SEO ajansları bünyesinde faaliyet gösteren SEO uzmanları tarafından yapılmalıdır. Freelance olarak SEO hizmeti veren kişilerin Kurumsal SEO çalışmaları pek sağlıklı yürümemektedir. Freelance bir SEO uzmanı aynı anda birçok müşterinin SEO çalışmalarını yürütüp yönettiği için olması gerektiği gibi bir SEO çalışması beklenemez.

SEO Ajansları bünyesinde birden fazla SEO uzmanı bulundurduğundan dolayı yeri geldiğinde tek bir markanın Kurumsal SEO çalışmalarına bir SEO danışmanı atayarak yapılacak SEO çalışmalarını en iyi şekilde yürütür.

Günümüz devrini bir internet çağı olarak nitelendirirsek, firmalar ve markalar için SEO çalışması çok büyük önem arz etmektedir.

Kurumsal SEO Nasıl Yapılır?

Kurumsal SEO çalışmaları belirli aşamalardan oluşmaktadır. 

Rakip analizi, anahtar kelime araştırması, site içi SEO çalışmaları, Backlink sağlanması, profesyonel içerik üretimi, Sosyal Medya Stratejisi ve Raporlama gibi aşamalardır.

Rakip Analizi : Aynı sektörde faaliyet gösteren diğer firmaların yada markaların SEO alanından hangi çalışmaları yaptığının belirlenmesi aşamasıdır.

Anahtar Kelime Araştırması : Markanın sektörüyle alakalı arama motorlarında en çok aranan kelimelerin belirlenmesi ve bu kelimelerin marka değerine uygunluğunun belirlenmesi aşamasıdır.

Site İçi SEO Çalışmaları : Yapılan rakip analizi ve anahtar kelime araştırmasına göre belirlenen anahtar kelimelere göre markanın web sitesinde SEO çalışmalarının yapılmasıdır. Web sitede yer alan içerikler, görseller ve linkler belirlenen anahtar kelimelere göre düzenlenir yok ise yeniden inşa edilir.

Backlink Sağlanması : Kaliteli ve özgün sitelerden organik backlink hizmeti alınmasıdır. Belirli ölçülerde, belirli sitelerden düzenli olarak backlink sağlanması gerekmetedir. Eğer profesyonel bir backlink sağlanmaz ise arama motorları tarafından sitenin spama alınmasına ve arama sonuçlarında çok gerilerde çıkmasına neden olur. 

Sosyal Medya Stratejisi : Sosyal Medya’da paylaşılan kaliteli ve ilgi çekici içerikler ile ziyaretçi sayısı arttırılır. Sosyal Medya paylaşımları ile hangi tür içeriklerin daha çok ziyaretçi çektiği, hangi çeşit içeriklerin daha fazla tıklanarak ziyaret edildiği analiz edilerek bir Sosyal Medya Stratejisi oluşturulur.

Raporlama : Kurumsal SEO çalışmalarının profesyonel bir hizmet olduğunun delili olarak sunabileceğimiz raporlama hizmetidir. Yapılan raporlama sayesinde marka için yapılan SEO çalışmalarının ne aşamada olduğu, hangi SEO çalışmalarının yapıldığı gibi önemli etkenler raporlar halinde sunulur.

Kurumsal SEO Ajansı Tercih Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bu çalışmalar bir ajans tarafından yürütülmelidir. Çalışılacak SEO ajansı belirlenirken aşağıdaki özellikleri barındıran SEO Ajansları ile çalışılmalıdır.

  • Arama motorlarının algoritmalarını ve çalışma prensiplerini suistimal eden SEO çalışmaları yapan SEO ajanslarından uzak durulmalıdır.
  • Bazı illegal programlar veya etik olmayan yöntemler ile SEO çalışmaları yapanlara kısa sürede belirlenen anahtar kelimelerde yükselişe geçirdiği gözlenmişse de bir süre yapılan tüm çalışmalar arama motorları tarafından spam çalışmalar olarak nitelendirilip sitenin arama sonuçlarından engellenmesine veya gerilemesine neden olur.
  • Kurumsal SEO çalışmaları kısa vadede etki gösterecek çalışmalar değildir. 1 ay gibi, 1,5 ay gibi kısa sürelerde aram sonuçlarınd en üst sıraları vaat eden ajanslarla asla çalışılmamalıdır. Zira ciddi ve titizlikle yürütülmesi gereken bu çalışmaları 6 ay ile 1 yıl gibi bir süreyi kapsamaktadır.
  • Son olarak çalışılmayı düşünülen SEO ajansının daha önce çalıştığı markalara yaptığı SEO çalışmaları incelenmeli, referans olarak gösterilen firmaların arama sonuçaları göz önünde bulundurulmalıdır.
cloud-server
avatar
  Yorum Aboneliği  
Yorumu Bildir