Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere trafik cezası sorgulama ve ödeme yöntemlerini göstereceğim. İstediğiniz zaman destek verebilirim, yorum yapmanız yeterli

Trafik Borcu Öğrenme

Gelişen teknoloji ile birlikte trafik cezasını posta ile bekleme devri yavaş yavaş bitti denilebilecek bir hal aldı. İsteyen kişiler bir mobil cihazdan yada bilgisayardan saniyeler içinde trafik cezalarını sorgulayabiliyor. Ancak hala bu işlemin nasıl yapıldığını bilmeyenler var. Bu konumuzda detaylıca anlatacağız.

İlk olarak yapmamız gereken işlem Ptt ofislerinden bir e-devlet şifresi almaktır, eğer şifreniz varsa Turkiye.gov.tr adresine giriş yapıp “E- Hizmetler” sekmesinden “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” kısmına tıklayabilirsiniz. Buradan sistemin istediği bilgileri doldurmanız gerekecek. Bu işlemleri yaptığınızda 1 yıl içerisindeki adınıza tescil edilmiş tüm cezaları görebilirsiniz. Eğer cezanız yoksa “herhangi bir ceza bulunamadı” ibaresi karşınıza çıkacaktır.

Bu sorgulama sayesinde tam olarak şu bilgileri öğrenebilirsiniz; T.C Kimlik Numarası, aracın plakası, cezanın yazıldığı ilçe, cezanın yazıldığı il, cezanın yazıldığı tam tarih, cezanın yazıldığı saat, toplam ceza tutarı.

Trafik Cezası Ödeme

Eğer trafik cezanızı internet üzerinden ödemek istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz. Ancak unutmamanız gerek ki sadece anlaşmalı bankaların kredi kartı ile 02:00-22:00 saatleri arasında borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

İlk olarak buradaki (link verilecek https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MTV_SORGU) adrese tıklayarak karşınıza gelen ekrandaki bilgileri doldurmanız gerekmektedir.

Trafik Cezası İtiraz

Trafik cezalarını 10 iş günü içerisinde tebliğ edilmediği gerekçesi ile itiraz edebilirsiniz.

Gerekli evraklar nelerdir; Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Fotokopisi, Dava dilekçesi, Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatı Kopyası, Kimlik ve Ehliyet Fotokopisi ve Ruhsat Fotokopisi

Eğer gerekli evraklarınız tamamlanmışsa en yakın Sulh Ceza Mahkemesi’ne teslim edebilirsiniz. En yakın sürede bir karar verilecek ve tarafınıza bildirilecektir. Bu işlemler genellikle 2 – 5 ay arasında değişkenlik göstermektedir. Şunuda önemle belirtmek isteriz ki bir Duruşma kesinlikle olmayacak ancak gerekli durumlarda mahkemeye çağırılabilirsiniz.

cloud-server
Yorum Aboneliği
Yorumu Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments