Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere bloglar hakkında bilgiler vereceğim. Bildiğiniz gibi ben 4 yıldır blog yazıyorum. Bunun bana çok faydası oldu diyebilirim. Mesela bir örnek verecek olursam edebiyat gibi derslerimde etkisi yüksek oldu, bir metin yazarken daha yaratıcı davranabiliyorum. Bunun yanı sıra akıcı şekilde konuşabiliyorum. Yani demem o ki blogunuzu kimse okumasa bile siz yazmaya devam edin, bu sizleri geliştirecektir.

Blog Çeşitleri Nelerdir ?

Kişisel Blog: Bu bloglar genellikle her insanın açabileceği bloglardır. Duygu ve düşüncelerinizi yazarak bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz.

Kurumsal Blog: Şirketlerin güncel duyuruları ve yarışmaları yayınladıkları bloglardır. Genellikle güncel olmazlar, ama seo açısından önemlidirler.

Genel Blog: Benim de kategorim olan blog çeşididir. Her türlü bilgiyi kişisel şekilde olmaksızın paylaşabilirsiniz.

Kişisel Blog Nasıl Açılır ?

Kişisel blog açmak için ücretli ve ücretsiz servisler vardır. Bunun en popüleri olan blogger ücretsiz blog açmak mümkün. İster alan adınıza isterseniz de blogspot alt alan adını kullanabilirsiniz. Ancak bunu önermiyorum, çünkü önü açık bir platform değil. Herkes arkasında Google olduğu için seviyor ama profesyonel bloglar bunu paravan blog olarak kullanmaktalar.

Size benim en sevdiğim blog açma yöntemini anlatmak istiyorum. WordPress ile blog açmak sizleri hem geliştirecek. Hemde hosting yani sunucu ile haşır neşir olmanızı sağlayacaktır. Unutmayalım ki en iyi blogger kendini geliştiren ve bunları insanlar ile paylaşan bloggerdir.

WordPress Blog Nasıl Açılır ?

Bunun önermediğim olan sürümü web sürümüdür. Hosting almadan wordpress.com üzerinden üye olarak açabilirsiniz. Saniyeler içinde blogunuz hazır olacaktır. Ama bir hosting alıp sunucu dosyalarını kurmak sizlerin bütün dosyalara erişmenizi sağlayacaktır. Demem o ki bu sizin gelişmenizi kolaylaştıracaktır. Eğer açmayı bilmiyor iseniz önceden yazdığım WordPress Site Açmadan Önce Yapılması Gerekenler konusunu okumalısınız.

Neden Blog Açılır?

Üstte de belirttiğim gibi her insanın bir blogu olmalıdır. Yaptığınız iş hakkında olsun hobileriniz hakkında olsun her türlü bilgiyi paylaşmak hem kitlenizi hem sizi geliştirecektir.

Blogların Özellikleri Neler Olmalı ?

  • Tamamen size ait içerikleri barındırmalı,
  • Gündem konularını takip etmeli ve güncel içerikler girmelisiniz,
  • Hem size hem okuyucuya yarar sağlamalı,
  • Bildiğiniz konular üzerinden gitmelisiniz,
  • Samimi ve doğru bilgi vermeli,
  • Tasarım basit ve görsel olmalı,

Blog Yazarak Para Kazanmak

Evet arkadaşlar yanlış duymadınız, blog yazarak para kazanmak mümkün. Ancak blogunuzu açarken ilk gayeniz bu olmamalı. Çünkü bu sizin yaratıcılığınızı hep düşürecektir. Spam içerik yapmak hem google’nin hemde kullanıcıların hoşuna gitmez. Peki biz bu parayı nasıl kazanacağız ?

Adsense Reklamları: Bunun bir çok yöntemi var en popüler yöntemi Adsense reklamlarıdır. Sitenize başvuru yaparak reklam kodlarını eklemeniz gerekmektedir. Genellikle banner şeklinde olan bu reklamlar kullanıcı dostu olduğundan kullanıcılarınızı rahatsız etmeyecektir.

Tanıtım Yazısı: Bu reklam türleri seo yapan kişiler tarafından genellikle en çok tercih edilen yöntemdir. Reklamverenler bir konu belirler ve ister sizin ister onlar tarafından yazılır. Siz bağlantı vererek yada viral şekilde paylaşım yapabilirsiniz.

Zaman geçtikçe farklı kazanç modelleri ortaya çıkacaktır. Ben hepsinden bahsetmek istemiyorum. Çünkü binlerce model mevcut, bunlar en çok kullanılan yöntem olduğundan sizlerin işlerine yarayacaktır. Zaten blogu açıp gelişmeye başladığınızda kendi kendine bunları öğreneceksiniz.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments