Hayatımızda birkaç kere duyduğumuz belki de birkaç kere gördüğümüz ama ne olduğunu ve nasıl çalıştığını bilmediğimiz bir çeşit makinedir.
Peki, bu makine ne işe yarar?
Kompresör; havayı, oksijeni, azotu vb. diğer gazları normal basınçtan yani atmosfer basıncından daha yüksek basınçlara sıkıştırmak için kullanılan makinelerin genel adıdır. Bazı kompresörlerin amacı ise atmosfer basıncının altına inebilmek veya vakum etkisi elde edebilmektir. Kompresörlerin güç kaynağı ise birçok teknolojik aletteki gibi elektrik akımıdır.

Kompresörün Tarihçesi

Kompresörün tarihçesi bayağı eskilere dayanmaktadır. Bu sebeple pek fazla bilgi bulunmamaktadır. Ulaşılabilmiş bilgilerden bazıları ise şöyle;
1650 yılında Otto von Guericke adlı şahsın kompresör ve vakum pompalarında ilerleme kaydettiği bilinmektedir.1829’da ise karşımıza çıkan William Mann basınçlı hava kompresör makinesi ile patent sahibi oluyor. Avrupa’da bu gelişmeler birbirini takip ederken 1872’den sonra sıkıştırma için kullanılan bu makineler soğutma içinde kullanılmaya başlandı.
Kompresörün Türleri

1- Pistonlu Kompresörler

Atmosfer basıncını yani ortam basıncını sıkıştırarak artıran ve basınçlı hava üreten makinelerdir. Pistonun alt bölümünde bulunan ölü noktaya ileri-geri hareketi sayesinde ortamdaki gaz emilir ve kuru hava filtresinde temizlenerek emme supaplarına geçer. Pistonun üst kısmında bulunan ölü noktaya hareketi ile birlikte basma supapları adı verilen supaplar ile sıkıştırılır. Bu sıkıştırma sonucu olarak basınçlı hava elde edilir.

2- Vidalı Kompresörler

Basınçlı hava elde edebilmek için kullanılan bir çeşit kompresördür. Diğer kompresörlerden farkı ise piston veya benzeri eşya kullanılmaz. Diğer kompresörlerden farkı ise rotor çifti kullanılmasıdır. Peki, rotor çifti ne demektir?
Rotor çifti birbirine geçmiş kompresörler demektir bu tür kompresörlere vidalı kompresör denmektedir. Kısaca vidalı kompresörlerin tarihine değinmek istersek, vidalı kompresörler ilk olarak 24 Mart 1978 tarihinde Heinrich Krigar adlı bir Alman tarafından icat edilmiştir ve o yıl içerisinde de patentini almıştır.

3- İnvertörlü Hava Kompresörleri

Bu kompresörler frekans kontrollü hava kompresörleridir. Genelde vidalı hava kompresörlerine uygulanan bu sistem sayesinde, uzun vadede elektrik tasarrufu sağlayabilirsiniz. Kompresörün elektrik panosuna yerleştirilen ve invertör ismi verilen frekans kontrol cihazı, kompresörün elektronik sensörlerinden gelen bilgilere göre motorun çalışma gücünü ve devrini otomatik olarak kontrol eder.

4- Hava Kompresörleri

Kompresör kelimesinin ingilizce karşılığı “compressor” olarak geçmektedir ve “sıkıştırmak” anlamına gelmektedir. Yabancı bir kelime olmasına karşılık, Tükçe’de zamanla kompresör olarak yerleşmiştir. Yani sonuç olarak hava kompresörü hava sıkıştırıcı anlamına gelmektedir.

5- Gaz ve Buhar Kompresörleri

Bu çeşit kompresörlerde basınçlı hava veya gazın çıkış yaptığı bir ağız bulunur. Bu ağızdan yüksek basınçlı hava çıkış yaparken bu ağız genişler ve hızından dolayı beraberinde havayı da götürür. Ardından azalışa geçen kinetik enerji, basıncın artmasına sebep olur. Bu çeşit kompresörlerde buharın zararlı etkisine sahip olmayan ortamlarda hava üfleyici, ısı pompalarında ve havalandırma cihazlarında termokompresör olarak yani ısı kompresörü olarak kullanılmaktadır. Bu çeşit kompresörler diğer kompresörlere göre daha basittir. Nedenleri ise hareketli bir parçasının bulunmaması, kullanım kolaylığı, bakım masrafı için giderlerin düşük olmasıdır. Fakat birde dezavantajı da veriminin düşük olmasıdır.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments