Güneş enerjisi, sistemleri tükenmez doğal kaynaklar arasında yer alır. Güneş enerjilerinden en çok faydalanan ülkeler ise; Avrupa ülkeleri ve Çin’dir. Avrupa ülkelerinde ise güneşlenme süresi Türkiye’ye oranla oldukça düşüktür. Bu kadar az güneşlenme süresi olmasına rağmen güneşten oldukça fazla faydalanırlar. Buda ülke gelirine oldukça fazla fayda verir. Ülkemizde güneş enerjisinden ve rüzgar enerjisinden faydalanılmaya başlanmıştır. Küresel ısınma nedeni ile birçok ilimizde sular çekilmeye başlamıştır. DSİ bu konuda bazı önlemler alsa da su kullanımı tarımda olmazsa olmazların başında gelir.

En Ucuz Arazi Sulama Sistemi

Arazi sulamak için yeryüzündeki sular yetmeyecektir. Bunun için artezyen kuyuları açılır. Bu kuyulardan su çekmek mazot kullanımı gerekir. bu alanda çiftçi desteklense bile büyük araziler için çok fazla mazot kullanımı gerekir.  büyük yada küçük tarım arazileri için güneş enerji sistemleri ile sulamalar yapılmaktadır ve bu sistemler diğer sistemlere oranla daha uygun fiyatlara gelir. Güneş enerjisi ile tarımsal sulama getirdiği büyük kolaylık ile tarım arazilerini sistematik olarak sulayacaktır.  

Tarımsal Sulamada Güneş Enerji Sistemlerinin Avantajları

Her yerde çiftçinin bulabileceği, pompalar ile kendinize ait güneş enerji sulama sistemleri kurabilirsiniz. Güneş enerjisi ile tarımsal sulama için kullanılacak pompalar diğer sistemlere göre çok daha uygun fiyatlıdır. AC pompaların, kullanımı diğer pompalara göre daha kullanışlı ve tamiri daha koyladır. Kullanılacak güneş enerjisi tarımsal sulama pompaları piyasada oldukça kolay bulunabilir. Bakımı profesyonellik itemez, işte amatör olan çiftçilerde kullanabilir.

Orta ve büyük tarım arazileri için oldukça önemli bir sulama sistemidir. Güneş sistemi şebekeden bağımsız olarak işlev yapar. Bakım maliyeti oldukça düşüktür. Elektriksel ve diğer kayıpların seviyesi minimumdur. Güneş enerjisi tarımsal alanda kullanıldığı zaman devlet hibesi ve yine devlet desteği çiftçiye sağlanır. Güneş enerjisi ile tarımsal sulama   yapıldığı  takdirde, uzun kablolara gerek kalmaz. Yaz aylarında ve kış aylarında sürekli çalışır.

Kış aylarında donma yapmaz güneş enerjisi ile tarımsal sulama sistemleri.  Bahçe sulama verimi artırır ve verimin artması daha organik meyve ve sebzelerin çoğalması demektir. Çiftçilik doğru sulama doğru gübreleme yapıldığı zaman oldukça kar getiren bir meslektir. Üstelik devlet teşvikleri de oldukça artmıştır bu konuda çiftçi her zaman desteklenmeye başlamıştır. Ülkede birçok alan tarıma elverişli araziler mevcuttur. Bu arazilerin doğru ve sürekli sulanması ile tarımsal verim artmış olacaktır. Güneşlenme süresi diğer ülkelere oranla daha fazladır. Güneş enerjisi sistemleri ile tarımsal sulama daha doğru olacaktır.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments