Uzmanlık gerektiren bir yazılım aracılığıyla yönetilen ve bir hedef için iş gören değer üreten makinelere robot adı verilmektedir. Teknoloji ve bilişim çağında yaşanıldığı düşünüldüğünde bireylerin belli işlerini, sorumluluklarını yerine getirebilecek robotlar üretilmeye çalışılması da olağan bir durumdur. Bu bağlamda makine, uzay, uçak ve elektronik mühendisliğinin kapsamlarında robotik oluşturulmuştur. Ülkemizde Mekatronik ismiyle anılan robotik, büyük ilgi görmekte ve bu kapsamda yapılan çalışmalar her geçen gün çoğalmaktadır. Hatta ülkemizdeki bir takım üniversitelerde Mekatronik önlisans, lisans, yükseklisans ve doktora bölümleri de bulunmaktadır. Bu eğitimleri almış, alanda uzmanlaşmış kişiler hem bilimsel çalışmalar yapmakta hem de dijital dünyada bu alanla ilgili bilgi paylaşımları yapmaktalar. Ülkemizde robotik ve robot yapma ile ilgili en etkili bilgilerin alınabileceği internet platformu Robotistan’dır. Türkiye’nin en büyük Maker Marketi olan Robotistan, robotik ile ilgili her konuda en doğru, etkili desteğin alınabileceği platformdur.

Maker Nedir?

Maker, Türkçedeki kelime anlamıyla “yapıcı”, “bir şeyi yapan kişi”dir. Maker, ihtiyacı olan pek çok ürünü, aleti, cihazı kendisi yapan kişi anlamında kullanılmaktadır. Maker’lar teknolojiyi kullanarak kendi teknolojik ürünlerini kendi hayal güçleri, yaratıcılıklarıyla tasarlayıp yapmaktadırlar. Elektronik her hangi bir cihaz, model uçak, model araç, 3 boyutlu yazıcı aracılığıyla basılan, tasarlanan, üretilen her ürün aslında bir Maker ürünüdür. Hayallerinin ürünlerini gerçeğe dönüştüren dinamik beyinlere hizmet etme amacıyla kurulan Robotistan da tam da bu bağlamda hizmet vermektedir. Akıldan geçen, her parçası kişisel isteğe göre tasarlanmış olan robotlar yapmanın yolu Türkiye’nin Maker Marketi Robotistan’dan geçmektedir.

Robotistan Hizmetleri Nelerdir?

“Düşün, tasarla ve üret” sloganıyla işe koyulan Robotistan, 2010 yılında sadece hayallerini gerçekleştirmeye çalışan bir grup öğrenci tarafından oluşturulmuş bir Maker Marketi’dir. Teknolojiyi, yeni dijital dünyayı seven tüketimi değil, üretimi hem de kendine has orijinal üretimi destekleyen bireyler yaratmayı hedefleyen Robotistan, yazılım, donanım araçları, kartlar, kitaplar, eğitici setler, güç kaynakları, 3 boyutlu sistemler ve giyilebilir teknoloji gibi sayısız alanda hizmet vermektedir. Ayrıca üretmeye meraklı bireylere has düzenlediği eğitim ve etkinliklerle hizmet ağını genişletmeyi, daha çok kişiyi üretime katmayı hedeflemektedir. Bir Maker Market olarak Robotistan; ülkenin her yerine kargo hizmeti, sipariş edilen ürünü aynı gün kargoya teslim edebilme, kargo takip sistemiyle kargoyu an be an takip edebilme hizmetleriyle de müşteri memnuniyeti sağlamaktadır. Ayrıca telefonla ve internet adresindeki formu doldurarak ulaşılabilen müşteri hizmetleri servisi de hizmet kalitesini artırmaktadır.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments