Günümüzde Dolar dünya ülkelerinin ortak para birimi haline geldi. Genel olarak ülkeler yaptıkları ithalat ve ihracatlarını dolar üzerinden gerçekleştirmektedir. Hatta gelişmiş ülkeler çoğunlukla dolar rezervi de yapmaktadır. Türk Merkez bankası da dolar rezervi tutuyor. Bu yüzden dolardaki hareketlilik piyasaları etkilemektedir. Bunun sonucu olarak piyasalar içerisinde yaşanan dalgalanmalar da ticarete etki etmektedir. Dolar ve piyasaların doğru orantı içerisinde olduğunu söyleyebiliriz. Doları dolayısıyla piyasaları etkileyen olaylar siyasi gelişmeler, sosyal gelişmeler oluyor.

Olası bir savaş, darbe girişimi, herhangi bir ülkede yapılacak seçimler, diplomatik ilişkilerdeki gerginlikler hemen doların fiyatı üzerinde etki ediyor. Buna en yakın verebileceğim örnek, Mayısın son haftası düşüşe geçen dolar Katar’da yaşanan kriz ile yükselişe geçti. Katar krizi ile 3,54 TL’nin üzerine çıkan dolar, piyasaları etkileyen olaylar karşısında sürekli değişen bir ivmeye sahip. Türkiye’nin yakın ilişki içinde olduğu Katar ile Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Yemen terörü desteklediği gerekçesiyle Katar’la olan diplomatik ilişkilerini kesti. Bu durum doların yükselmesine sebep olurken dünya borsalarını da etkiledi. Katar krizinin altında yatan sebep olarak Arabistan ve İran arasındaki rekabet olduğu söylenmektedir. Tüm bu olaylardan Türkiye’nin nasıl etkileneceğini zamanla göreceğiz. Katar bizim için yurtdışı müteahhitlik işlerinde önemli bir paya sahip. Ayrıca en önemli yatırımcılarımızdan biridir. Bu da risk primlerinin bize yansıyıp yansımayacağı konusunu ortaya çıkarıyor. Bu konudaki yorumlara ve en doğru bilgilere ulaşmak için ve piyasalar hakkındaki daha fazla bilgi için Capitalin piyasalar linkini kullanabilirsiniz.

Türkiye dış dünyaya bağımlı bir ülke.  Bağımlı olduğu bu ülkelerle olan alışverişinde dolar kullanıldığı için doların iniş çıkışlarından fazlasıyla etkilenmektedir. Ticaretimiz için doların düşük seviyelerde ilerlemesi bizim yararımıza olacaktır. Bu durum bizi sürekli doların takibine zorlamakta ve planlarımızı yaparken doların alabileceği seviyeleri göz önünde bulundurmaya mecbur bırakmaktadır. Doların hareketleri ve piyasalardaki olayları daha ayrıntılı görmek, etkileri hakkında bilgi sahibi olmak için capital.com sitesine bakabilirsiniz. En güncel piyasa olayları ve haberlerini bulabileceğiniz harika yazılar bulunuyor. Piyasalarda neler olup bittiğini takip edebilirsiniz.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments