Marangozluk en kısa tanımıyla “ağaç işleme zanaatıdır.” Ağacı doğal haliyle alıp kesme, biçme, zımparalama gibi işlemlerden geçirilerek nesnelerin ortaya çıkarılması işidir. (bknz: Vikipedi)

Tarihte bazı meşhur insanların da mesleği marangozluktu. Nuh Peygamberin marangoz olduğu ve tufandan zarar görmemek için gemiyi yaptığı bilinir. Sultan 2. Abdülhamid marangozluk mesleğinde çok ileri bir seviyede idi. Amerika’da düzenlenen bir yarışmada kendisinin yaptığı mobilyalar 1. seçilmiştir. Sultanın atölyesini ve kullandığı alet edevatı Yıldız Sarayı’nda görebilirsiniz. Sultanın çok çalışkan olduğu ve devlet meselelerinden bunaldığında kafasını dinlendirebilmek için atölyesinde çalıştığı ve devlet meseleleriyle ilgili kararları da bu işlerini yaparken vardığı tarihçiler tarafından anlatılmaktadır. Ayrıca modern fiziğin kurucusu Einstein’ın da oğluna yazdığı bir mektupta zekâsını ve el kabiliyetini ilerletmesi için ağaç işleriyle ilgilenmesini öğütlemiştir.

 

Şimdilerde o eski ustalar kaldı mı bilmiyoruz, hatta daha da vahimi bu zanaatlara toplumun ilgisinin kalmadığını üzülerek görüyoruz.

Biz 1987 yılında çıktığımız bu yola büyük bir aşkla devam etmeye çalışıyoruz, toplumun bu zanaata ilgisi kalmasa da… Ürettiğimiz tonet sandalyeleri görmek için tıklayın.

Kaynak

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments