Merhaba arkadaşlar, uzun süredir blog yazısı yazamıyorum malum üniversite öğrencisi olmak zor. Vizeler, finaller, staj derken arkama baktım ki günler geçmiş gitmiş. Kıyıda köşede kalan bir blogumun olduğu geldi aklıma. Uzun süredir aklımı kurcalayan bir konuyu sizler için araştırdım. Bu konu aslında herkesin yaşadığı ama pek ismi bilinmeyen bir konu; influencer marketing.

Influencer Marketing Nedir ?

İnfluencer marketing nedir ? İnfluencer marketing, instagram, twitter, facebook veya youtube gibi platformlarda takipçileri yüksek ve fenomen olmuş kişileri kullanarak reklam yaptırma stratejisidir. Son zamanların gözde pazarlama stratejisi olan influencer marketingi, pazarlama konusundaki ihtiyaçlarınızı karşılayacak en uygun platformdur. Bu hizmet CCMediaHouse ile markanıza değer katarken sizlerde çalışmalarınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Aslında uzun süredir olan bir konu ancak ülkemizde youtuberliğin gelişmesi ile daha çok gündeme gelmeye başlamıştır. Tam olarak açıklamak gerekirse Youtube,Facebook,Twitter,Periscope,Instagram gibi sosyal medya sitelerinden yüksek takipçi sayılarına sahip kişilerin markaların reklamlarını fark ettirmeden yapmasıdır. Örnek vermek gerekirse yeni çıkan bir bilgisayarı oyun oynayan bir youtuberin kullanması ve sizlere aktarması gibi.

Influencer Marketing Neden Tercih Edilir ?

İnsanlar genellikle reklamın reklam olduğunu bildiği için izlemek istemez. Örnek vermek gerekirse youtubede karşınıza bir reklam çıktı saniyenin hemen dolmasını ve bir an önce kapanmasını istersiniz. Ama influencer marketing öyle değil. Siz reklamın farkına varmasanız bile fenomenin videolarını seviyorsanız izlersiniz. Ancak her reklam gizli olacak ta değil, direk olarak söyleyenler de var. Atıyorum Danla Bilic bir ruj markasını sizlere önerebilir yada Orkun Işıtmak reklam veren markanın bir arabasına binebilir. Bu sizin bilinç altınıza işleyecektir. En çok tercih edilmesinin sebebi de reklam değilde doğal bir şekilde sizlere sunulmasıdır.

Yapılan bir araştırmaya göre ufak kitleli influencer marketing yapan kişilerin bile satış yapma hacminin diğer reklamlardan daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır.

Influencer Marketing Ücretleri Ne Kadar ?

Bu konuyu youtube üzerinden anlatmak istiyorum, çünkü en çok bu sektörde kullanılıyor. Genellikle insanlar kanalların socialblade istatistiğine bakıyor ve adsense gelirlerini tek kazanç sanıyor. Ben fazlalık yapmasın diye reklamları kapatan youtuberleri bile gördüm. Çünkü ortalama 1 milyon aboneli kanallar bile 10 saniye reklam için 20.000 TL + KDV gibi uçuk fiyatlar isteyebiliyorlar. 6 Ayda 1 iş gelse bile 1 yıl rahatça yaşayabilirler. Ama ben bazı fenomenler ve ajansları ile iletişime geçip ufak bilgiler aldığımda ayda ortalama 10 iş geldiğini öğrendim. Çok şaşırdım, bu yüzden video çekip çok az para kazandığını söyleyen ve sizlerden bağış isteyen youtuberler o kadarda masum olmadığının kanaatine vardım.

Başarılı Influencer Marketing Örnekleri

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments