El işi sanatları yetenek ve tecrübeye dayalı bir çalışmanın ürünüdür. Her branşın kendine has incelikleri mevcuttur. İğne oyası havlu el sanatlarının dikkat isteyen kollarındandır. Teknik çalışma ile başarılı sonuçlara kısa sürede ulaşılması kaçınılmazdır. Havlu kenar çalışmaları dantel, kurdele, boncuk, iğne oyası gibi çeşitlere sahiptir. Bunlar arasında en zahmetli olanı iğne oyasıdır. Çalışmanın en güzel yanı ise işlenen ürünün heyecanla takip edilmesidir. Havlu üzerinde ki görsel çalışma ivme kazandıkça sanatkârın eseri de ortaya çıkmaktadır.  Genel olarak mutfak havluları üzerinde çalışmalar gerçekleşmektedir. Ancak özel istek ve sipariş içeriğine göre farklı boyutlara sahip havlu çalışmaları da gerçekleşmektedir.

Çiçek Motifli İğne Oyaları

 Değişik modellerden ortaya çıkan ürünler arasında bayanlar çiçek motifli iğne oyası havlu işlemelerini beğenmektedirler. Kumaş üzerindeki görselliğe kendi sevgilerini yansıtan bayanlar duygu ve hislerini çiçek motifleriyle karşıya anlatmaya çalışmışlardır.   Sizler de bu çalışmaları özenle gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için özverili bir metot takip edilmelidir. El işi incelikleri detaylarıyla hafızalarda canlandırılarak hayal gücü ile kombine edilmelidir. Bu hususla ilgili diğer konular oya modelleri, fular modelleri, yazma kenarı modelleri, havlu kenar modelleri, iğne oyası motifleri ile üreteceğiniz el işi sanatlarınız gibi konular yer alır.

İğne Oyasında Kullanılan Malzemeler

İğne oyası havlu modeli işlememizde kullanacağımız araçlar şunlardır. Elimizde kolayca hareket ettireceğimiz boyutlarda iğne, Havlu kenarları için kullanacağınız elli numara polyester klasik ip. Sağlam kalite içeriğinden elde edilmiş esnemeyen rahat kumaş tercih edilmelidir. Bez, tülbent ve tül gibi ürünler kullanılmamalıdır. Son olarak ince ağızlı bir nakış makası kullanacağımız araçlardandır. Çalışma teknikleri ayrı bir önem ve özellik oluşturur. İp uzunluğu, işleme sırasında ipin iğnenin üzerinde olması gerekiyor. Aksi durumda düğüm oluşmaz. İğne oyasının temel özelliği düğümdür. Gevşek bir düğüm güzel bir tablonun karşımıza çıkmasına engel olur.  Bu nedenle düğümler sıkı ve sert olmalıdır.

Hayallerin Peşinden Koşmak

Bahsi geçen çalışmaları sizlerin kavrayabilmesi için iğne oyası havlu işlemenin püf noktalarını sizlere anlatmaya çalışıyoruz. Öncelikle belirtmek isterim ki bu iş için seri ve dikkatli olmanız gerekiyor. İğne, ip ve diğer araçların yerinde kullanılması sizi doğru sonuca götürecektir. Örneğin ip kıvrımları, deforme olmuş ip pırpır çalışmalarını olumsuz etkileyecek ve havlu görselliğine negatif bir enerji kazandıracaktır. Seri çalışmalarınızda ip dönmelerine de dikkat edilmelidir. Oluşturulacak düğümler dikkatle sıkılmalı var olan aksaklıklar giderilmelidir. Yukarıda ifade ettiğimiz bilgiler sizlere yardımcı olacak araçları içermektedir. Sizlerde bu kısaslardan faydalanabilir kendi el işlerinizi ortaya çıkararak hayallerinizin peşinden koşabilirsisiniz.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments