Teknolojinin de gelişmesiyle birlikte pazarlama alanında da farklılıklar yaşanmıştır. Günümüzde pazarlama iki ana koldan yapılmaktadır. Bunlardan biri geleneksel pazarlama iken diğeri ise dijital pazarlamadır. Peki, tüm firmaların arkasında olduğu dijital pazarlama nedir?

Dijital ortam üzerinden şirketlerin ürün ve hizmetlerini pazarlama yoluna dijital pazarlama denir. İnternet ve sosyal medya üzerinden yapılan pazarlamalar şirketlerin Pazar payları üzerinde büyük etkiler yaratmakta ve müşteri hacmini de genişletmektedir.

İnternetin bu denli yaygınlaştığı bir dönmede yaşıyorken geleneksel pazarlama yönteminin de geride kaldığı oldukça açık. İnsanların ortalama yarısı günde aktif bir şekilde internet kullanıyor. İnternet başında geçirile zamanların da en iyi şekilde değerlendirilebilmesi için dijital pazarlama en uygun ortamı oluşturuyor. E-ticaret sitelerinin kullanıcılar tarafından sürekli aktif durumda olması ise markaların sosyal medyalarda duyulma oranını önemli bir duruma getiriyor. Sosyal medyalarda yeterince duyulmayan ve reklamını yapmayan şirket ya da kişiler markalarını yeterli oranda geliştiremiyor ve müşteriye güvenilir bir profil oluşturamıyor. Ancak sosyal medya ve mobil platformlarda varlıklarını sıklıkla müşterilerine hatırlatan firmalara daha prestij sahibi ve güvenilir bir izlenim bırakmayı başarıyor.

Geleneksel pazarlama yöntemlerini baz alarak dijital pazarlama yöntemleri de gün geçtikçe yenileniyor ve geliştiriliyor. Güncel dünyanın hızına yetişmek ve yenilikleri en yakından takip etmek amacıyla internet ve sosyal medyalar en önemli araçlar haline geliyor.

Bazı firmaların dijital pazarlama için yeterince bütçe harcamayarak bu alamda kar ettiklerini düşünseler de aslında bu durum uzun vadede onlar için büyük bir kriz oluşturacaktır. Kısa dönemde dijital pazarlama için harcanan bütçe büyük bir zarar gibi görünebilir. Ancak firmalar müşteri potansiyelini elde etmeden iş yapamaz hale gelecekleri ve sonucunda da zarar edecekleri için ilk atılması gereken adımın dijital pazarlama ile reklamlara verilen önemin olması gerektiği unutulmamalıdır.

Geleneksel pazarlama alanları billboardlar, televizyon reklamları ya da basın olabilirken internet çağı geldiği dönmelerde artık önemlini kaybetmeye başlamıştır. Bu yöntemler ile müşteri potansiyeline sahip kişilere geri dönüş sağlanamamakta ve güncel bilgilerin sistemlere girişleri zor olmaktadır. Ancak dijital pazarlama yöntemi ile anlık geri dönüşler mümkün olup müşterilerine ihtiyaçlarına daha hızlı ve kolay bir şekilde yetişebilmektedirler. Tek taraflı iletişimi geride bırakıp karşılıklı iletişim çağını getiren dijital pazarlama yöntemi artık her firmanın tercih ettiği bir yöntem haline geldi.

Gerçek zamanlı pazarlama yöntemi olan dijital pazarlama ile kullanıcılara deneyim şansını da getiriyor. Mobil platformlar kullanıcılarının çok fazla olması ve aktif kullanıcıya da sahip olması nedeniyle daha fazla tercih ediliyor. Sosyal platformlar, internet ve sosyal medyalar üzerinden yapılan tanıtımlar ile sizler de Pazar payınızı genişletebilir ve müşteri potansiyelinizi arttırarak kar payınızı da büyük ölçüde arttırarak rekabet ortamında ilk sıralarda yer alabilirsiniz. Bu süreçte en büyük yardımcınız bir dijital pazarlama ajansı olmalıdır. Q5 Digital bu alanda uzmanlığını kanıtlamış, çalıştığı firmalara başarı getirmiş bir dijital pazarlama ajansı olarak öne çıkmaktadır. Bu süreçte dijital pazarlama ajansı ile çalışmak bir bebeğin yürüteçle yürümesine benzemektedir. Yürüteç olmadan bebek düşe kalka yürümeyi öğrenecekken yürüteç ile birlikte yürüme sürecinden yara almadan ve

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments