Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere etkili bir blog yazısı yazmak hakkında bir kaç püf noktası vereceğim. Bu konuyu da blog yazmaya yeni başlayan bir arkadaşımın isteği üzerine yazıyorum.

Hedef kitleyi belirleyin

Hedef kitleyi belirlemelisiniz ve konuyu ona göre seçmelisiniz. Diyelim ki spor aletleri ile ilgili bir yazı yazıyorsunuz. Bu konu hakkında İnternet’te araştırmalar yapmalısınız. Diyelim ki bir araştırma yaptınız, bunu olduğu gibi insanlara yansıtmak doğru olmayacaktır. Asla kopyala yapıştır yapmadan yazınızı yazmalısınız. Tek yere bağlı kalmadan atıyorum 10 adet siteden okuyup aklınızda kalan ham bilgiyi yazmalısınız. Bu hem sizin hemde ziyaretçilerinizin işini kolaylaştıracaktır. Eğer siz bilgiyi süzmezseniz insanlar gerekli olan bilgiyi alamayacak ve okumaktan sıkılacaktır.

Blog yazılarının uzunluğu ne kadar olmalı?

Lafı fazla dolandırmayın! az ve öz olun. Üstte de dediğim gibi aklınızda kalanları yazdıktan sonra maksimum 200 – 300 kelime yeterlidir. Ancak bu konuya göre değişebilir, mesela fotoğraf ile ilgili bir konu yazıyorsanız tabi ki uzun yazmalısınız.

Bilgileri nereden edinebilirim ?

İnsanlar ile röpörtaj yapıp fikirlerini alabilirsiniz, yada Google gibi arama motorlarında arama yapabilirsiniz. Ancak benim önerim o konu üzerinde uzmanlaşmış kişilerle iletişime geçip ufak ve öz bilgiler almanızdır.

Yazılarımı kimse okumuyor, ne yapabilirim ?

Bu konu her bloggerin ortak sorunudur diyebiliriz. Benim kendi görüşüm yazılarınıza etiketler ekleyip arama motorundan insanlara ulaştırmaktır. Ancak buna alternatif olarak sosyal medyada taglar ile kitle toplayabilirsiniz.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments