Bu konumda sizlere yeni yayılan bir fidye virüsünün nasıl temizleneceğini anlatacağım. Anlatım dediğim de öyle sayfalarca değil. Çünkü basit bir program ile hallediliyor.

Temizlemeyi anlatmadan önce korunma yollarından da bahsetmek istiyorum. Sunucularında test yapan Kani Başpınar arkadaşımın blogunda okuduğum bir bilgiye göre “Wcry-WannaCrypt3r 2.0 zararlısı httpget methodu ile kontrol sağladıktan sonra eğer bağlantı testi yaptığı alan aktif ve kullanılabilir durumda ise 445 TCP sunucu mesaj bloğu açığı olan MS17-010 sayesinde sızıp hızla ağda yayılabiliyor”muş. En güvenli yöntem ise Windows güvenlik güncellemelerini yapmak. Artık virüsün bilgisayarınıza girdiğini var sayarak ilerliyorum.

İlk olarak Shadow Explorer yazılımını bilgisayarınıza yüklemeniz gerekiyor. Yükledikten sonra harddisk bölümünü seçiyoruz ve taratıyoruz. Bu işlem sayesinde kilitlenen bazı dosyalarımız kurtarılacaktır, bir şekilde yedekleyip sonrasında harddisk bölümünü silerek yeni işletim sisteminizi kurabilirsiniz.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments